• تاریخ انشار: ۲۹ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 16910
  • 765 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

گرامی‌داشت از شهدای حمله تروریستی ۷ جدی بر مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان در مشهد/ حسینی مزاری: تبیان به یک جریان مطرح اسلامی تبدیل شده است

n00156662-r-b-024

مراسم گرامی داشت از شهدای هفتم جدی حمله تروریستی به دفاتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)، صبح امروز با حضور مقامات ایرانی و شخصیت های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و نمایندگان نهادها و مراکز مرتبط با مهاجرین افغانستانی از جمله برادران اهل سنت و اقشار مختلف مردم در حسینیه هراتی های […]

مراسم گرامی داشت از شهدای هفتم جدی حمله تروریستی به دفاتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)، صبح امروز با حضور مقامات ایرانی و شخصیت های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و نمایندگان نهادها و مراکز مرتبط با مهاجرین افغانستانی از جمله برادران اهل سنت و اقشار مختلف مردم در حسینیه هراتی های شهر مشهد مقدس برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در این مراسم باشکوه که شماری از زخمیان حادثه تروریستی هفتم جدی به مرکز تبیان و خبرگزاری آوا که ۵۲ شهید و بیش از ۹۰ زخمی برجای گذاشت، نیز حضور داشتند، حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی به ایراد سخن پرداخت و به ابعاد مختلف پروژه داعش سازی در افغانستان اشاره کرد.

مراسم-تبیان-مشهد

وی گفت که جنرال دوستم اولین قربانی داعش سازی در افغانستان به خصوص در شمال کشور است و پس از آن، شخصیت هایی چون عطامحمد نور و استاد محقق، قربانی این پروژه شدند.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان با بیان این که امریکا در پشت پرده داعش سازی در افغانستان حضور دارد، خاطرنشان کرد که سفیر امریکا در کابل می گوید که جنجال ها میان عطامحمد نور و ریاست جمهوری باید هرچه زودتر حل شود، اما امریکا چه حقی دارد در مسائل داخلی افغانستان مداخله کند؟!

 

وی پیرامون فشارهایی پیرامون صحبت های استاد محقق بر وی وارد شد نیز گفت: استاد محقق سومین قربانی پروژه داعش سازی در افغانستان است. قبل از انفجار و انتحار۷ جدی در مرکز تبیان، شرایط خاص و سختی علیه استاد محقق به وجود آورده شده، ما در آن زمان از این موضع آقای محقق حمایت کردیم و از موضع هر کسی که از مبارزه علیه داعش حمایت می کند، پشتیبانی می کنیم.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری تأکید کرد که داعش سازی به دنبال حذف شخصیت های اسلامی و جهادی در افغانستان است که علیه امریکا موضع گیری می کنند.

 

وی خاطرنشان کرد که مرکز تبیان نیز یکی از مهمترین مراکزی است که علیه پروژه داعش‌سازی و حامیان آن به خصوص امریکا در افغانستان موضع‌گیری های صریح و بی پرده داشته است.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان خاطرنشان کرد که این مرکز، بزرگترین و اثرگذارترین حرکت های فکری را در جامعه داشته و پرچمدار تبلیغ و اشاعه فرهنگ اهل بیت(ع) در افغانستان بوده و هست.

مراسم-تبیان-مشهد۳

وی خاطرنشان کرد که دشمن فکر نکند با شهادت ۵۲ تن و زخمی ساختن ۹۰ تن دیگر از نیروهای ما توانسته ریشه مرکز تبیان را بکند، بلکه مرکز تبیان هزاران کادر را در افغانستان تربیت کرده و به یک جریان مطرح اسلامی در سطح کشور تبدیل شده و هیچ کس نمی تواند ما را از میان بردارد.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری افزود: “فکر داعش این است که چون مرکز تبیان کار گسترده در برابر سیاست داعش سازی و سیاست اربابان داعش، امریکا و اسراییل می کند و مواضع جدی دارد، باید از میان برداشته شود. در نتیجه تصمیم گرفتند که با یک عملیات بسیار جدی و حساب شده، گفتمان علمی پژوهشی تبیان را مورد هدف قرار بدهند”.

 

وی با اشاره به فعالیت های علمی پژوهشی دفاتر مرکز تبیان در کابل، مزارشریف، هرات و مشهد گفت که تبیان هر هفته نشست های علمی و پژوهشی را پیرامون موضوعات روز در این مراکز دارد، تولید محتوا می کند و آن را برای روشن شدن افکار جامعه منعکس می کند.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان این که این فعالیت ها و حرکت های این مرکز خیلی تأثیرگذار بوده، خاطرنشان کرد: “قبل از این انتحار، خیلی در مورد تأثیرگذاری نشست های تبیان آگاه نبودم، اما وقتی بعد از انتحار به بین مردم و خانواده های شهدای و زخمی ها رفتم، دیدم که این حرکات و برنامه ها در سطح جامعه چقدر تأثیر عمیق داشته است!”

 

وی در ادامه دومین هدف داعش سازی در افغانستان را پس از حذف چهره های ضد امریکایی، ناامن نگاه داشتن افغانستان خواند گفت که امریکایی ها برای توجیه حضور خود در افغانستان، به دنبال ناامنی های بیشتر در افغانستان اند.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری افزود، از سوی دیگر، امریکا با ناامن سازی افغانستان و داعش سازی در کشور، به دنبال ضربه زدن به همسایگان افغانستان است.

 

به گفته وی، اگر امریکایی ها از افغانستان به عنوان یک نقطه مشرف بر سایر کشورها سوءاستفاده نکند، نفس ناامنی ها برای کشورهای همسایه به شمول ایران مشکل ساز است و هزینه هایی را به دنبال دارد. حداقل هزینه ها حضور سه میلیون مهاجر در ایران است و می بینیم با توسعه ناامنی ها، روند مهاجرت ها هم ادامه دارد.

مراسم-تبیان-مشهد۴

رییس خبرگزاری صدای افغان پیرامون هدف مهم دیگر داعش سازی در افغانستان گفت که امریکا با این پروژه به دنبال هجمه علیه ایران، روسیه و به خصوص چین است و تلاش دارد در عرصه های مختلف این سه کشور را دچار مشکل نماید.

 

وی در مورد راه حل شرایط کنونی در افغانستان، از خواص، شخصیت ها، رهبران، احزاب، سازمان ها و گروه های مختلف خواست که با تکیه بر خداوند، ابتدا هماهنگ و همسو در داخل و خارج کشور عمل کنند و پس از آن، مواضع صریح اتخاذ نمایند، زیرا وقتی که مواضح صریح شد، جریان سازی صورت می گیرد و مردم به صحنه می آیند.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری تأکید کرد: “بزرگان ما باید به دنبال جریان سازی در افغانستان باشند، اگر جریان سازی شد، فرهنگ سازی می شود و اگر فرهنگ سازی صورت گرفت، ما در عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی و امنیتی مقتدر می شویم. وقتی نظام مقتدر به میان آمد، ما سربلند زندگی می کنیم و با منطقه و دنیا بر اساس منافع خودمان تعامل می نماییم”.

 

وی از بزرگان خواست که به صراحت حرف بزنند و مرزهای حق و باطل را برای مردم روشن کنند.

 

قبل از سخنرانی حسینی مزاری ،  حجت السلام والمسلمین سیداسدالله هاشمی  به عنوان شاهد حاضر در صحنه انفجار و شهید زنده نیز به تشریح کیفیت حمله تروریستی پرداخت.

 

شایان ذکر است که این محفل با قرائت کلام الله مجید توسط استاد اشرفی از قاریان بین المللی جامعه مهاجرین در مشهد مقدس آغاز و سپس با ارائه مقاله توسط آقای علی حیدری پسر عموی شهید استاد محمدرضا بهرامی که در حادثه تروریستی هفتم جدی به مرکز تبیان به شهادت رسید، ادامه یافت.

 

وی در مقاله خود به مقام و جایگاه شهدا، ضرورت مبارزه در برابر دشمنان اسلام و نیر ادامه راه شهدا پرداخت.

 

وی عنوان کرد که در این حادثه عناصر فعال فرهنگی و رسانه ای از روحانی و استاد دانشگاه گرفته تا خبرنگاران و دانش آموزان به شهادت رسیدند و جامعه فرهنگی و رسانه ای افغانستان را به سوگ نشاندند.

 

* در هفتم جدی یک عامل انتحاری وابسته به داعش، نشست علمی پژوهشی و هفته وار مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر کابل را هدف که منجر به شهادت و زخمی شدن دستکم ۱۴۰ تن از اساتید حوزه علمیه و دانشگاه، دانشجویان، فرهیختگان و فعالان رسانه ای شد.

 

این حمله تروریستی واکنش های جهانی را در پی داشت و به شدت از سوی سران و مقامات کشورهای مختلف محکوم و تقبیح شد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>