• تاریخ انشار: ۶ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 12161
  • 1,481 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

گرفتن پول به نام شیربها و قلین حرام است

n00147190-b

در گفتمان “مشکلات ازدواج جوانان و ارتباط دختر و پسر از دیدگاه اسلام” مطرح شد که گرفتن مقدار پول هنگفت به عنوان قلین یا شیربها یکی از چالش های زمان حاضر است که سد راه ازدواج جوانان شده است.   به گزارش خبرگزاری آوا، در همایشی تحت عنوان “حجاب، عفاف و سبک زندگی” که از […]

در گفتمان “مشکلات ازدواج جوانان و ارتباط دختر و پسر از دیدگاه اسلام” مطرح شد که گرفتن مقدار پول هنگفت به عنوان قلین یا شیربها یکی از چالش های زمان حاضر است که سد راه ازدواج جوانان شده است.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، در همایشی تحت عنوان “حجاب، عفاف و سبک زندگی” که از طرف آموزشگاه عالی رسالت در شهرک کمپ سخی شهر مزار شریف برگزار شده بود، نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در این منطقه گفتمانی را با موضوع مشکلات “ازدواج جوانان و ارتباط دختر و پسر از دیدگاه اسلام” برگزار کرد.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید ذکی موسوی یک تن از اساتید مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف و هم چنان حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر نورالحق مسئول هماهنگی بخش طلاب این مرکز به عنوان کارشناسان این گفتمان حضور داشتند.

 

سید ذکی موسوی در رابطه با ارتباط دختر و پسر از نظر اسلام بحث نمود و گفت: ارتباط دختر و پسر یک مسئله جدید نیست؛ بلکه این مسئله در طول تاریخ بوده و در قرن های گذشته نیز در این رابطه صحبت های به میان آمده است.

 

وی با ابراز اینکه رابطه دختر و پسر می تواند انواع گوناگون داشته باشد، بیان کرد: ارتباط کلامی، دیداری از انواع این ارتباط ها می باشد و این ارتباط از دیدگاه اسلام تا زمانی اشکال ندارد که منجر به فساد نشود.

 

آقای موسوی هم چنان گفت: اگر یک دختری نزد آقایی جهت کسب علم برود و بخواهد چیزی را یاد بگیرد، این اصلا از دیدگاه اسلام مشکلی ندارد.

 

وی در ادامه گفت: اما بیشترین ارتباطی که از لحاط عاطفی بین دو جنس مخالف برقرار می شود؛ هدف اصلی آن، برقرار نمودن رابطه جنسی می باشد. به همین سبب اسلام از ابتدا، ارتباطی را که منجر به مفسده شود، آنرا حرام دانسته است.

 

این عالم دین با ابراز اینکه خداوند متعال در قرآن کریم فرموده است اگر می خواهید شما همسر انتخاب نمایید؛ پس کسی را انتخاب نمایید که با نامحرمان ارتباط نداشته باشد؛ گفت: برقراری ارتباط بین دختر و پسر مشکلات زیادی غیر قابل جبران را به بار خواهد آورد که به خاطر کمبود وقت در گفتمان امروزی، یک دلیل روانشاسی را مطرح می کنم .

 

وی در ادامه گفت: به خاطر ارتباط نامشروع که بین دو جنس مخالف برقرار می شود این ارتباط، برای دو طرف و خصوصا خانم ها به یک رابطه شدیدی عاطفی تبدیل می شود که اگر بخواهیم این رابطه قطع شود؛ حتی منجر به خودکشی یک طرف خواهد شد.

 

موسوی هم چنان تصریح نمود: اگر این رابطه از بین هم برود اما از نظر روحی ممکن است هرگز این رابطه را، دوطرف فراموش نتوانند.

 

وی با ابراز اینکه این رابطه بعد از ازدواج نیز اثرات بدی برای شان می گذارد، گفت: اگر این رابطه شان منجر به ازدواج نیز شود؛ مایه آرامش نه بلکه مایه عذاب خواهد بود و شروع زندگی از عدم اعتماد داشتن به همدیگر، اختلاف، درگیری و شاید منجر به طلاق نیز شود.

 

موسوی با بیان اینکه اگر می خواهیم این مشکلات در زندگی ما پیش نیاید باید طبق دستورات خداوند متعال عمل نماییم، گفت: غریزه جنسی یکی از غریزه هایی است که در سن جوانی بیشتر رشد می کند و باید این غریزه از راه درست کنترول گردد.

 

وی ازدواج، نگاه نکردن به نامحرم و هم چنان فکر نکردن به چیزهایی که محرک کننده می باشد را، از راه های کنترول شهوت عنوان نمود.

 

این عالم دین با ابراز اینکه دستورات اسلام هیچ گاه بدون حکمت نیست بیان کرد: دستورات خداوند متعال هیچ گاه بدون حکمت نیست اما این عقل ما انسان ها است که این ظرفیت را نداشته و محدود می باشد.

 

موسوی در ادامه گفت: اگر به اندازه صد سال قبل به ما می گفتند چیزی به اسم موبایل است که از یک طرف دنیا به طرف دیگر می توانیم به راحتی با همدیگر صحبت نماییم؛ اصلا عقل بشر این را قبول نمی کرد چون به این ظرفیت نرسیده بود؛ ولی امروز هم اگر قرآن کریم یک دستور را می دهد؛ این عقل کم ظرفیت ما است که نمی تواند درک نماید.

 

وی در ادامه گفت: به سبب همین، خداوند متعال برای بشر، پیامبران خود را فرستاده است و از طریق آنها، حکمت ها و حرمت را برای بشر بیان می کند.

 

در ادامه علی اکبر نورالحق مسئول هماهنگی طلاب دفتر فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مورد چالش های ازدواج که فعلا سد راه جوانان است صحبت نموده، گفت: پیامبر خدا (ص) میفرماید دو رکعت نمازی که شخص ازدواج کرده می خواند، بر تر از ۷۰ رکعت نمازی است که شخص مجرد می خواند.

 

وی در ادامه گفت: عده ای برای اینکه فقیر هستند، ازدواج نمی کنند. اما پیامبر خدا فرموده است: ازدواج کردن روزی انسان را فراوان می گرداند.

 

این عالم دین از چالش هایی که سد راه جوانان برای ازدواج شان در زمان حاضر است اشاره نموده گفت: متاسفانه آنچه که در جامعه ما در بین مردم رواج بد افتاده، گرفتن مقدار پول هنگفت به عنوان قلین یا شیربها از فامیل داماد می باشد.

 

وی با ابراز اینکه این خلاف اوامر خداوند و سنت پیامبر است در ادامه گفت: اگر کسی خود را مسلمان و معتقد به خدا و پیامبر می داند، این پول را هرگز مطالبه نمی کند و این پول حرام شرعی می باشد.

 

نورالحق هم چنان به بیانات حضرت امام خمینی(ره) اشاره نموده گفت: در گرفتن قلین یا شیربها امام (ره) دو دستور دارد. ۱_اگر اینکه پسر برای رضایت دختر خانم، یک مقدار پول را به فامیل آن می دهد؛ این پول حلال بوده و دوباره هم گرفته نمی تواند.

 

وی در ادامه گفت: اگر این پول به عدم رضایت پسر، فامیل دختر می خواهد و پسر چون مجبور است برای رضایت آنها، پول بدهد، این پول حرام بوده و پسر می تواند پول خود را دوباره هم طلب نماید.

 

این عالم دینی با ابراز اینکه آنچه خداوند حق یک زن را گذاشته مهریه است، گفت: مهریه حق شرعی یک خانم می باشد و باید داده شود و خانم می تواند از این پول خود به هرجایی که بخواهد مصرف نماید و یا به هر کسی که میخواهد، بدهد.

 

وی با ابراز اینکه الگوی ما باید حضرت زهرا(س) حضرت زینب (س) و حضرت معصومه (س) باشد گفت: هیچ دختری بالاتر از حضرت زهرا نیست، هیچ دامادی بالاتر از حضرت علی نیست و هچ پدری بالاتر از پیامبر نیست؛ پس ما باید طبق دستورات و روش آنها عمل نماییم.

 

نورالحق با بیان کرد: حضرت علی (ع) وقتی به خواستگاری حضرت زهرا (س) رفت. فقط سه چیز داشت؛ شتر، زره و شمشیر که شتر و زره را برای مخارج عروسی فروخت و یک عروسی ساده و خدا پسندانه برگزار نمود؛ زیرا آنچه که خوشبختی می آورد هم کوف بودن دختر و پسر است نه داشتند خانه موتر و تجملات دنیایی.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>