• تاریخ انشار: ۲۴ جوزا ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 26124
  • 474 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

گسترش فساد اخلاقی در افغانستان؛ محصول پروژه ی طولانی مدت غربی‌ها در کشورهای اسلامی است

n00186694-b

گسترش فساد اخلاقی در دنیای اسلام به خصوص افغانستان، محصول پروژه طولانی مدت غربی ها است که پس از سقوط امپراطوری عثمانی، از خاورمیانه آغاز و به تمام جهان اسلام توسعه پیدا کرد.   به گزارش خبرگزاری آوا، درحاشیه گفتمان “عوامل گسترش فساد اخلاقی در افغانستان”، حجت الاسلام والمسلمین “سید محمد باقر واعظی”؛ عالم دین […]

گسترش فساد اخلاقی در دنیای اسلام به خصوص افغانستان، محصول پروژه طولانی مدت غربی ها است که پس از سقوط امپراطوری عثمانی، از خاورمیانه آغاز و به تمام جهان اسلام توسعه پیدا کرد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، درحاشیه گفتمان “عوامل گسترش فساد اخلاقی در افغانستان”، حجت الاسلام والمسلمین “سید محمد باقر واعظی”؛ عالم دین و مسئول بخش علمای مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان،  نقشه ی دیرینه ی استکبار جهانی را در طول تاریخ، در جهت به فساد کشاندن مسلمانان برجسته و غیر قابل انکار خوانده و تاکید کرد که افغانستان قطعاً از این قاعده مستثنی نبوده و نیست.

 

واعظی گفت: با وجود تمام مشکلات در افغانستان، وظیفه دینی و اسلامی از گردن هیچ فردی ساقط نیست و بر بنیاد اصل امر به معروف و نهی از منکر، باید نظر به شرایط، همه به سوی اصلاحگری گام برداشته و هیچ کس هم نمی تواند از این مسوولیت شانه خالی کند.

 

به گفته این عالم دین، اجرای امر به معروف و نهی از منکر در هر زمان واجب است. اما این اصل نظر به شرایط باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا اگر زمینه فراهم نبود ممکن است اجرای امر به معروف و نهی از منکر اوضاع را بدتر کند. لذا اسلام با مقتضیات زمان پیش می رود و باید برای اجرای هر یک از احکام الهی، شرایط و زمان در نظر گرفته شود و از راه های ممکن و معقول کار صورت بگیرد.

 

درهمین حال “سید محمد فاضل پور”؛ یک تن از اشتراک کنندگان نیز گسترش فساد اخلاقی در دنیای اسلام به خصوص افغانستان را یک پروژه طولانی مدت غربی دانسته و تاکید می کند که غیر مسلمانان به خصوص مسیحی‌ها، وقتی که دیدند درجنگ گرم بر مسلمانان غالب نمی شوند، جنگ نرم را با ابزارهای مختلف روی دست گرفتند که از جمله مبتلا کردن زمامداران اسلامی به فساد اخلاقی یکی از این راه ها بود.

 

به گفته او، امروز تحت عنوان آزادی، حقوق بشر و حقوق زن در افغانستان، می خواهند فساد اخلاقی را گسترش دهند و دین و ایمان مردم را ببرند، زیرا اینها میدانند وقتیکه پایه و اساس ایمان مردم سست شد به آسانی می توانند به اهداف خود برسند.

 

وی افزود، بعد از سقوط حکومت طالبان، آزادی بی قید و شرط در اکثر موارد زندگی مردم افغانستان حاکم شد و این باعث شد که بی حجابی و پرده دری ها افزایش پیدا کند و دیگر گناه و معصیت قباحت خود را از دست بدهد، تا جایی که امروز حتی در ارگ ریاست جمهوری، فساد اخلاقی و معاملات جنسی صورت می گیرد و کسی هم بازخواست نمی کند.

 

به گفته او، یگانه راه بیرون رفت از این مشکل اجتماعی، این است که اسلام راستین را مورد بازنگری قرار دهیم و دستورات آنرا در زندگی فکری خود عملی بسازیم و درعین حال اسلام طالبانی و غربی را از صحنه زندگی کنار بگذاریم.

 

“محمد جواد رضایی”؛ اشتراک کننده دیگر نیز گفت: فساد اخلاقی درهر جامعه وجود دارد، اما گاهی دامنه آن به حدی گسترش پیدا می کند که فراگیر می شود و لایه های مختلف جامعه را متاثر می سازد. در این صورت یقیناً عواملی بیرونی وجود دارد که باید به آن پرداخته شود.

 

به باور او، در افغانستان یقیناً وجود فرهنگ های بیگانه، بیشتر باعث رشد فساد اخلاقی شده است. بنابراین تا زمانی که به هویت دینی توجه صورت نگیرد، انواع فساد به خصوص فساد اخلاقی همچنان رو به افزایش خواهد بود.

 

به گفته او، تنها با تبلیغات خشک و خالی از ارزشهای دینی نمی شود به فسادهای ریشه دار و برنامه ریزی شده خاتمه داد. بلکه باید بر اساس میکانیزم های عملی و کاربردی برنامه ها را تنظیم و به خورد مردم داد و درعین حال از پیامدهای خطرناک فساد اخلاقی به خانواده ها هشدار داده شود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>