• تاریخ انشار: ۸ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 25198
  • 348 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

گفتمان دانشجویی به مناسبت هشتم ثور در هرات برگزار شد

n00184113-b

گفتمان دانشجویی به مناسبت فرارسیدن هشتم ثور سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مردم افغانستان، با حضور جمعی از دانشجویان و فرهنگیان از سوی دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در هرات برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری آوا، “عباس نادری” مسئول بخش پژوهشکدۀ دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات- در این گفتمان راجع […]

گفتمان دانشجویی به مناسبت فرارسیدن هشتم ثور سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مردم افغانستان، با حضور جمعی از دانشجویان و فرهنگیان از سوی دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در هرات برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، “عباس نادری” مسئول بخش پژوهشکدۀ دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات- در این گفتمان راجع به عوامل شکل گیری انقلاب اسلامی افغانستان گفت: چیزی که کمونیست ها می خواستند بالای مردم افغانستان تحمیل کنند، با عقاید مردم ما کاملا در تضاد بود.

 

او افزود: شوروی با عقاید سوسیالیستی-کمونیستی که بر گرفته شده از اندیشه های مارکس، لنین و فردریش انگلیس بود اصلا اعتقاد به ماوراء الطبیعه نداشتند، حتی وجود خدا را انکار می کردند.

 

نادری ادامه داد: در زمان کنونی غربی ها دارند توسط رسانه ها فرهنگ سازی می کنند، ولی شوروی وقت از دریچه زور وارد شد و مستبدانه و دیکتاتورانه به تحمیل اندیشه های کمونیستی می پرداخت، منتقدین به شدت سرکوب می شدند، رسانه های کشور نیز به دست حکومت بود.

 

مسئول بخش پژوهشکده دفتر تبیان همچنان علاوه کرد: اینطور نبود که فقط علماء و روحانیون از شوروی متنفر باشند بلکه تمام اقشار جامعه اعم از باسواد و بی سواد، زن و مرد، دختر و پسر بر ضد این حکومت به پا خواستند، ولی علما جلو دار این انقلاب بود که سر انجام به پیروزی رسید.

 

به گفتۀ وی بعضی از زمزمه هایی که اکنون در رابطه با ۸ ثور وجود دارد و این تاریخ را سر آغاز شوم، برای کشور می دانند؛ باید بدانند که وقایع و قضایای بعدی ربطی به جهاد مجاهدین واقعی ندارند.

 

او به سخن یکی از چهره های برجسته جهاد و مقاومت در کشور که می فرماید؛ “ما در جهاد خود پیروز شدیم و در پیروزی خود شکست خوردیم”؛ خاطر نشان کرد: اینکه بعد از جهاد مقدس مردم علیه باطل؛ چه شد؟ و کدام کشور ها آمدند و چه کسانی به قدرت رسیدند به اصل قداست جهاد ارتباط ندارند.

 

به باور این پژوهشگر و فعال فرهنگی؛ موقعیت ژئوپلیتیک افغانستان و معادن سرشار این کشور از جمله اساسی ترین دلایل توجه شوروی به افغانستان بود.

 

وی افزود: افغان ها با روحیه استعمار ستیزی و بیگانه ستیزی که داشتند توانستند استعمارگران زیادی را شسکت داده و بیرون نمایند، ولی اکنون روش استعمار تغییر نموده و از جنگ گرم به جنگ نرم تبدیل شده است.

 

همچنان، محمد علی نویسا دانشجوی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه هرات در رابطه به روز هشتم ثور گفت: مراد از هشتم ثور روزی است که مجاهدین کشور در حالی که حمایت مردم و افکار عمومی را با خود داشتند حکومت کمونیستی وقت را سرنگون کردند و خواستند نظام و حکومتی مبتنی بر ارزش های اسلامی تشکیل دهند.

 

نویسا افزود: می توان گفت که در این روز؛ کشور ما دست آورد های خوبی داشت و رژیمی را سرنگون کرد که همه چیز ما را از ما می خواست بگیرد.

 

به باور وی، اگر ۸ ثور و دست آورد هایش نبود ما نمی توانستیم امروز دم از اسلام و دین بزنیم و حتی اسم ارزشهای اسلامی را به زبان بیاوریم.

 

این دانشجوی حقوق همچنان تأکید کرد که رویداد ها و اتفاقات بعدی نمی تواند دست آورد های مجاهدین را زیر سوال ببرد.

 

از سویی دیگر، سید منیر مهجور دانشجوی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه هرات در این گفتمان، ضمن تاکید بر اهمیت ۸ ثور، اظهار داشت: از آنجایی که هشتم ثور یک برگ زرین در تاریخ افغانستان می باشد؛ پس باید تجلیل شود.

 

وی افزود: ولی در این تجلیل نباید صرف به رخصتی و جشن بسنده کرد، بلکه تجلیل واقعی آن است که باید آن باور هایی که در آن دوران وجود داشت ، را زنده نمائیم.

 

به باور این فعال فرهنگی، ا‌کنون که استعمار از دریچه رسانه وارد کشور شده است، و عقاید مردم ما را زیر سوال می برند، باید تجلیل از این روز نیز زنده نمودن استعمار ستیزی نوین باشد.

 

آقای مهجور تصریح کرد: استعمار ستیزی نوین، باید مانند استعمار نوین توسط رسانه، برنامه های رسانه ای، آگاهی دهی و افزایش بصیرت صورت بگیرد.

 

گفتنی است که در اخیر این گفتمان، سوال و تبادل نظر آزاد بین حضار و کارشناسان صورت گرفت

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>