• تاریخ انشار: ۴ جوزا ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 7037
  • 1,125 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

یکی از ابزارهای مورد نیاز منتظرین، ادبیات و هنر اسلامی است

n00126744-b

ادبیات و هنر دو ابزاری است که نحوه استفاده از آن می تواند تعیین کننده خیر و یا شر برای جوامع باشد. اگر استفاده حسن و نیکو ازآن صورت بگیرد، برای جامعه بشری خیر می آورد اما سؤاستفاده ازآن، شر و بدی به ارمغان خواهد آورد. این مطلب توسط حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری […]

ادبیات و هنر دو ابزاری است که نحوه استفاده از آن می تواند تعیین کننده خیر و یا شر برای جوامع باشد. اگر استفاده حسن و نیکو ازآن صورت بگیرد، برای جامعه بشری خیر می آورد اما سؤاستفاده ازآن، شر و بدی به ارمغان خواهد آورد. این مطلب توسط حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در همایش ادبی هنری مهدویت در مزارشریف عنوان گردید.

 

اولین همایش هنری ادبی مهدویت از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و با همکاری ۵ انجمن دانشجویی سرپل، بامیان، دایکندی، مالستان و بهسود، همزمان با سالروز میلاد منجی عالم بشریت حضرت امام مهدی(عج) در شهر مزارشریف و با حضور صدها دختر و پسر دانشجو از ولایت بلخ و سایر ولایات، در مسجد سلطانیه این شهر برگزار گردید.

 

حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری که به عنوان سخنران اصلی این همایش از کابل دعوت شده بود، ابتدا سالروز میلاد منجی عالم بشریت حضرت امام مهدی(عج) را به محضر خود آقا و مولای ما و سپس به نایب برحقش حضرت امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) و مردم مسلمان کشور به ویژه حاضرین تبریک و تهنیت گفت و آنگاه با ابراز گلایه از دست اندرکاران دانشگاه نو تاسیس البرز و روضه مبارک سخی، بابت تخلف شان از وعده و کنسل کردن محل برگزاری این همایش، گفت: نفس برگزاری یک چنین همایشی آن هم با رویکرد ادبی و هنری بسیار مهم است و اصولا نیازی هم نبوده تا چنین همایشی در یک محل بزرگ و با حضور جمعیت انبوه برگزار شود، بلکه در یک مکان جمع و جور و با حضور نخبگان و کارشناسان این رشته، برگزار می گردید خیلی بهتر بود.

 

چه اینکه اهمیت این همایش آن قدر زیاد است که اگر چندین مراسم با حضور هزاران نفر گرفته شود، به پای اهمیت این همایش نمی رسد. زیرا در این همایش، فراخوان داده شده و بیش از ۱۵۰ اثر هنری و ادبی شرکت کرده و در میان اینها مسابقه برگزارشده است و امروز به افراد برتر جایزه می دهند و قطعا رویکرد این چنینی از سوی مراکز و تشکلات به بالا رفتن توانمندی های هموطنان در جهت ارتقای دانش هنری و ادبی کمک می کند و این روند زمینه را فراهم می نماید تا جوانان ما در عرصه هنر و ادبیات اسلامی رشد چشمگیری داشته باشند.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افزود: فرهنگ، هنر و ادبیات در هماره تاریخ مورد توجه بشر بوده، حالا بگذریم از گذشته، همزمان با آمدن اسلام و تشکیل حکومت اسلامی به وسیله پیامبر اسلام(ص)، هنر و ادبیات، هم از سوی دشمنان اسلام مورد استفاده قرار می گرفته و هم از سوی پیامبر اسلام و یارانش و سایر مسلمانان حامی حکومت اسلامی پیامبر خدا(ص).

 

در طول حیات امامان معصوم(ع) نیز این رویه ادامه داشته و از سوی این بزرگواران نیز فرهنگ و هنر مورد استفاده بوده و با بهره گیری از آن در راستای ترویج و تبلیغ تفکر شیعی تلاش خوبی داشتند.

در عصر ما نیز بهره گیری از هنر و ادبیات زمانی به اوج خودش رسید که انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) به پیروزی می رسد.

 

اگرچه دشمنان انقلاب اسلامی از این ابزار به نحو فراگیری، برای کوبیدن و تضعیف حرکت بنیادین امام خمینی(ره) و مردم مسلمان ایران استفاده می کردند اما انقلابیون و مردم مسلمان ایران نیز از این ابزار استفاده مطلوب را بردند.

 

در دنیا، تنها کشوری که به نحو بسیار چشمگیری به تقویت هنر و ادبیات پرداخته و اهالی هنر و ادبیات مورد حمایت قرارگرفته و نسلهای متعددی در این عرصه مورد آموزش و تربیت قرارگرفتند، ایران است و هنر و ادبیات هم اکنون نیز در جمهوری اسلامی ایران از جایگاه بالایی برخوردار است.

 

وی گفت: اگر امروزه هنر و ادبیات اسلامی در سایر کشورهای اسلامی ظهور و بروز دارد، باز هم از خیرات سر توجهات بیش از پیش ایرانی هاست و در حال حاضر نیز اگر شاعران بزرگی در افغانستان و هنرمندان و داستان نویسانی مطرحی در کشور داریم یا مستقیما آموزش دیده مکتب هنر و ادبیات اسلامی توسط ایرانی هاست و یا مشخصا از مکتب اسلامی ایرانی ها تاثیر پذیرفته اند و امکان ندارد این تاثیر گزاری را کسی انکار نماید.

 

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بخشی از سخنان خود به اهمیت هنر و ادبیات در زمان جهاد اشاره کرد و یادآور شد: هنر و ادبیات متاسفانه چه در زمان جهاد و چه پس از پیروزی در کشور، مورد توجه آنچنانی قرارنگرفت و به همین منظور ما نتوانستیم برای تبلیغ و ترویج اهداف جهاد و حتی حفاظت از دست آوردهای آن از ابزار هنر و ادبیات اسلامی استفاده بهتری بکنیم و در راستای انتقال فرهنگ جهاد و شهادت ازین طریق به نسل بعد ازجهاد ناموفق بودیم اما در برابر، دشمنان ما ازین ابزار استفاده مطلوبی کردند و هم اکنون نیز با بهره گیری از هنر و ادبیات مبتذل نسل جوان مارا تحت تاثیر قرارداده و ازین طریق افکار انحرافی و شیطانی را در وجود جوانان ما تزریق می کنند.

 

وی با انتقاد از فضای فعلی و استفاده تلویزیون ها و سینماهای کشور از تولیدات هالیود و بالیود، گفت: شما در این شب و روز ها می بینید که فیلم ها و سریالهای خارجی به خصوص ترکی چه بلایی برسر مردم ما آورده و در آینده نیز تصمیم بر آنست که با استفاده ازین روند ضربات مهلکتری علیه مردم و جوانان ما وارد کنند.

 

حسینی مزاری با فراخوان دولت، احزاب سیاسی، حوزات علمیه و مراکز و نهادهای فرهنگی و آموزشی، گفت: اگر می خواهید کشور روی خوش بختی ببیند و از بحران کنونی نجات پیدا کند و صلح و صفا را در آغوش بگیرد بایستی در جهت نهادینه کردن هنر و ادبیات اسلامی تلاش گردد و جوانانی در این عرصه آموزش ببیند و با استفاده ازین ابزار، جای هنر و ادبیات غربی در کشور پر شود تا دیگر، مردم با استفاده از تولیدات داخلی هنر و ادبیات اسلامی رغبتی به سمت هنر و ادبیات مبتذل غرب نداشته باشند.

 

رئیس کل مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان خطاب به هنرمندان و ادبای حاضر در مراسم گفت: یکی از ویژه گی های منحصر به فرد منتظران حضرت مهدی(عج) این است که با استفاده از هر ابزار و امکانات مثبت و سازنده از جمله هنر و ادبیات اسلامی، در راستای اصلاح مردم و هدایت جامعه به سمت اهداف ظهور، به مجاهدت های شبانه روزی خود بیافزایند.

حسینی مزاری افزود: مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان به عنوان یک تشکیلات رونده در مسیر اهداف و نیات مورد نظر حضرت امام زمان(عج) و نایب برحقش حضرت امام خامنه ای، تصمیم جدی دارد تا در راستای ارتقای ظرفیت و توانایی های جوانان در عرصه هنر و ادبیات اسلامی، تلاش کند و وقت بگذارد و هزینه صرف کند. ازین رو جوانان هنرمند و ادیب با دفاترمرکزتبیان در مرکز و ولایات در ارتباط باشند و این هدف را دنبال نمایند.

 

گفتنی است: این همایش به مناسبت تجلیل سالروز میلاد حضرت امام زمان(عج) در مزارشریف و از سوی دفترنمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان با همکاری انجمن های دانشجویی بامیان، دایکندی، سرپل، مالستان و بهسود، و با اشتراک صدهانفر زن و مرد در مسجد سلطانیه برگزار گردید.

 

محل برگزاری و زمان این همایش با سه بار تغییر مواجه گردید و پس از کنسل شدن مکان دانشگاه البرز البته دراثر تخلف و برخورد غیر اخلاقی، غیرانسانی و غیر اسلامی رئیس و مسؤلین این دانشگاه نو تاسیس و نیز ایجاد مشکل در محل برگزاری این همایش در روضه مبارک که باز هم از سوی ریاست محافظت روضه و پس از صدور مجوز از سوی ریاست محترم حج و اوقاف و با هماهنگی و هدایت والی استاد عطامحمدنور، به هم خورد و در نهایت این همایش در محل مسجد سلطانیه و باساعت دیگر برگزار گردید که قطعا این تغییر زمان و مکان آثار نا مناسبی در برگزاری این همایش گذاشت و با آن نظم و شکوهی که قرار بود برگزار شود، برگزار نگردید اما طبیعی است که نفس برگزاری این همایش با این رویکرد ادبی هنری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و مورد استقبال شرکت کننده های در مسابقه قرار گرفت.

 

در این همایش که توام بود با مسابقه ادبی و هنری، ۱۵۰ نفر آثار خود را ارسال داشته که از میان این عده به برندگان و ممتازین جوایزی تعلق گرفت.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>