• تاریخ انشار: ۱۰ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 26514
  • 343 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

یکی از نیازهای جدی جامعه، تربیت روحانیون باتقوا و سیاست‌مدار است

n00189346-b

نشست هفته‌وار علمایی، صبح امروز پنج‌شنبه با موضوع “دشمن‌شناسی” در نمایندگی دفتر فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار گردید.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ طی این نشست حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمد هاشمی راستی؛ مسئول بخش علمای مرکز تبیان با بیان این که عدم شناخت دشمن، خطرات جدی را در جامعه ایجاد […]

نشست هفته‌وار علمایی، صبح امروز پنج‌شنبه با موضوع “دشمن‌شناسی” در نمایندگی دفتر فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار گردید.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ طی این نشست حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمد هاشمی راستی؛ مسئول بخش علمای مرکز تبیان با بیان این که عدم شناخت دشمن، خطرات جدی را در جامعه ایجاد می‌کند، گفت: در اوضاع کنونی کشور، بدترین وضعیت، غفلت از فعالیت‌های دشمنان است.

 

هاشمی راستی ابراز داشت: بی‌خبری از طرح‌ها و برنامه‌های دشمن، زمینه‌ی استعمار در ابعاد وسیع سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و نظامی را فراهم می‌کند و در نتیجه چنین غفلتی همواره یوغ استبداد دشمن بر دوش جامعه و مردم خواهد بود.

 

وی با توجه به شرایط کنونی، خواستار ورود نخبگان و چهره‌های دلسوز جامعه برای دفع خطرات دشمن شد و گفت: این شخصیت‌ها باید در بین جامعه آگاهی بخشی کنند تا حداقل مقداری از برنامه های دشمن را هدف قرار بدهند.

 

این عالم دینی، اندیشه‌های تکفیری و افراطیت کج‌اندیش را از یک سو و اندیشه‌های لائیک، لیبرالیسم و سکولاریسمِ غرب و اروپا از سوی دیگر را همانند دو لبه تیز یک قیچی عنوان کرد و اظهار داشت: این اندیشه‌ها باورهای الهی، اعتقادات دینی و فرهنگ اسلامی و ملی ما را مورد هجمه قرار داده است.

 

او همچنین معتقد است که تشکیلات جبهه‌ی باطل برای نابودی اسلامِ انقلابی از هیچ دسیسه و تلاشی فروگذار نیستند، زیرا با محقق شدن اهداف اسلام ناب محمدی (ص)، تمام سیاست‌ها و منافع جبهه کفر در معرض نابودی و در آستانه سقوط قرار خواهد گرفت و تقویت محورهای مقاومت، بر مبنای علم و آگاهی نابودی دشمنان اسلام را به دنبال خواهد داشت.

 

هاشمی راستی، فعالیت دشمنان را همراه با امکانات قوی عنوان کرد و اظهار داشت: واجب است که سطح هوشیاری، آگاهی و بصیرت اجتماعی ارتقا یابد تا مردم بتوانند با حفظ وحدت، اتحاد و یکپارچگی، دشمنان را در هر قالب، هر لباس و هر چهره‌ای به راحتی بشناسند و برای هر مقطع زمانی، اسباب و وسایل مقابله‌ی متناسب با آن زمان را به کار گیرند.

 

مسئول بخش علمای مرکز تبیان بیان کرد: امروز مواجهه با استکبار، قیام در مقابل انحرافات، مبارزه علمی و عملی و تعلیم و تربیت جوانان در جهت پاسداری از اهداف و آرمان‌های الهی، پیشرفت‌های علمی توأم با اقتدار و کسب بصیرت و شناخت از دسیسه‌های دشمنان از اولویت‌های راهبردی در عرصه عملکردهای اجتماعی و مبارزه با نقشه‌های قدرت‌های مستکبر و سلطه‌طلب می‌باشند.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین عادلی یکی از اساتید حوزه علمیه به عنوان یکی دیگر از سخنرانان این نشست گفت: ما در عصر حاضر با دو دشمن مواجه هستیم، یکی دشمن درونی که همان هواهای نفسانی و  وسوسه‌های شیطانی است و دیگری دشمنان بیرونی که همان قدرت‌های بزرگ شیطانی جهان هستند که همواره به دنبال منافع نامشروع خودشان می‌باشند.

 

آقای عادلی تصریح کرد: اگر جامعه‌ای تسلیم هواهای نفسانی شود و خدا را فراموش کند، زمینه را برای حضور دشمنان خارجی فراهم خواهد کرد؛ مثال معروف آن رهبران سیاسی جامعه افغانستان هستند که ارزش‌های جهاد و انقلاب را فدای خواسته‌های نفسانی و امیال درونی خودشان کرده‌اند.

 

وی نتیجه تسلیم‌شدن در برابر هواهای نفسانی را حضور بزرگترین قدرت‌های سلطه‌طلب و مستکبر جهانی در افغانستان دانست.

 

موصوف همچنین تاکید کرد که در بحث دشمن‌شناسی باید به مهار دشمن درونی توجه جدی داشته باشیم.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضوی یکی دیگر از اساتید حوزه علیمه، طی سخنانی گفت: یکی از نیازهای جدی جامعه ما تربیت و پرورش علما و روحانیون باتقوا و سیاست‌مدار است. این رویکرد باید در حوزات علمیه شکل بگیرد تا بر مبنای آن زمینه بروز و ظهور طلابِ آگاه به زمان و سیاست‌مدار فراهم شود.

 

وی افزود: ورود علما و طلابِ آگاه به مسائل سیاسی می‌تواند به راحتی جامعه را از معضلات پیچیده سیاسی به سوی ساحل نجات ببرد.

 

این عالم دینی همچنین بیان کرد: برای به ثمر نشستنِ هر حرکت تاثیرگذار اجتماعی، پشتوانه‌های مالی مورد نیاز است؛ بنابراین لازم است بزرگان و فرهیختگان و دست‌اندرکاران مراکز فعال فرهنگی، اجتماعی و سیاسی به این امر مهم توجه جدی داشته باشند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>