• تاریخ انشار: ۵ میزان ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 22076
  • 459 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

یکی از واقعیت های پارلمان هفدهم افغانستان باید بازنگری پیمان امنیتی با امریکا باشد/توطئه هایی وجود دارد که پارلمان پیش رو اهداف غربی ها را دنبال کند

n00171639-b

آقای رضوانی تصریح کرد که یکی از واقعیت هایی که در دوره هفدهم مجلس نمایندگان باید در نظر گرفته شود بازنگری پیمان امنیتی با امریکا است. همانگونه که اکثر نمایندگان فعلی نیز به بازنگری آن رای دادند، زیرا می بینیم که بعد از این پیمان شوم، افغانستان به مراتب نا امن تر گردیده و قتل […]

آقای رضوانی تصریح کرد که یکی از واقعیت هایی که در دوره هفدهم مجلس نمایندگان باید در نظر گرفته شود بازنگری پیمان امنیتی با امریکا است. همانگونه که اکثر نمایندگان فعلی نیز به بازنگری آن رای دادند، زیرا می بینیم که بعد از این پیمان شوم، افغانستان به مراتب نا امن تر گردیده و قتل و کشتار زیاد شده است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) به مناسبت شروع مبارزات انتخاباتی مجلس نمایندگان سال ۱۳۹۷ گفتمان پژوهشی تحت عنوان “نگاه دانشجویان به کارزار انتخاباتی؛ اخلاق، صداقت و واقع بینی” از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در کابل بر گزار شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین “سید حسین رضوانی بامیانی” مسوول کمیسیون فرهنگی شورای علمای شیعه افغانستان و کارشناس این گفتمان، صداقت، رعایت اخلاق و واقع بینی را رکن اساسی در سلامت انتخابات آینده عنوان کرد.

 

به گفته این کارشناس دینی و اجتماعی، برای انتخاب بهتر و گزینش صالحان باید از اهل ذکر پرسید که در مرحله اول ائمه دین(ع) و سپس مراجع عضام تقلید و همینطور علمایی که در امر دین آشنایی دارند و در نهایت بدنه اصلی اهل ذکر را کسانی تشکیل میدهند که دانش دارند و دیندار هستند و هم درد اجتماعی دارند که مصداق اتمش دانشجویان می باشد، زیرا اینها هم اطلاعات کافی دارند و هم دید اجتماعی مناسب دارند و می توانند در بسیاری از موارد پاسخگو باشند.

 

با این وصف به باور آقای رضوانی مسوولیت دانشجویان در تمام عرصه ها به خصوص انتخابات، بسیار سنگین می شود زیرا  سرنوشت دنیا و آخرت مردم در گرو انتخابات بوده و افسار آن نیز به دست جوانان تحصیلکرده می باشد.

 

به عقیده وی اگر دانشجویان در این عرصه نتوانند نقش درست ایفا کنند در هیچ عرصه دیگری موفقیت نخواهند داشت. پس هر دانشجوی مسلمان در قدم اول باید بداند که هر رای یک عهد و امانت الهی است که در قبال آن باید صادق باشد و در عین حال خودشان به عنوان اهل ذکر و چشم بینای اجتماع وظیفه دارند که اندیشه مردم و اجتماع را در جهت انتخاب صالحان سوق دهند.

 

آقای رضوانی بیان داشت که اگر قرار باشد انتخابات شفاف و عادلانه باشد و صالحان به مجلس راه پیدا کنند از یکسو باید نامزدان اخلاق و صداقت را رعایت کنند و از طرف دیگر “معرف” یعنی کسیکه کاندید را معرفی می کند نیز باید دارای این اوصاف باشد.

 

به گفته او، اما رعایت اخلاق،  بیشتر بر می گردد به یک نامزد انتخاباتی، به این معنی که در جریان تبلیغات به کسی تهمت نزند، رقیب خود را تخریب نکند و عده های دروغین به مردم ندهد و فقط برنامه هایی را به مردم تشریح کند که در توانش می باشد.

 

او تاکید کرد که یکی از اوصاف کاندید خوب این است که واقعیت جامعه و کشور را در نظر داشته باشد و به آنچه ضرورت است و مردم در شرایط فعلی به آن نیاز دارد فکر کند.

 

آقای رضوانی تصریح کرد که یکی از واقعیت هایی که در دوره هفدهم مجلس نمایندگان باید در نظر گرفته شود بازنگری پیمان امنیتی با امریکا است. همانگونه که اکثر نمایندگان فعلی نیز به بازنگری آن رای دادند، زیرا می بینیم که بعد از این پیمان شوم، افغانستان به مراتب نا امن تر گردیده و قتل و کشتار زیاد شده است.

 

به عقیده رضوانی پیمانی که نامش امنیتی و ماده هایش مشخص است برای این است که امنیت در کشور تامین شود، اما وقتی نتیجه ای کاملاً برعکس داده است لازم است که بازنگری شود.

 

به باور این آگاه دینی، اگر مردم، نمایندگان واقع بین، متدین و متخلق را انتخاب کردند یقینا به تمام نارسایی ها از جمله پیمان امنیتی رسیدگی خواهد شد.

 

او در پاسخ به اینکه چقدر مقوله هایی مانند اخلاق، صداقت، و واقع بینی در انتخابات آینده در نظر گرفته خواهد شد؟ گفت: متاسفانه از انتخابات های گذشته تجربه مثبت در این زمینه ها وجود ندارد، لذا رعایت همه جانبه موارد اخلاقی در آینده نیز بعید به نظر می رسد.

 

او در عین حال اظهار امیدواری کرد، با روشن گری هایی که صورت می گیرد و تلاشهایی که خوبان و دانشمندان جامعه به خصوص قشر دانشجو برای فهم و آگاهی مردم و نامزدان انجام میدهند شاید اخلاق کارزار انتخاباتی رعایت شود.

 

وی همچنان ابراز داشت که با در نظرداشت انتخابات پر از چالش و تقلب در گذشته ها جوانان به خصوص قشر دانشجو تا هنوز متاسفانه یک حرکت منسجم در زمینه سلامتی انتخابات آینده به راه نینداخته، یعنی برخلاف انتظار آنقدر متحرک نیستند. هر چند که دسته هایی به این فکر هستند تا ابتکار عمل را در دست گیرند، اما فضای موجود در کشور همین اقلیت را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

 

به گفته آقای رضوانی آنچه مایه نگرانی مردم افغانستان می باشد این است که از همین حالا توزیع پول، وعده های دروغین شروع شده است و ذهنیت مردم را نسبت به انتخابات تخریب کرده است. امروز مردم بجای اینکه فکر کنند که چه کسی را انتخاب کنند تا مسوولیت شرعی و ملی شان ادا شود، به فکر این هستند که چه کسی پول بیشتر می دهد و در آینده کارم را درست می کند، لذا این فضای آگنده از زرق و برق پول، بخش عظیمی از دانشجویان را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

 

وی در پاسخ به اینکه در فضای موجود وظیفه علما و نخبگان کشور چیست؟ گفت: آگاهی دهی مردم و تعیین معیارهای دینی برای نامزدان از وظیفه عمده ی نخبگان و دانشجویان کشور به شمار می رود.

 

رضوانی هشدار داد که اگر مردم به افراد نا صالح رای دادند و او هم به مجلس راه یافت هر خیانتی که او در حین انجام وظیفه مرتکب می شود رای دهنده در آن خیانت شریک است، همانگونه که در ثواب کارهای فرد صالح نیز شریک می باشد.

 

به عقیده او از آنجایی که مردم افغانستان مسلمان هستند اگر آگاهی درست داده شود درصد زیادی از مردم ارزشها و معیارهای اسلامی را در انتخابات رعایت خواهند کرد.

 

هر چند به باور رضوانی دست های کثیف پشت پرده در تشکیل مجلس نمایندگان هم در گذشته و هم فعلاً کار می کند، اما اگر مردم همت کنند، این دست ها را کوتاه خواهند کرد، زیرا وعده قرآن است که سر انجام زمین از آنِ صالحان است و تجربه بشری نیز نشان داده است که در نهایت تصمیم ملتها یک خط را به خیر و صلاح مردم رقم می زند.

 

او ایمان، تقوی، فهم اجتماعی، دلسوزی و درک درد و رنج مردم را از معیارهای قرآنی و روایی در انتخاب اصلح عنوان کرد و گفت: بدون شک اگر این موارد در انتخابات رعایت شود، دست های دشمنان مردم افغانستان از مداخله در امور داخلی کوتاه خواهد شد.

 

آقای رضوانی در پایان به وضعیت امنیتی کشور نیز اشاره کرد و گفت: نا امنی چالش بزرگ است، توطئه هایی نیز وجود دارد تا پارلمانی تشکیل شود که اهداف غربیها یا طیف خاصی را تحقق ببخشد، اما با این همه نباید مردم مومن و متدیین افغانستان نا امید شوند و در انتخابات اشتراک نکنند، بلکه باید سهم داشته باشند درغیر آن صورت مجلس نمایندگان دلخواه اجانب و افراد بیگانه خواهد بود.

 

هر چند به گفته رضوانی در انتخابات گذشته نیز مداخلاتی صورت گرفت، اما با حضور مومنین در مجلس نتوانستند مسائل آشکار ضد دینی را در قوانین داخل کنند و یا قانونی را در این جهت پاس نمایند. امیدوار هستیم که در آینده نیز چنین کاری صورت نگیرد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>