• تاریخ انشار: ۷ جدی ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 22842
  • 259 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

۷ جدی؛ روز سیاهی علیه آزادی بیان در افغانستان

n00176749-b

به مناسبت اولین سالروز حمله تروریستی بالای مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان، گفتمانی تحت عنوان ” ۷ جدی؛ روز سیاهی علیه آزادی بیان در افغانستان” با حضور داشت جمعی از عالمان دینی، خبرنگاران، فعالان مدنی، و دانشجویان در ولایت بامیان برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان آوا، در […]

به مناسبت اولین سالروز حمله تروریستی بالای مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان، گفتمانی تحت عنوان ” ۷ جدی؛ روز سیاهی علیه آزادی بیان در افغانستان” با حضور داشت جمعی از عالمان دینی، خبرنگاران، فعالان مدنی، و دانشجویان در ولایت بامیان برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان آوا، در این گفتمان عالمان دینی، خبرنگاران و فعالان مدنی و فرهنگی با اشاره به فعالیت های وسیع و مفید خبرگزاری صدای افغان(آوا) و مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان این دو مجموعه را خار چشم برای بدخواهان و دشمنان مردم خوانده و بار دیگر حمله تروریستی حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی را محکوم کردند.

 

حجت الاسلام سید نصر الله واعظی؛ رییس شورای علمای بامیان گفت:” دفاتر خبرگزاری صدای افغان(آوا) و مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با فعالیت وسیعی که در راستای فرهنگ و رسانه دارند تبدیل به خار چشم دشمنان افغانستان شده و گروه های تروریستی و حامیان این گروه های تروریستی فعالیت های این مراکز را مانعی در برابر فعالیت های شان دانسته و دست به این حمله وحشیانه زدند.”

 

اقای واعظی در خصوص بعضی از کشورها و نهادهای داخلی کشور که به نحوی خود را حامیِ آزادی بیان میدانند گفت:” آنچه را امروز جامعه غربی و برخی نهادهای داخلی که خود را حامی آزادی بیان میدانند معتقد به آن نبوده و تنها جنبه ی ابزاری و نمایشی داشته و گرنه باید در برابر حادثه تروریستی علیه خبرگزاری صدای افغان و مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان سکوت اختیار نمی کردند.

 

حجت الاسلام محمد سجادمحسنی؛ مسئوول مدرسه آیت الله صالحی در ولایت بامیان نیز ضمن محکومیت ۶ جدی سالروز تجاوز ارتش سرخ شوروی، حادثه ۷ جدی را نیز محکوم کرده و حمله تروریستی هفتم جدی را زخم بزرگ بر پیگر فرهنگ و آزادی بیان کشور دانسته گفت:” متاسفانه دولت افغانستان در برابر این حادثه تروریستی بی شرمانه سکوت کرده است.”

 

آقای محسنی افزود، نهادهایی به نام حقوق بشری و مجامع بین المللی به نحوی پشت سر تمامی رخ دادهای کشور قرار دارند.

 

با این حال میثم نظری؛ خبرنگار و فعال رسانه‌ای نیز دولت افغانستان را در بررسی پرونده های خشونت علیه خبرنگاران ناکام خوانده گفت:” سال ۲۰۱۸ خونین ترین سال برای خبرنگاران اعلام شده است و در کنار سایر حملات انتحاری علیه خبرنگاران حمله انتحاری علیه خبرگزاری صدای افغان(آوا) و مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان خونین ترین حمله به شمار می رود.”

 

به گفته نظری، حکومت در تامین امنیت رسانه ها ناکام بوده و باید نهادهای حامی رسانه ها از طرف های درگیر بخواهند تا خبرنگاران را هدف حملات انتحاری شان قرار ندهند.

 

سید مهدی مرتضوی؛ از دیگر خبرنگاران و فعال مدنی، خبرگزاری صدای افغان و مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان را از نهادهای مهم در راستای فرهنگی و رسانه ای در کشور خوانده گفت که گروه های تروریستی، دشمنان مردم افغانستان از فعالیت وسیع خبرگزاری صدای افغان و مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان نگرانی دارند.

 

آقای مرتضوی افزود، از سال گذشته به این‌سو گروه داعش”>داعش بیشتر مراسم های عزاداری، مذهبی، فرهنگی و آموزشی قشر و گروه خاص اجتماعی را هدف قرار داده است که ما نمونه بارز آنرا میتوانیم در حمله بر مسجد امام زمان(عج) حمله بر مسجد الزهرا(س) و مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان یاد کنیم.

 

وی گفت: “حمله بر خبرگزاری صدای افغان و مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان ضربه ی مهلکی را بر پیکر آزادی بیان افغانستان زد اما چون صدای افغان یک رسانه ی تجارتی و یک رسانه ای به تمام معنی سیاسی نبود بلکه یک رسانی ی ارزشی بود و همواره فعالیت های فرهنگی _ دینی را پوشش می داد، آنطوری که باید توجه میشد نشد و هنوز هم عاملین اصلی این حمله شناسایی نشده است. خواست ما از نهادی به نام حقوق بشر، مجاری بین المللی و سایر نهادها این است تا عاملین این رویداد را شناسایی کرده و محاکمه نمایند. ”

 

محمد یاسین یوسفی؛ از فعالان مدنی و فرهنگی بامیان نیز هفتم جدی را روز سیاه برای جامعه فرهنگی افغانستان یاد کرده گفت:” کشورهای غربی خود از عاملین اصلی این فجایع انسانی هستند و حتی برخورد نهادهایی که خود را معتقد به آزادی بیان میدانند در برابر این حمله سکوت اختیار کردند.”

 

به گفته این فعال مدنی، غرب با نقاب برابری، حقوق بشر و آزادی بیان، در این کشور خواسته های خود را به پیش میبرد و هیچ اعتقادی به آنچه آزادی بیان و یا حقوق بشر قلمداد می‌کند ندارد.

 

یکسال قبل در چنین روزی گروه تروریستی و تکفیری داعش”>داعش در یک عمل غیر انسانی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) را مورد هدف قرار داد و سیاه روزی را در برگه ای جدیدی از تاریخ به ثبت رسانید.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>