• تاریخ انشار: ۱۲ سرطان ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 26261
  • 516 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

آمریکا با حضور در افغانستان به دنبال بحران‌آفرینی و حصول منافع کلان در منطقه است

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ داکتر عصمت‌اللهی، مشاور رئیس جمهور سابق افغانستان و استاد دانشگاه کابل، در مراسم دعای توسل که (سه‌شنبه شب ۱۱سرطان) از سوی جلسه دعا متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس برگزار شده بود به بحث انتخابات در افغانستان و چالش‌های پیش‌رو در […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ داکتر عصمت‌اللهی، مشاور رئیس جمهور سابق افغانستان و استاد دانشگاه کابل، در مراسم دعای توسل که (سه‌شنبه شب ۱۱سرطان) از سوی جلسه دعا متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس برگزار شده بود به بحث انتخابات در افغانستان و چالش‌های پیش‌رو در این رابطه پرداخت.

 

داکتر عصمت‌اللهی با بیان این که انتخابات در قانون اساسی افغانستان تصویب شده و امروزه همه دولت‌ها آن را پذیرفته‌اند، گفت: ساختار نظام سیاسی افغانستان بر اساس انتخابات شکل گرفته و به آن مشروعیت بخشیده می‌شود اما ما در افغانستان انتخابات تلخی را تجربه کرده‌ایم.

 

وی با ابراز تاسف از نحوه‌ی برگزاری انتخابات در افغانستان بیان کرد: در انتخابات تقلب‌های گسترده‌ای صورت می‌گیرد. در انتخابات هر کسی پول‌دارتر بود، برنده می‌شود. در انتخابات کسانی که بافضیلت، شخصیت علمی و روحانی بودند، اما جیبشان خالی بود منتخب نشدند. افرادی که با منابع استخباراتی و غربی در ارتباط بودند به کرسی ریاست رسیدند، اما کسانی که بر اساس دیانت، اسلامیت و ملیت فکر می‌کردند بازنده محسوب می‌شدند.

 

مشاور رئیس‌جمهور سابق افغانستان آخرین تجربه تلخ در انتخابات را در دوران اشرف غنی و داکتر عبدالله عنوان کرد و گفت: در این انتخابات اشرف غنی و داکتر عبدالله نسبت به دیگر رقبا پیشتازتر بودند، اما از طرف کمیسیون انتخابات و منابع بین‌المللی عنوان شد که هر دوی آن‌ها تقلب کرده‌اند؛ تقلب‌ها هم یکی یا دو تا نبود بلکه میلیونی بود.

 

وی اظهار داشت: زمانی که در هر دولتی، تقلبی صورت بگیرد، برای احترام به مردم رأی‌گیری باید دوباره تکرار شود. اشرف غنی و داکتر عبدالله با تقلب‌های انتخاباتی شانس پیروزی نداشتند؛ اما شخصی به نام جان کری از مجلس سنای آمریکا وارد کابل شد و تقلب‌های صورت‌گرفته را به نحوی پنهان کرد و برای این حرکت، دولت وحدت ملی را ایجاد کرد. با این تفاصیل دولت افغانستان اصل مهمی را در انتخابات از دست داد.

 

استاد دانشگاه کابل در تشریح مطلب فوق با بیان این که آمریکایی‌ها با خلق حکومت وحدت ملی قانون اساسی افغانستان را زیر پا کردند، افزود: قانون اساسی قانون مادر است. همه قوانین خرد و کلان با آن تصحیح می‌شود، این قانون اساسی عنوان می‌کند که اگر کسی در انتخابات تقلب کرد آن شخص و آن انتخابات دیگر مشروعیتی ندارد؛ اما آمریکایی‌ها گفتند حرف از قانون نزنید، هر چه را ما خواستیم باید قبول کنید.

 

داکتر عصمت‌اللهی، در بخش دیگری از سخنان خود به چالش‌های انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو اشاره کرد و گفت: یکی از بزرگترین چالش‌های پیش رو در انتخابات بحث طالبان است که ادعا می‌کنند ۷۰ درصد جغرافیای افغانستان را تحت کنترول خود دارند، اما منشأ این چالش کجاست؟ و از کجا آغاز شده است؟

 

وی در ادامه به بیان این چالش‌ها پرداخت: “تقریبا ۸ ماه قبل در ۱۴ سپتمبر ۲۰۱۸ آقای زلمی خلیل‌زاد، گفت‌وگو و مذاکره با طالبان را شروع کرد که طی این روزها به هفتمین دور خود رسیده است. در جلسات اول، طالبان از آمریکایی‌ها خواستند که ما صلح را قبول می‌کنیم به این شرط که ۵۰ درصد حاکمیت افغانستان برای ما باشد. در جلسات بعدی گفتند ۷۰ درصد از خاک افغانستان برای ما باشد. آمریکایی‌ها هم قبول کردند، استدلال طالبان این بود که ما در ۷۰ درصد خاک افغانستان حضور و پایگاه داریم.”

 

این آگاه مسائل سیاسی ادامه داد: طالبان در جلسات بعدی عنوان کردند که ما دولت افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم. در نهایت در راستای روند و پروسه صلح دولت را کنار زدند و از آن عبور کردند؛ دولتی که خود آمریکایی‌ها گفتند از آن حمایت می‌کنیم.

 

موصوف با بیان این که طالبان در مذاکرات خود با آمریکا، دو رکن اساسی دولت یعنی رکن قضایی، دولت و امنیت را مطالبه کردند، افزود: در پشت پرده‌ی جریان این مذاکرات بحث جابجایی قدرت در میان بوده و عنوان پروسه صلح به نحوی بازی طالبان و آمریکا است.

 

وی به سفر مخفیانه‌ی اخیر وزیر امور خارجه آمریکا به کابل اشاره کرد و گفت: در نشستی که در این سفر برگزار شده و در آن زلمی خلیل‌زاد، اشرف غنی، حامد کرزی، داکتر عبدالله و سلام رحیمی حضور داشته‌اند، مایک پمپئو می‌گوید که ما از انتخابات حمایت می‌کنیم. اما جواب من این است که اگر شما از انتخابات حمایت می‌کنید پس این پروسه صلحی که خلیل‌زاد در حال پیگیری آن است چه معنایی دارد. این دو چالشی است که آمریکا آن را مدیریت می‌کند.

 

مشاور رئیس‌جمهور سابق، یکی از چالش‌های دیگر در افغانستان را برگزاری اجلاس بین‌الافغانی آلمان به کمک قطر عنوان کرد و گفـت: شما توجه کنید که انتخابات یک طرف، پروسه صلح طالبان از یک‌سو و اجلاس انتقال دولت انتقالی یک فرمول دیگر! آمریکایی‌ها در افغانستان چه می‌خواهند؟

 

وی اظهار داشت: اگر این سه مؤلفه را کنار یکدیگر بگذاریم نتیجه می‌گیریم آمریکایی‌ها به دنبال بحران‌آفرینی در افغانستان، جابجایی قدرت و دست‌یابی به منافع کلان در منطقه هستند.

 

آقای عصمت‌الهی، کشور‌های سوریه، عراق، یمن، لبنان و فلسطین را از جمله کشورهایی عنوان کرد که آمریکا در آنها با شکست بزرگی روبرو شده و اکنون برای فرار از شکستِ مجدد پلان بزرگی را در افغانستان روی دست گرفته است.

 

او افزود: آمریکا در سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی‌اش، منافع خود را جستجو می‌کند؛ لذا در این راستا نمی‌خواهد غرب آسیا و شرق آن را از دست بدهد؛ با این وجود عده‌ای از رهبران و اندیشه‌گران غربی معتقدند که آمریکا پوسیده شده و شاید نظام آمریکایی در آینده‌ای نزدیک سقوط کند چرا که نمی‌تواند این مناطق گسترده از جهان را به شکل درستی مدیریت نماید. در همین رابطه امام خامنه‌ای نیز که مجتهد و ولی امر مسلمین می‌باشد بیان کرد که آمریکا در سراشیبی سقوط است.

 

مشاور رئیس‌جمهور سابق افغانستان و استاد دانشگاه کابل در پایان سخنان خود گفت: آمریکایی‌ها نیات پلید و زشتی روی دست دارند و هیچ وقت برای امنیت و ثبات افغانستان فعالیت نخواهند کرد؛ در این راستا شایسته است که اصحاب اندیشه و نیروهای فکری جامعه نسبت به حاکمیت آمریکایی‌ها در افغانستان بازنگری کنند و این نکته را مدنظر بگیرند که تا چه زمانی قرار است این تجربه‌های تلخ در کشور ما تکرار شود.