• تاریخ انشار: ۳ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 31096
  • 31 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

آموزش علم از اهداف پیامبر(ص) بود؛ مانع تحصیل دختران نشوید

مسئول امور دانشجویی مرکز تبیان در هرات می گوید که حکومت با تاسی به حدیث پیامبر گرامی اسلام(ص) بیش از این در امر اجازه آموزش، تعلیم و تحصیل دختران، تعلل نکند و نگذارد بیشتر از این روند آموزش این قشر صدمه ببیند.

برگزاری صدای افغان (آوا)  – هرات: طی همایشی با حضور صدها تن از دانش آموزان در مؤسسه تعلیمی خصوصی همای سعادت -۲، از فرخنده میلاد پیامبر اکرم(ص) و سلاله پاک‌اش امام جعفر صادق(ع) تجلیل و گرامیداشت به عمل آمد.

در این همایش، محمد موحدی؛ مسئول امور دانشجویی مرکز تبیان در هرات با طرح این سؤال که آیا در سیره پیامبر اسلام(ص) دلیلی بر اهمیت و ضرورت علم و علم آموزی وجود دارد؟ گفت: ما وقتی به عنوان یک مسلمان و پیرو پیغمبر اکرم(ص) سیره آن‌حضرت را مورد مطالعه قرار می دهیم می بینیم که بیشترین تاکید را در مورد علم آموزی داشته است.

وی در ادامه افزود: وقتی به تاریخ اسلام می نگریم می بینیم آغاز رسالت و بعثت نبی مکرم اسلام و نخستین آیاتی که بر پیامبر(ص) نازل شد، سفارش به خواندن می باشد.

آقای موحدی همچنین تاکید کرد که یکی از اهداف بعثت پیغمبر اکرم (ص) تعلیم و علم آموزی است طوری که خداوند متعال در کتاب پاک‌اش با صراحت تعلیم را یکی از اهداف برانگیخته شدن پیامبر اکرم(ص) دانسته و رسول خدا(ص) نیز در گفتار و رفتار خود بارها به اهمیت علم، آموختن و نقش آن در تکامل زندگی انسان تأکید و سفارش کرده است.

وی با تصریح اینکه تشویق و ترغیب به علم اندوزی و دانش افزایی در اسلام بی قید و شرط بوده، اظهار نمود که از نظر دین مبین اسلام، تعلیم و آموزش یک ضرورت مطلق است و هیچگونه حد و حدود و قید و شرطی را برای تعلیم و آموزش ذکر نکرده است.

مسئول امور دانشجویی مرکز تبیان در هرات همچنین تصریح کرد که وقتی می گوییم “مطلق” یعنی برای تعلیم و آموزش، قید زمان، مکان، جنسیت و فرد در نظر گرفته نشده است؛ از دیدگاه اسلام هیچ امری نمی تواند مانع کسب علم و دانش شود.

وی همچنین با اشاره به این حدیث گهربار پیامبر اسلام که می‌فرماید “طَلَبُ الْعِلْمِ فَرِیضَهٌ عَلَى کُلِّ مُسْلِمٍ وَ مُسْلِمَه؛ کسب علم و دانش بر هر زن و مرد مسلمان واجب است”، گفت: زمانی به اهمیت این سخن پیغمبر(ص) پی خواهیم برد که نگاهی به وضعیت رقت بار زنان و دختران در عصر قبل از ظهور پرنور دین مبین اسلام داشته باشیم، در آن عصر تاریک و مخوف، زنان و دختران پَست‌ترین موجودات به حساب می‌آمدند.

این کارشناس رشته الهیات همچنین خطاب به سردمداران حکومت فعلی کشور که داعیه حکومت اسلامی را دارند گفت: مسئولین حکومتی با تاسی به این حدیث پیامبر گرامی اسلام بیش از این در امر اجازه آموزش، تعلیم و تحصیل دختران سرزمین مان تعلل نکنند و نگذارند بیشتر از این روند دروس این قشر صدمه ببیند.

وی همچنین تاکید کرد که صدمه و چالش در زمینه تعلیم و تحصیل دختران امروز در واقع صدمه و چالش در روند تربیت فرزندان اهل و صالح در آینده کشور خواهد بود.

این در حالی است که طالبان تاکنون در هرات اجازه حضور دختران بالای صنف ۶ در مکاتب را نداده اند.