• تاریخ انشار: 30 نوامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15635
  • 431 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

آموزه های پیامبر(ص) تا روز قیامت همچو باران بهار در جامعه انسانی حیات می بخشد

گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان پیامبر اسلام(ص) نماد وحدت و یکپارچگی امت اسلامی از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور علما، روحانیون، طلاب حوزات علمیه و دانشجویان در کابل برگزار شد. به گزارش خبر گزاری صدای افغان (آوا) کارشناسان پیرامون زمینه های ایجاد وحدت اسلامی یا نگرش به سیره پیامبر(ص)، شرایط مبارزه […]

گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان پیامبر اسلام(ص) نماد وحدت و یکپارچگی امت اسلامی از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور علما، روحانیون، طلاب حوزات علمیه و دانشجویان در کابل برگزار شد.
به گزارش خبر گزاری صدای افغان (آوا) کارشناسان پیرامون زمینه های ایجاد وحدت اسلامی یا نگرش به سیره پیامبر(ص)، شرایط مبارزه با عوامل اختلاف، وحدت اسلامی رمز موفقیت و راه های دست یابی به وحدت، موانع و آسیبها صحبت کردند.

حجت الاسلام والمسلمین سید مصطفی مرتضوی یک تن از کارشناسان این گفتمان زندگی فردی، اجتماعی و سیاسی رسول خدا را نماد وحدت، انسانیت، شرافت و عطوفت عنوان کرد.

به گفته او بسیار روشن است که پیامبر(ص) با پیام وحیانی رعب و حشت را نه تنها در شبه جزیره عربستان بلکه درسطح جهان از بین برد و بشر را از پرتگاه سقوط نجات داد.
در کنار تمام فعالیتهای چشمگیر رسول گرامی اسلام(ص) برای نجات بشر، مسئله اخوت را دو بار درمکه و مدینه برجسته ساخت و کشیدگی های ناشی از تعصبات قومی و قبیله ای را از این طریق ریشه کن کرده و اصل را بر تقوی و پرهیزکاری قرار داده و وحدت را رکن اساسی پیشرفت زندگی انسانی قلمداد کرد.

درهمین حال سید ابراهیم مصباح استاد دانشگاه دیگر کارشناس گفتمان نیز وحدت و همبستگی را برای مسلمانان جهت رسیدن به هدف واحد یک ضرورت عنوان کرد.

او تاکید کرد که اگر ما نتوانیم وحدت را در جامعه ایجاد کنیم حداقل همبستگی را که مرحله پایین تر از وحدت است دنبال کنیم و با تمام اختلاف سلیقه ها و طرز تفکر ها مختلف به طرف یک هدف واحد حرکت کنیم.
او همپنان اظهار داشت: مسلمانان هر لحظه نیاز به همبستگی دارد و برای رسیدن به این امر مهم پیامبر گرامی اسلام(ص) بارزترین الگو و نمونه است.

به گفته این استاد دانشگاه با وجود اینکه قرنها از زمان پیامبر می گذرد، اما هنوز به عنوان الگو درجامعه بشری مطرح است، زیرا شریعت ایشان منحصر به زمان و مکان خاصی نیست و تا دنیا باقی است اسلام دین خدا و قرآن خط و مشی بشر خواهد بود.

به عقیده او ااگر امروز پیامبر(ص) در میان مردم نیست، اما خط نبوت توسط ائمه معصومین و پس از آن توسط ولی فقیه و علمای دین ادامه دارد و آموزه های اسلام و قرآن چون باران بهار درجامعه انسانی تا روز قیامت حیات می بخشد.

در ادامه آقای مرتضوی در پاسخ به اینکه گامهای عملی حضرت پیامبر(ص) برای ایجاد وحدت در سرزمین عربستان چه بود گفت: هرچند سیره پیامبر در مجموع وحدت آفرین بود، اما از بین بردن اختلافات قومی و طبقاتی از مهمترین گامهای عملی آن حضرت در ایجاد وحدت بود.

به گفته او خاموش کردن جنگهای صدو بیست ساله میان قوم اوس خزرج در مدینه و نزدیک کردن قلبها به همدیگر از گامهای عملی و شاهکاری های پیامبر(ص) بود که در مدت بسیار اندک صورت گرفت.

آقای مصباح نیز در پاسخ به اینکه در شرایط کنونی چه موانعی فرا راه وحدت امت اسلامی وجود دارد گفت: قرآن صریحاَ بیان می کند که پیروی از شیاطین انسی و جنی بزرگترین مانع برای وحدت مسلمانان است.

پس به گفته او اگر ما دنبال شیطان به خصوص شیطان انسی حرکت کردیم هرگز به وحدت نخواهیم رسید، زیرا یکی از شعارهای این گونه افراد همیشه اختلاف بینداز و حکومت کن است.

مصباح پیروی از طاغوت را نیز عامل تفرقه در میان مسلمانان عنوان کردو گفت: حاکمان ظالم و قدرت طلب درهرجامعه ی اگر استیلا پیدا کند و حدت از آنجا رخت بر می بندد.
به گفته او امروز در جامعه افغانستان پیامدهای نا گوار پیروی از طاغوت را مردم لمس می کنند و قدرت طلبان مانند امریکا و متحدانش بر اغلب حاکمان این سر زمین تسلط دارد و از راه های گوناگون اختلاف را دامن می زنند.
به گفته او امروز اربابان زور و قدرت طلبان اختلافات قومی، مذهبی، سمتی و زبانی و حتی جنسیتی را دامن می زنند تا هیچگاه مسلمانان با هم سر سازش نداشته باشند و به اهداف شوم خود برسند.
او تاکید کرد که مسلمانن متوجه باشند که طاغوت و استکبار جهانی هیچگاه به نفع مسلمانان کار نمی کنند و تمام شعارهای که می دهند دروغ و برای فریب مردم و توجیه حضور شان در منطقه است.
حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی نیز نفاق میان امت اسلامی را یک پدیده اجتماعی و معلول امروزی عنوان کردو گفت: عمده دلیل انحطاط و انزوای مسلمانان و تشتت و پراکندگی، دوری از سیره، روش و منش پیامبر خدا(ص) است.
وی نیز استکبار، استعمار و استثمار را عامل عمده پراکندگی در جهان اسلام خواند و افزود: استکبار جهانی از وحدت مسلمانان که ثمره زیادی دارد می ترسد، لذا تلاش می کند که از هر راه ممکن این همبستگی را از بین ببرد.
به عقیده او تفسیرهای افراطی و تفریطی از اسلام نیز از برنامه های استکبار جهانی است که به خورد مسلمانان داده می شود تا از این دوناحیه بر پیکر اسلام ضربه وارد کنند.
مرتضوی استبداد داخلی را عامل دیگری از تفرقه در کشورهای اسلامی عنوان کرد و گفت: حاکم مستبد به دلیل اینکه پایه مردمی ندارد به زودی آله دست بیگانگان قرار می گیرد.

از سوی دیگر به باور او نخبگان و قلم به دستان نیز ضعیف عمل می کنند و نمی توانند تغییر در فرهنگ استعمار زدگی و بیگانه پرستی ایجاد کنند.

مرتضوی در پاسخ به سوال یک تن از اشتراک کنندگان تاکید کرد که مسلمانان افغانستان اعم از شیعه و سنی نباید مسئله اختلافی را دامن بزنند بلکه مشترکات را برجسته بسازند زیرا در غیر آن صورت زمینه دست اندازی دشمن بیشتر فراهم خواهد شد.

به گفته او با داشتن ۹۰ در صد مشترکات میان شیعه و سنی هیچ زمینه اختلاف باقی نمی ماند.

آقای مصباح نیز اختلاف میان شیعه و سنی به خصوص در افغانستان را شایعات بی ریشه و منطق خواندو گفت: علمای دین باید این ابهام را برداشته و حقیقت را برای مردم تبیین کنند.

او همچنان ابراز داشت که اگر مردم افغانستان می خواهند در زیر یک سقف زندگی کنند باید اختلافات را کنار بگذارند و از باورهای تند و تخریب کننده و تخریش کننده پرهیز کرده و به اعتقادات یکدیگر احترام بگذارند.

آقای مرتضوی در ادامه گفتمان تصریح کرد: یکی از راه های که می تواند مسلمانان جهان به خصوص مردم افغانستان را به آن هدف مشترک برساند و حربه ها و توطئه های دشمن را خنثی کند مجهز شدن به امکانات و علوم روز است.
به گفته او برگزاری کنفرانسهای علمی گفتگو های پژوهشی می تواند بسیاری از مشکلات جامعه ما را حل کند و اثرات جهل و نا دانی را از بین ببرد.

مصباح نیز یکی از راهای ایجاد وحدت میان مسلمانان افغانستان را ایجاد مفهوم ملت از سوی روشنفکران و نخبگان عنوان کرد افزود: تا زمانی که ملت سازی صورت نگیرد و مفهوم ملت و هویت به خوبی نهادینه نشود و زندگی قبیلوی حاکم باشد وحدت ایجاد نخواهد شد.

به گفته او کلی نگری و بیرون شدن از جزئی نگری و فکر باز می تواند ما را به ملت سازی نزدیک کند.