• تاریخ انشار: ۳۰ قوس ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8333
  • 1,234 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

آن جامعه ای قدرتمند خواهد بود، که فرهنگ بالایی داشته باشد

حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری؛ دبیرکل حزب اسلامی تبیان در مراسم اختتامیه دومین نمایشگاه بزرگ اخوت که در شهر مزارشریف برگزار شده بود گفت: اخوت در حقیقت یک نمایشگاه فرهنگی و هنری است و کاری بسیار ارزشمند است، به خصوص در شرایط امروز جامعه.   آقای حسینی مزاری در اختتامیه این نمایشگاه که از […]

حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری؛ دبیرکل حزب اسلامی تبیان در مراسم اختتامیه دومین نمایشگاه بزرگ اخوت که در شهر مزارشریف برگزار شده بود گفت: اخوت در حقیقت یک نمایشگاه فرهنگی و هنری است و کاری بسیار ارزشمند است، به خصوص در شرایط امروز جامعه.

 

آقای حسینی مزاری در اختتامیه این نمایشگاه که از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان درمزارشریف برگزار شده بود، ضمن سپاس از برگزار کنندگان آن، گفت: اهمیت کار فرهنگی و هنری از آن جهت خیلی مهم است که اگر اصیل باشد، برانگیزاننده و فرهنگ پرور است و در راستای ارتقای آگاهی مردم در عرصه های مختلف زندگی، می تواند مؤثر باشد و زمینه ایجاد بسیاری از بحران ها را دفع و رفع بکند.

 

در این مراسم که با اشتراک مقامات محلی و علما، شخصیت های برجسته سیاسی و فرهنگی، دانشگاهیان، متنفذین مردمی و جمع کثیری از جوانان برگزار شد، آقای مزاری اظهار امیدواری کرد تا حکومت و مسئولان دولتی، بیش از این، در راستای برگزاری چنین نمایشگاهها و تبلیغ آن تلاش کنند.

 

آقای مزاری تأکید کرد: اگر حکومت به دنبال تأمین آرامش در افغانستان است، اگر به فکر تأمین معیشت مفید و خوب مردم افغانستان است و اگر در پی ارتقای زندگی مردم درهمه عرصه ها است، باید درعرصه فرهنگی حضور جدی پیدا کند.

 

به باور دبیرکل حزب اسلامی تبیان، عظمت و بزرگی یک جامعه به فرهنگ و هنر آن جامعه بستگی دارد، آن جامعه ای جامعه قدرتمند خواهد بود، که از فرهنگ و هنر بالایی برخوردار باشد.

 

رئیس عمومی خبرگزاری صدای افغان(آوا) گفت: شما اگر تاریخ را مطالعه بکنید، در خواهید یافت؛ کشورهایی که پیشرفت کردند و قدرت گرفتند، در اثر بالا بودن فرهنگ عمومی و هنر آنها بوده است.

 

این کارشناس مسایل فرهنگی علاوه کرد: در پانزده سال اخیر در عرصه فرهنگ و هنر کار بایسته و شایسته ای از سوی حکومت افغانستان صورت نگرفته است. غربی ها هم در عرصه سیاست بریدن از دین، هنر و مکتب در افغانستان حضور پیدا کردند، لذا ضعف فرهنگ و پایین بودن فرهنگ عمومی باعث شده است که دوست را از دشمن تشخیص ندهیم و شرایطی پیش بیاید تا امروز دشمنان در درون خانه های ما لانه کند و گاها هم با عنوان دوست با آنها همکاری بکنیم و امکانات و ظرفیت های زندگی خود را در اختیار آنها قرار بدهیم. آنها علیه حاکمیت افغانستان تلاش می کنند و علیه مردم ما و حاکمیت ما تلاش می کنند و ما همچنان نشسته ایم.

 

به گفته آقای مزاری در افغانستان، بیش از حرکت های نظامی در عرصه های فعالیت های فرهنگی مبتذل و در سطح حرکت های نرم فرهنگی سرمایه گذاری صورت گرفته است است.

 

این کارشناس فرهنگی تصریح کرد: بیشترین حجم فعالیت های ضد فرهنگی و ضد هنری در سطح کشور، از سوی دشمنان ما حمایت می شود.

 

مدیر مسئول روزنامه انصاف تأکید کرد: مردم افغانستان و مسئولانی که نسبت به این مملکت دلسوز اند، باید در این عرصه جدیت پیدا بکنند، وقت بگذارند و زحمت بکشند تا این حرکت و فعالیت در راستای بیداری سازی و آگاه سازی اثر گذار باشد. تا زمانی که مردم ما در عرصه فرهنگ و هنر کار بزرگی نکنند، تغییری در سایر عرصه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نخواهد آمد. باید زنان و مردان این جامعه در عرصه فعالیت های فرهنگی و هنری سرمایه گذاری کنند.

 

او به جوانان کشور توصیه کرد، به محض اینکه نیروهای ما وارد عرصه های فرهنگی وهنری شدند، خودشان مبتذل نشوند، فرهنگ و هنر به معنای بی دینی و سکولار شدن نیست، بلکه فرهنگ و هنر از دید دین ارزش بسیار بالایی دارد. اگر خواهران و برادرن ما کار اثر گذار و جدی انجام بدهند ما می توانیم در سالها و ماههای آینده، روی آسایش و آرامش را ببینیم.

 

آقای مزاری از تمام بزرگانی که در این مراسم شرکت کردند و اساتید بزرگواری که از دانشکده هنرهای زیبا برای داوری مسابقات از کابل حضور پیدا کردند، از همه آنها تقدیر و تشکرکرد.

 

در اختتامیه این نمایشگاه به تعدادی از مقامات محلی، علما، شخصیت های فرهنگی، اساتید دانشگاه و فعالان دانشجویی که در برگزاری این نمایشگاه با دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف همکاری کرده بودند، تندیس اخوت به رسم یادبود اهدا گردید.

 

این نمایشگاه با اهدای هزینه سفر زیارتی مشهد مقدس به سه نفر از بازدیدکنندگان این نمایشگاه به قید قرعه پایان یافت.

 

دومین نمایشگاه اخوت در ولایت بلخ از روز دوشنبه ۲۲ قوس به مدت یک هفته برگزار گردید. در این نمایشگاه مراکز فرهنگی مزارشریف در ۱۴ غرفه آثار هنری خودشان را به معرض نمایش گذاشته بودند.

 

در حاشیه این نمایشگاه، هر روزه حلقه های معرفتی و گفتمان های دانشجویی با حضور علما، اساتید دانشگاه، طلاب و دانشجویان و جوانان علاقمند برگزار می شد.

 

همچنین در روز ششم این نمایشگاه همایش اخوت علما تحت عنوان حنجره های الهی با حضور جمع کثیری از علمای شیعه وسنی ولایت بلخ برگزار شد.