• تاریخ انشار: ۱۳ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 20177
  • 335 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

آگاهان: فساد، مانع از مقابله با تهاجم فرهنگی شده است

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا، گفتمان دانشجویی تحت عنوان “تهاهم فرهنگی” از طرف مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، با حضور دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در شهر مزار شریف برگزار شد.   کارشناسان این گفتمان، سید محمد یزدان پرست؛ عضو جامعه مدنی ولایت بلخ، سید رضا موسوی؛ مسؤول بخش دانشجویی و همچنین سجاد […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا، گفتمان دانشجویی تحت عنوان “تهاهم فرهنگی” از طرف مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، با حضور دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در شهر مزار شریف برگزار شد.

 

کارشناسان این گفتمان، سید محمد یزدان پرست؛ عضو جامعه مدنی ولایت بلخ، سید رضا موسوی؛ مسؤول بخش دانشجویی و همچنین سجاد عباسی؛ مسؤول بخش فرهنگی مرکز تبیان در بلخ بودند که پیرامون سرفصل های “افغانستان و تهاجم فرهنگی، نقش فضای مجازی  در تهاجم فرهنگی و راهکارهای مبارزه با تهاجم فرهنگی” صحبت کردند.

 

سید محمد یزدان پرست؛ فعال مدنی در ولایت بلخ گفت: برگزاری این گفتمان بدون شک یکی از نیازهای  جامعه ماست و برای آگاهی و بیدار مردم مفید می باشد.

 

وی در مورد آمار کاربران فضای مجازی در افغانستان تصریح کرد: “ما بیشتر از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار به اسم افغان ها در دنیای مجازی و رسانه های اجتماعی حساب کاربری  داریم”.

 

یزدان پرست با بیان اینکه افغانستان مستقیما آماج تهاجم فرهنگی قرار دارد، گفت: ما در گذشته در جنگ سخت موفق بودیم که شکست شوروی سابق و تروریزم وارداتی از همسایه  جنوبی ما (پاکستان) نمونه این پیروزی است؛ اما در جنگ نرم پیروزی دشوار است؛ زیرا در این جنگ ذهن  و فکر دشمن در مقابل ما قرار دارد.

 

یزدان پرست ضمن بیان اینکه از فضای مجازی باید در راستای وحدت و همدلی کار کرد، اذعان داشت: متاسفانه عده ای در فضای مجازی به جای حفظ و ترویج وحدت، وحشت و تفرقه را راه اندازی می کنند.

 

وی افزود: حفظ وحدت ما وحشت دشمن و مخالفین را برمی انگیزد.

 

به گفته یزدان پرست «ما فرهنگی با ارزش دوهزار ساله داریم؛ اما فساد اخلاقی، فرهنگی، فکری و اجتماعی مانع مقابله با تهاجم فرهنگی در کشور شده است.

 

همچنین سجاد عباسی؛ کارشناس دیگر این گفتمان در مورد نقش فضای مجازی در تهاجم فرهنگی و آسیب های آن صحبت کرد.

 

این فعال فرهنگی در مورد علت تهاجم فرهنگی گفت: هر جامعه‌ای دارای  شاخصه ها و مؤلفه هایی است که توسط آنها شناخته می شود. شاخصه جامعه غرب این است که توسط تکنالوژی شناخته می شود و جامعه اسلامی توسط دین، اخلاق، توحیدگرایی و معنویت شناخته می شود که این با جامعه غرب سازگاری ندارد.

 

به گفته عباسی به همین سبب، غربی ها به فرهنگ جوامع اسلامی هجوم آورده اند و در صدد از بین بردن و به انزوا کشاندن و نیز جایگزین کردن فرهنگ خود در این جوامع هستند.

 

وی در مورد راه های تهاجم فرهنگی اشاره کرد و رسانه ها و نظام های آموزشی را از راه های ترویج فرهنگ غرب در کشور بیان کرد.

 

عباسی همچنین گفت: یکی دیگر از راه های ترویج فرهنگ غرب در کشور، تاسیس دانشگاه ها و مؤسسات تحصیلی است که نظیر آن در کشور ما زیاد است.

 

وی ایجاد مرکز ترویج مسیحیت  را از مثال های تهاجم فرهنگی در کشور یاد کرد و گفت: نمونه آن در سراسر ولایات کشور است که سه مرکز آن در شهر مزار شریف نیز فعالیت دارد.

 

آقای عباسی، آسیب های سیاسی، فرهنگی و دینی، اضرار روانی و نیز جایگزین شدن فضای مجازی به جای رسانه های سنتی و ملی کشور را از آسیب های دیگر فضای مجازی عنوان کرد.

 

وی در ادامه امنیت ملی را به بی کفایتی در قسمت عدم کنترول فضای مجازی در کشور متهم کرد و گفت: داعش عملا سربازگیری خود را از  طریق فضای مجازی انجام می‌دهد؛ اما در این مورد امنیت ملی متاسفانه هیچ اقدامی نکرده است.

 

سید رضا موسوی؛ مسؤول بخش دانشجویی مرکز تبیان در بلخ  و از کارشناسان اشتراک کننده در این گفتمان هم در مورد موضوع بحث صحبت کرد و گفت: عرصه فرهنگ، عرصه اندیشه، علم و استدلال است و دشمن در این عرصه مانند عرصه نظامی ملموس و مشهود نیست و کارهای خود را به طور آشکار انجام نمی دهد.

 

وی  در مورد راه های مبارزه با تهاجم فرهنگی اذعان داشت: اولین راه مبارزه با تهاجم فرهنگی در یک جامعه ارائه تعریفی درست از فرهنگ ناب اسلامی است که شاخصه ها و مؤلفه های این فرهنگ عبارت از شناخت باورها، ارزش ها، گرایش ها، رفتارها و کردارها می باشد.

 

موسوی دومین راه مبارزه با تهاجم فرهنگی را شناخت ابزار تهاجم فرهنگی و نیز شناخت نقاطی دانست که قرار است مورد هجوم قرار بگیرد.

 

گفتنی است که ارائه نظر توسط دانشجویان پیرامون موضوع، پاسخ به سؤالات دانشجویان توسط کارشناسان و جمع بندی موضوع توسط حجت الاسلام والمسلمین آقای سید محمد موسوی؛ مسؤول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ از دیگر برنامه های این گفتمان بود.