• تاریخ انشار: ۱۲ عقرب ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 22685
  • 746 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

آگاهی دینی مهم تر از اعتقاد دینی است/ اعتقاد بدون آگاهی سبب افراطییت و تحجر انسان می شود

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات گفت: کسی که آگاهانه به دین اعتقاد داشته باشد اعتقاد او محکم تر و استوارتر است از کسی که بدون آگاهی عقیده ای را دنبال می کند، اعتقاد بدون آگاهی سبب کشیده شدن انسان به افراطیت، تحجر، خود برتر بینی ، خشکه مقدسی،‌ مقدس […]

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات گفت: کسی که آگاهانه به دین اعتقاد داشته باشد اعتقاد او محکم تر و استوارتر است از کسی که بدون آگاهی عقیده ای را دنبال می کند، اعتقاد بدون آگاهی سبب کشیده شدن انسان به افراطیت، تحجر، خود برتر بینی ، خشکه مقدسی،‌ مقدس مآبی، انتحاری و انفجاری می شود.

 

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، سید عبدالله نایاب؛مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با حضور در انجمن علمی و آموزشی امید دانشجو واقع در شهرک سیدآباد ولسوالی انجیل این ولایت با بیان اینکه آگاهی دینی مهم تر از اعتقاد دینی است گفت: کسی که آگاهانه به دین اعتقاد داشته باشد اعتقاد او محکم تر و استوارتر است از کسی که بدون آگاهی عقیده ای را دنبال می کند، اعتقاد بدون آگاهی سبب کشیده شدن انسان به افراطیت، تحجر، خود برتر بینی ، خشکه مقدسی،‌ مقدس مآبی، انتحاری و انفجاری می شود.

 

وی  افزود:  با توجه به فرموده پیامبر اکرم(ص) که می فرمایند: خداوند متعال دوستدار جوانی است که جوانی اش را به طاعت خدا بگذراند ما نیز به عنوان فرزند مسلمان و معتقد طاعت خدا را در مسیر الهی و دین به چند بخش تقسیم می کنیم چرا که طاعت خدا تنها به خواندن نماز و گرفتن روزه نمی باشد.

 

نایاب با بیان اینکه یک جوان متدین و مسلمان که طاعت الله را انجام می دهد باید چند سرمشق در زندگی اش داشته باشد اظهار داشت: اولین سرمشق زندگی یک جوان داشتن برنامه است، شخص بدون برنامه هرگز پله های موفقیت را طی نخواهد کرد و به اهداف عالی مورد نظرش نخواهد رسید.

 

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات عنوان کرد: جوان موفق کسی است که برای یک هفته، یک ماه، یک سال، سالیان سال و یک عمرش برنامه داشته باشد چنانچه حضرت امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند” شما را توصیه می کنم به تقوای الهی و نظم در کارها یتان که اگر در امورات زندگی مان نظم نداشته باشیم به سر منزل مقصود نخواهیم رسید.

 

وی با اشاره به دومین سرمشق زندگی یک جوان که کسب علم و دانش می باشد اظهار داشت: خداوند در قرآن کریم می فرماید: آیا کسانی که می دانند با کسانی که نمی دانند برابر است؟” هرگز، کسی که می داند آنقدر رشد می کند که به جز از خدا کس دیگری جایگاه او را نمی بیند و حتی از ملائک هم بالاتر، مقرب تر و ارزشمندتر می شود.

 

این فعال فرهنگی با اشاره به این سخن گرانبهای پیامبراسلام(ص)که میفرمایند” علم را بیاموزید حتی اگر در چین باشد” گفت: جوانی که مطیع خداوند باشد باید طبق دستور خداوند علم بیاموزد، جوانی که دانش نداشته باشد به هیچ جایی نمی رسد طوریکه ما شاهد هستیم وضعیت نابسمان افغانستان بخاطر جهل مردم آن است.

 

نایاب خاطر نشان ساخت: علم، تنها به خواندن و نوشتن نیست بلکه علم باید کاربردی باشد چه در حوزه علوم انسانی و چه در حوزه علوم طبیعی در هر بخشی که علم می آموزید باید به طور مسلکی و تخصصی آن را فرابگیرید.

 

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با بیان این که داشتن فکر ، سومین سرمشق زندگی یک جوان مطیع الله است گفت: یک جوان وقتی که برنامه و علم داشته باشد اما فکر نداشته باشد تمامی تلاش هایش عبث می شود فکر یعنی اینکه شخص بتواند حقیقت های جامعه را از غیر حقیقت و ناثواب های جامعه به درستی تشخیص بدهد. در شرایط موجود زندگی اش به درستی و عاقلانه تصمیم بگیرد.

 

وی همچنان با بیان اینکه آگاهی دینی مهم تر از اعتقاد دینی است ابراز داشت: کسی که آگاهانه به دین اعتقاد داشته باشد اعتقاد او محکم تر و استوارتر از کسی که بدون آگاهی عقیده ای را دنبال می کند، اعتقاد بدون آگاهی سبب کشیده شدن انسان به افراطیت، تحجر، خود برتر بینی ، خشکه مقدسی،‌ مقدس مآبی، انتحاری و انفجاری می شود.

 

این آگاه سیاسی یاد آور شد: اشخاصی که خود را انتحار و انفجار می دهند اعتقاد دینی بسیار محکمی دارند اما چون آگاهی درست از دین ندارند به افراط کشیده شده و کشتن دیگران را سبب به بهشت رفتن خود می پندارد در حالیکه جایگاه او به طور دائم و همیشگی در جهنم خواهد بود.

 

نایاب ادامه داد:  کسی که آگاهی دینی دارد در کنار قبول داشتن خودش دیگران را نیز قبول دارد و اگر اشکالی در دیگران وجود داشت به خوبی آن را تذکر داده و راهنمایی می کند.

 

در همین حال، سید عباس بهرامی مسئول انجمن علمی و آموزشی امید دانشجو طی سخنانی گفت: ما با تلاش و همکاری سایر استادان این انجمن علمی آموزشی با امکانات خیلی کم شروع به کار کردیم و در مدتی که از تاسیس این مرکز می گذرد توانستیم از نظر کیفی رشد بهترین زمینه های درسی را برای مردم فراهم نماییم.

 

وی در ادامه با اشاره به مشکلات مالی و ضعف اقتصادی ساکنین شهرک سید آباد هرات بیان کرد: استادان این مرکز برای پیشرفت این نهاد بسیار تلاش کردند ودرواقع با پرداخت ذکات ذخیره علمی شان بدون هیچ چشم داشت مالی برای رشد استعداد فرزندان این شهرک کوشش و تلاش کردند.

 

این فعال امور علمی و آموزشی با اشاره به بخش های فعال این انجمن اظهار داشت: این نهاد در بخش های حفظ و تفسیر قرآن کریم،‌ فن سخن وگویندگی، سواد آموزی و دیگر بخش های مورد نیاز فرزندان این منطقه فعالیت دارد.

 

نایاب در  پایان گفت: ما از دفتر نمایندگی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات می خواهیم تا با این انجمن همکاری و همراهی جدی داشته باشند تا مشکلاتی که این مرکز با آن مواجه می باشد را بر طرف بسازند.