• تاریخ انشار: ۱۸ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: حوزه و دانشگاه
  • کد خبر: 27226
  • 436 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

آیت‌الله ساجدی شخصیت الهی، اخلاق‌مدار، دین‌محور، وحدت‌خواه و حامی ولایت و رهبری بود

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در بخشی از پیام آورده است: “آیت‌الله ساجدی (ره) یک ولایت‌مدار به تمام معنا و افکار و افعال وی منعکس‌کننده و تبلیغ‌گر اندیشه‌ی ولایت فقیه و دوستدار واقعی حضرت امام خامنه‌ای (حفظه‌الله‌تعالی) بود.   متن پیام به شرح ذیل است:   بسم […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در بخشی از پیام آورده است: “آیت‌الله ساجدی (ره) یک ولایت‌مدار به تمام معنا و افکار و افعال وی منعکس‌کننده و تبلیغ‌گر اندیشه‌ی ولایت فقیه و دوستدار واقعی حضرت امام خامنه‌ای (حفظه‌الله‌تعالی) بود.

 

متن پیام به شرح ذیل است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

قالو انا لله و انا الیه راجعون

 

در شرایطی که افغانستان نیاز به شخصیت‌های الهی، اخلاق‌مدار و دین‌محور دارد، ارتحال ملکوتی حضرت آیت‌الله سیدحسین جید ساجدی (ره) سخت تکان‌دهنده و اندوهناک است.

 

این شخصیت وارسته ضمن اینکه در حوزه‌ی کسب علم تلاش وافر داشت و در ردیف عناصر عالمِ به معنای واقعی قرار گرفته بود، در عرصه عمل نیز ورود پیدا کرده، علم را با عمل توأمان به کار گرفته، در راستای مبارزه با ظلم و احقاق حق مظلوم و جهاد با استکبار و برقراری حکومت عدل الهی تلاش کافی به خرج داد.

 

راستی که آقای ساجدی (ره) یک عالم به تمام معنا مجاهد بود و او علاوه بر اینکه با نفس جهاد کرد، در میدان جهاد چهارده ساله علیه کودتا و اشغال نیز عمل نمود و در راستای تربیت شاگردان مهذب هم کار کرد و برای دسترسی بهتر به این هدف، مدرسه علمیه حضرت قائم (عج) را در شهر مشهد مقدس تاسیس نمود و خود در کرسی تدریس نشسته، علاوه بر مضامین علمی حوزوی، به تدریس اخلاق نیز می‌پرداخت و بدین‌وسیله یک معلم زبردست اخلاق بود و تنها حافظ قرآن کریم نبود، بلکه برای اجرایی نمودن احکام قرآن به تفسیر و تحلیل آیات کلام الهی می‌پرداخت و یکی از شخصیت‌های مفسر کشور محسوب می‌گردید.

 

برای آیت‌الله ساجدی مرزهای جغرافیایی محدودیت ایجاد نکرد و کشورهای مختلف را درنوردید و در نهایت سال‌های طولانی در امریکا به تشریح، تبیین و تبلیغ اندیشه‌های اهل‌بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) می‌پرداخت و سعی بر هدایت وسیع و گسترده افکار عمومی داشت.

 

اما افغانستان مهد مادری او بود و حق بیشتری بر عهده آیت‌الله داشت، به همان لحاظ اقدام به حضور متمرکزتر در کشور کرد و با سعی بی‌دریغ همت گماشت و حوزه مهم و اثرگذار زینبیه (س) را در شهر کابل بنیان گذارد و اهتمام به تربیت شاگردان و فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی دامنه‌داری نمود.

 

آیت‌الله ساجدی (ره) یک ولایت‌مدار به تمام معنا و افکار و افعال وی منعکس‌کننده و تبلیغ‌گر اندیشه ولایت فقیه و دوستدار واقعی حضرت امام خامنه‌ای (حفظه‌الله‌تعالی) بود و در جلسات، نشست‌ها و گردهمایی‌ها همواره هدایت و رهنمود ایشان تاکید بر پیروی از اندیشه‌ی ولایت بود.

 

این مفسر بزرگ قرآن کریم دغدغه هماهنگی و وحدت داشت و خیلی دلش می‌خواست مردم افغانستان به ویژه شیعیان در کنار هم باشند و روی همین ملحوظ مسافرت‌های متعددی در ولایات کشور انجام داد و در مرکز افغانستان یعنی کابل نیز جلسات مختلفی میان شخصیت‌های حقیقی و حقوقی تشکیل داد تا مگر بتواند شرایط نزدیکی میان اشخاص و جریان‌های شیعی را پدید بیاورد.

 

این معلم برجسته اخلاق با آنکه سنی از او گذشته بود و معمولا با کسالت‌های روحی و جسمی دست و پنجه نرم می‌کرد اما من ندیدم لختی در بستر راحت، آرام بوده و لحظه‌ای فارغ از دغدغه انجام مسئولیت‌های اسلامی و انسانی قرار داشته باشد و همواره در راستای حمایت از دین خدا و هدایت انسان‌ها در مسیر حق و عدالت مجاهدت شبانه‌روزی داشت.

 

اینجانب ارتحال این بزرگ‌مرد تاریخ معاصر افغانستان را به محضر حضرت ولی‌عصر (عج) و نایب برحقش حضرت امام خامنه‌ای (حفظه‌الله‌تعالی)، مردم متدین افغانستان، حوزات علمیه، علمای اعلام، به ویژه اعضای بیت شریف ایشان و تمام بازماندگان نسبی و سببی آن عروج‌کرده تسلیت می‌گویم.

 

از خداوند متعال می‌خواهم روح طیب و طاهر این سید والامقام را با اجداد طاهرینش محشور گردانده و به اینجانب که چند مدتی را در مدرسه علمیه حضرت قائم (عج) زانوی تلمذ در محضر ایشان زده کسب فیض علمی نمودم، توفیق عنایت کند همواره دعاگو و رهرو راستین ایشان باشم و برای بازماندگان به ویژه اعضای بیت شریف آن فقید سعید صبر جمیل و اجر جزیل خواهانم.

 

سیدعیسی حسینی مزاری

روز دوشنبه ۱۸سنبله/شهریور ۱۳۹۸

برابر با نهم محرم‌الحرام ۱۴۴۱ هجری قمری