• تاریخ انشار: ۳ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: فرهنگی، هنری
  • کد خبر: 28967
  • 314 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ابتذال فرهنگی باعث فروپاشی نهاد خانواده می شود

امروزه غربی‌ها سیاست ترویج فساد و فحشا را برای نابودی جامعه اسلامی روی دست گرفته، گفت که آنان با ترویج فساد، قصد دارند تا مردان را از میدان علم، دانش و عبادت بیرون کنند.   سیدعارف موسوی؛ عالم دین می گوید که امروزه ابتذال فرهنگی یکی از دلایلی است که باعث فروپاشی نهاد خانواده شده […]

امروزه غربی‌ها سیاست ترویج فساد و فحشا را برای نابودی جامعه اسلامی روی دست گرفته، گفت که آنان با ترویج فساد، قصد دارند تا مردان را از میدان علم، دانش و عبادت بیرون کنند.

 

سیدعارف موسوی؛ عالم دین می گوید که امروزه ابتذال فرهنگی یکی از دلایلی است که باعث فروپاشی نهاد خانواده شده است و این ابتذال بوسیله دشمنان اسلام و از طریق رسانه ها نشر می شود.

 

خبرگزاری صدای افغان (آوا)- کابل: سیدعارف موسوی؛ عالم دین و کارشناس مسایل دینی امروز (پنجشنبه، ۳ دلو) در یک نشست دانشجویی که با عنوان “آسیب شناسی در خانواده با رویکرد اسلامی” در کابل برگزار شد، گفت که پخش سریال‌های مبتذل از طریق رسانه‌ها باعث آسیب جدی به خانواده شده است.

 

آقای موسوی گفت که امروزه ابتذال فرهنگی تا حد زیادی باعث از بین بردن بنیان خانواده ها شده است که دشمنان اسلام و به خصوص غربی‌ها از طریقه های مختلف، مانند رسانه ها و انتشار فیلم ها و سریال‌های مبتذل به دنبال فروپاشی نظام خانواده هستند.

 

این عالم دین گفت: امروز متاسفانه در افغانستان، سریال هایی به نشر می رسند که زنان و مردان متاهل به دنبال رابطه نامشروع هستند که همین موضوع، باعث سست شدن پایه های خانواده ها شده است.

 

او گفت که اسلام به عنوان یک مکتب انسان ساز در جامعه‌ای که ظلمت و جهل آن را فرا گرفته بود، ظهور کرد و بیشترین توجه را به خانواده داشته و خانواده را به عنوان یک نهاد مقدس معرفی کرده است.

 

آقای موسوی بیان کرد کسانی که در طول تاریخ، به عنوان مبارز، دانشمند، محقق و… قد برافراشتند و برای جامعه خود و بشریت مفید واقع شدند، در یک خانواده سالم به دنیا آمدند و تربیت شدند که زیربنای هر جامعه ای چنین خانواده هایی است.

 

او افزود: اگر انسان ها در این کانون به درستی تربیت شوند، جامعه به راهی درست پیش می رود و اگر فرد در خانواده به درستی تربیت نشود، آن جامعه از این فرد، خیری نمی بیند و اگر یک خانواده بتواند فرزندی سالم را تربیت کند، سرنوشت این جامعه را به سوی مثبت تغییر خواهد داد.

 

موسوی گفت که واژه “بیت” به معنای خانه به همراه مشتقات آن ۷۱ بار در قرآن کریم ذکر شده که ۱۲ مورد آن، با مصداق بیت‌الله است که این موضوع اهمیت خانه را به عنوان یک نهاد و تربیت کننده انسان توسط قرآن نشان می دهد.

 

این عالم دین همچنین گفت که خداوند در قرآن کریم می فرماید: “وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَرَحْمَهً” که این آیه قرآن کریم اهمیت خانواده را بیان می کند. که در تفسیر و معنای این آیه باید گفت که خداوند گفته که براى شما از خودتان همسرانى خلق کردیم تا به سوى آنان میل کنید و آرامش گیرید و بین شما مودت و رحمت قرار داد.

 

موسوی اضافه کرد که قرآن، خانواده را یک نهاد مقدس می داند که باید دارای چند رکن باشد که یکی از این ارکان، آرامش است، یعنی خانواده ای که طبق دستور اسلام به پیش می رود، باید آرامش داشته باشد و اگر خانواده ای دارای این رکن نباشد، مطابق زندگی اسلامی نیست.

 

این عالم دین گفت که رکن دوم خانواده اسلامی، عشق و دوستی است و چنین خانواده‌هایی باید از کینه و نفرت دور و اعتماد در بین آنان برقرار باشد. بسیاری از خانواده‌ها به دلیل سوء ظن و بدگمانی از هم پاشیده است که این دلیل فروپاشی چنین خانواده هایی نبود عشق و دوستی است.

 

کارشناس این برنامه خاطرنشان کرد که یکی از عواملی که برای خانواده ها آسیب به حساب می آید و باعث فروپاشی می شود، مساله بی حجابی و بی عفتی است که توسط دشمنان اسلام در جامعه ترویج می شود.

 

او گفت که اختلاط زن و مرد بدون توجه به دستورات اسلامی در محیط های علمی و اداری نیز یکی از عوامل آسیب خانواده ها خواهد است، عدم رعایت اخلاقی اسلامی در خانواده ها یکی دیگر از آسیب هایی است که باعث انحلال خانواده ها خواهد شد. که اخلاق اسلامی در چهار بعد اخلاق فردی، اجتماعی، الهی و طبیعی بحث می کند.

 

این عالم دین با بیان اینکه امروزه غربی‌ها سیاست ترویج فساد و فحشا را برای نابودی جامعه اسلامی روی دست گرفته، گفت که آنان با ترویج فساد، قصد دارند تا مردان را از میدان علم، دانش و عبادت بیرون کنند.

 

او در پایان گفت که تجمل گرایی نیز از آسیب های خانواده است که بسیاری از زنان تجمل گرا، سیره فاطمه زهرا در مورد ساده زیستی را رعایت نمی کنند و همین موضوع باعث ایجاد جارو جنجال در بین خانواده ها می شود و احتمال دارد که بنیان چنین خانواده هایی از هم بپاشد.