• تاریخ انشار: ۲۳ حمل ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 9796
  • 1,172 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

احترام گذاشتن به آل پیامبر(ص) امری مهم و ضروری است

مولوی حسینی با اشاره به این‌که احترام گذاشتن به آل پیامبر(ص) امری مهم و ضروری است افزود که کفایت می‌کند علی را که پیامبر او را برادر خواند، کفایت می‌کند علی را که پیامبر گفت.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در مراسمی که به مناسبت سالروز ولادت حضرت علی(ع) در سالن اجتماعات مرکز تبیان […]

مولوی حسینی با اشاره به این‌که احترام گذاشتن به آل پیامبر(ص) امری مهم و ضروری است افزود که کفایت می‌کند علی را که پیامبر او را برادر خواند، کفایت می‌کند علی را که پیامبر گفت.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در مراسمی که به مناسبت سالروز ولادت حضرت علی(ع) در سالن اجتماعات مرکز تبیان در هرات برگزار شده بود، مولوی “سید عبدالنصیر حسینی” یک تن از علمای شهر هرات و عضو شورای علمای این شهر گفت که کسانی پیدا می‌شوند که با لباس عالم به برگزاری مراسم تجلیل از ولادت پیامبر(ص) انتقاد وارد کرده و می‌گویند که این گونه‌ مراسم‌ها بدعت است.

 

وی گفت: در مسجد جامع منطقه خودمان مراسم تجلیل برگزار کرده بودیم که شخصی با لباس عالم آمد و گفت که برگزاری این مراسم بدعت است. من از این شخص پرسیدم که برگزاری مراسم در هشت مارچ، روز مادر، روز دهقان و معلم و امثالهم بدعت نبوده و شما انتقادی نسبت به برگزارکنندگان آن ندارید. نمی‌دانم چه خصومتی با پیامبر(ص) دارید که به مراسم میلاد آن‌ حضرت بدعت می‌گویید؟

 

به گفته آقای حسینی، وجدان هر مسلمانی حکم می‌کند که این روزهای خجسته و ایام‌الله را تجلیل کند. باید این روزها را زنده نگه‌داریم، زیرا این روزها روزهای بخصوصی برای مسلمانان تا قیامت است.

 

جای تاسف است که در کتب روایی اهل سنت، روایتی از امام صادق(ع) نقل نشده است

 

این عالم دینی با اظهار تاسف بر این‌که پس از چهارده قرن کسانی می‌آیند و می‌گویند برگزاری میلاد پیامبر(ع) بدعت است افزود که اولاد پیامبر(ص) قابل این هستند که هر روز از زندگانی آنان را تجلیل کنیم.

 

وی در ادامه باز هم ضمن اظهار تاسف گفت که ما امتی واحده بودیم، اما اکنون نیستیم. در طول ۱۴ قرن در منابع اهل‌سنت یک روایت از امام جعفر صادق(ع) نقل نشده است. در حالی‌که همه باور داریم که ایشان نواسه پیامبر(ص) و بزرگترین مجتهد و تدوین کننده فقه بودند.

 

حسینی افزود: متاسفانه در نیمی از پیکر جامعه اسلامی نامی از ایشان برده نشده است.

 

وی گفت: “شاید حدود هفتاد درصد از پیروان مذهب حنفی، امام جعفر صادق(ص) و دیگر ائمه را نشناسند. جای شرم و خجالت است.”

 

چرا نباید مسجدی به اسم یزید داشته باشیم؟

مولوی حسینی در ادامه سخنانش خاطره‌ای را نقل کرد و افزود که “به مراسم افتتاح یک مسجد دعوت شدیم. از علما خواستند تا نامی مناسب بر این مسجد بگذارند. هر کدام نامی گفتند. من گفتم که اسم مسجد را یزید(رضی‌الله عنه) بگذاریم. علما گفتند که این چه حرفی است. من گفتم، زمانی‌که مسجد به اسم معاویه داریم، چرا مسجد به اسم یزید نداشته باشیم؟ یزید هم یک مسجد می‌خواهد.”

 

به گفته‌ی این عالم دینی، “ابوسفیان تا آخرین لحظه با پیامبر(ص) جنگید، معاویه با علی(ص) جنگید، یزید هم با امام حسین(ع) جنگید. پس چرا مسجد به نامش نشود؟ این دور از واقعیت نیست. باید به دنبال واقعیت‌ها برویم.”

 

وی در ادامه تاکید کرد که این‌ها دستاوردهایی است که اجانب آورده و به اهل سنت چسبانده‌اند.

 

کسانی‌ به دنبال تفرقه میان شیعه و سنی هستند

 

مولوی حسینی در بخش دیگر سخنانش به مساله مهم وحدت میان مسلمین اشاره کرد و یادآور شد که “علمای ما، چه شیعه و چه سنی باید به این مساله توجه داشته باشند که دستهایی آمده و قصد دارند که شیعه و سنی را از هم جدا کنند.”

 

وی گفت: کسی به عنوان سنی آمده و حرف‌هایی می‌زند که ما در کتب اهل سنت نیافتیم.

 

این عالم دینی در هرات خاطر نشان ساخت که “ابن تیمیه” فردی حنبلی بوده که در حال حاضر در نزد بخش اعظمی از اهل‌سنت منفور است.

 

او تاکید کرد که باید بکوشیم که مسلمانان را به دسته‌های مختلف تقسیم نکنیم.

 

حسینی در پایان با اشاره به این‌که احترام گذاشتن به آل پیامبر(ص) امری مهم و ضروری است افزود که کفایت می‌کند علی را که پیامبر او را برادر خواند، کفایت می‌کند علی را که پیامبر گفت “انت منی بمنزله هارون من موسی” و کفایت می‌کند علی را که پیامبر گفت فردا پرچم را به دست کسی می‌دهم که هم خدا و پیامبر او را دوست دارد و هم او خدا و پیامبر را دوست دارد. پیامبر پرچم اسلام را به دست علی داد.

 

یادآور می‌شویم که این مراسم با تلاوت قرآن توسط حجت‌الاسلام و المسلمین شریفی آغاز و با دعائیه مولوی سید محمد وکیلی خاتمه یافت.