• تاریخ انشار: 1 مارس 2019
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 24259
  • 741 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

احسان و نیکو کاری زمینه های نابودی جامعه را از میان بر می دارد

احسان و نیکو کاری زمینه های نابودی جامعه را از میان بر می دارد احسان و نیکو کاری صفات پسندیده که بسیاری از مشکلات چون فقر و ناعدالتی را از میان بر می دارد و جامعه را به سوی صلاح حرکت می دهد و زمینه های نابودی جامعه را از میان بر می دارد.   […]

احسان و نیکو کاری زمینه های نابودی جامعه را از میان بر می دارد

احسان و نیکو کاری صفات پسندیده که بسیاری از مشکلات چون فقر و ناعدالتی را از میان بر می دارد و جامعه را به سوی صلاح حرکت می دهد و زمینه های نابودی جامعه را از میان بر می دارد.

 

گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان (آوا) تحت عنوان “فرهنگ احسان و نیکو کاری” با حضور کارشناس امور، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه امروز جمعه (۱۰ حوت) در مزار شریف برگزار شد.

 

کارشناس این گفتمان روی سرفصل های (احسان و نیکوکاری از منظر قرآن، احسان و نیکوکاری از دیدگاه پیامبر خدا(ص) و ائمه “علیهما السلام” ، وظیفه جامعه اسلامی در قبال مستمندان و نیازمندان و ثمرات احسان و نیکو کاری در جامعه )صحبت کرد.

 

حجت الاسلام والسلمین محمد شجاع رحیمی آگاه مسائل دینی، با اشاره به سرفصل ” احسان و نیکوکاری از منظر قرآن ” احسان و نیکو کاری را یکی از فرهنگ های مهم در قرآن عنوان کرد و افزود که خداوند در آیات متعدد به احسان و نیکو کاری دستور داده است.

 

وی با قرائت آیه کریمه ” الَّذِینَ یُنْفِقُونَ فِی السَّرَّاءِ وَالضَّرَّاءِ وَالْکَاظِمِینَ الْغَیْظَ وَالْعَافِینَ عَنِ النَّاسِ وَاللَّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ» (آل عمران:۱۳۴) کسانی که در راحتی و سختی انفاق و احسان می کنند و دارای عالی ترین مرتبه سخاوت در روح و جان هستند، برایشان فرقی نمی کند که به آنچه انفاق می کنند، نیاز دارند یا خیر، بلکه دوست دارند در راه خدا انفاق کنند، این دسته محسنین هستند” احسان را از منظر قرآن تعریف نمود.

 

آقای رحیمی تصریح داشت که قرآن همواره انسانهای نیکو کار را توصیف کرده و همیشه مشوق نیکوکاران در جامعه بوده است.

 

وی صفات را که در آیه فوق، خداوند بیان نموده است، سیره انسان های بزرگ و مومن عنوان کرد و آنرا توصیف خدا از نیکوکاران خواند.

 

وی تاکید داشت که خداوند در آیه فوق فرو بردن خشم و عفو دیگران را از مصداق های نیکوکاری در جامعه عنوان داد و خداوند فرمودند که من چنین انسان های نیکو کار را دوست دارم.

 

این آگاه مسائل دینی در رابطه به سرفصل دوم  “احسان و نیکو کاری از دیدگاه پیامبر و اهلبیت علیهما السلام” نیکو کاری را یکی از صفات پیامبر و ائمه  یاد کرد وافزود که انیباء اللهی و ائمه خدا بهترین نمونه ی نیکوکاری برای جامعه بشریت می گردد.

 

وی به نمونه هایی از نیکوکاری در رفتار پیامبر و اهلبیت (ع) اشاره کرد و افزود که امام سجاد (ع) از راهی عبور می کرد در راه سنگ بود، امام از شترشان پیاده شدند و سنگ را دور کرد.

 

آقای رحیمی تصریح داشت که باید از الگوهای رفتاری پیامبر و اهلبیت (علیهما السلام) و ابعاد مختلف شان استفاده نماییم و از اعمال شان در زندگی مان الگو برداری کنیم.

 

این آگاه مسائل دینی با اشاره به سرفصل” وظیفه جامعه اسلامی در قبال مستمندان و نیازمندان” منشأ بسیاری از مشکلات را در فقر عنوان کرد و افزود که این انفاق  و بخشش است که ریشه بسیاری از نا بسامانی ها چون فقر را ریشه کن می نماید.

 

وی افزود که اگر انفاق در جامعه نهادینه گردد زمینه های نابودی جامعه از بین می رود و جامعه به سوی رفاه حرکت می نماید.

 

آقای رحیمی با اشاره به سرفصل ” ثمرات احسان و نیکو کاری در جامعه” افزود که این نیکو کاری است که جامعه را از نابودی نجات می دهد و به سوی توانمندی سوق می دهد، و همان جامعه ایده آل با نیکی کاری به وجود می آید.

 

وی خاطر نشان ساخت که نیکو کاری سبب به میان آمدن  توسعه، برابری، برادری و صمیمیت در جامعه شده و عوامل خراب شدن اوضاع جامعه از میان می رود.

 

این آگاه مسائل دینی احسان و نیکی را زمینه های زنده و سالم نگهداشتن جامعه خواند و افزود که اگر بین مردم احسان و نیکو کاری وجود داشته باشد، جامعه آباد می گردد.

 

آقای رحیمی یکی از آثار دیگر نیکی کاری را شاد ساختن خداوند متعال عنوان داد و افزود که پیامبر فرمودند که اگر کسی دل مومن را شاد کند، خدواند را شاد کرده است.

 

وی در ادامه تاکید داشت که امام صادق (علیه السلام) فرمودند که کسی که گره مشکل یک مومن را بگشاید، خداوند هفتاد مشکل این شخص را برطرف می کند.

 

این آگاه مسائل دینی برگزاری چنین گفتمان ها و عملی کردن نیکو کاری را عوامل ترویج احسان در جامعه امروزی عنوان کرد