• تاریخ انشار: ۱۵ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 31585
  • 37 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اختلافات میان شیعه و سنی کنار گذاشته شود/ همه در برابر استکبار متحد شویم

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: اختلافات اندک میان شیعه و سنی باید کنار گذاشته شود و همه در برابر استکبار به ویژه امریکا متحد شوند.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) – کابل: حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان روز چهار شنبه ۱۵ جدی در مراسم گرامیداشت از ایام فاطمیه در کابل گفت: در ایام فاطمیه دوم قرار داریم که بنابر قول ۹۵ روز، شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در این دهه واقع شده است.

بسیار مطلوب است که این دهه از طرف شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، بسیار باشکوه و گسترده تجلیل و تکریم شده، با برگزاری مراسم و مجالس کوچک و بزرگ، به تبیین شاخصه های شخصیتی آن دردانه عالم خلقت تاکید  گردیده، به ویژه خانمها تشویق و ترغیب به درس گرفتن از این الگوی به ویژه زنان عالم شوند، اما چه خوب است که پرداختن به این مناسبت، با هوشیاری و زیرکی پیروان و دوست داران آن حضرت، صورت گرفته، با مقابله جدی با توطئه ها و ترفندهای دشمنان و عوامل نفاق افکن منطقه ای و داخلی آنان، به جای اینکه موارد تفرقه انگیز بین شیعه و سنی مطرح شود، مبانی هماهنگی و نزدیکی صفوف مسلمانان تبلیغ و ترویج گردد، چون اولویت مبارزه ی ما با استکبار جهانی در راس امریکا و عوامل و اذناب بین المللی و منطقه ای آن است، پس مناسب به نظر می رسد؛ در این مبارزه، تمام مسلمانان، از پیروان تمام مذاهب، سهم به سزا گرفته، با کنار گذاشتن موارد اختلافی محدود، انگشت به مشترکات گذاشته شود تا با هم نظری و همدلی کامل، نهایت همکاری عملی، در این عرصه صورت بگیرد.

وی در تبیین بیشتر مطلب فوق اضافه کرد؛ هرچند اختلافات اندک میان شیعه و سنی وجود دارد اما این اختلافات به حدی نیست که سبب تفرقه و کشیدگی میان امت اسلامی شود.

مزاری تصریح کرد: ما بیشتر از نقاط اختلافی، نقاط اشتراکی میان خود داریم و باید با انگشت گذاری روی نقاط اشتراکی اولویت خود را مبارزه با دشمنان اسلام به ویژه امریکا، انگلیس، فرانسه و رژیم صهیونیستی تعیین کنیم.

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان ادامه داد: اگر اختلافات میان شیعه و سنی قابل حل هم نباشد باید این اختلافات را در شرایط کنونی کنار بگذاریم و در برابر دشمنان اصلی و عوامل شان در منطقه ایستادگی کنیم.

وی با بیان اینکه تا قیامت خط کفر و نفاق وجود دارد، پس  مبارزه ما هم با این خط همچنان پا برجا خواهد ماند گفت: مسلمانان مبارز هیچ گاه فرصت فکر کردن روی اختلافات اندک میان شیعه و سنی نخواهند یافت.

مزاری همچنین ابراز داشت: دشمنان اسلام با استفاده از نقاط ضعف، موارد اختلافی میان شیعه و سنی را بزرگ ساخته و سبب ایجاد تفرقه میان مسلمانان می شوند، چنانچه گروه های تروریستی مثل داعش و امثال آن در گوشه گوشه دنیا روی همین موضوع از سوی دشمنان اسلام ایجاد شده اند.

رئیس کل مرکز تبیان تاکید کرد : افغانستان در شرایط کنونی نیاز به هماهنگی، وحدت و همسویی میان اهل سنت و شیعه دارد.

بر اساس گفته های آقای مزاری برخی خطوط در میان جامعه شیعی و اهل سنت وجود دارند که سعی در استفاده سوء از موضوعات مذهبی، دینی و تاریخی دارند تا از این طریق میان امت اسلامی تقرقه و نفاق را تشدید کنند که خوشبختانه این جریان ها تا کنون در افغانستان به لطف خداوند موفق به این کار نشده اند.

وی در ادامه سخنان خود به شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها اشاره کرد و گفت: حضرت زهرا سلام الله علیها شاخصه های زیادی در زندگی خود داشت که ما به ویژه زنان نیاز به بهره برداری و الگو گیری از آن داریم، زنان جامعه باید با مطالعه زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها درس های زیادی را از آن حضرت به ویژه در عرصه عبادت، خانه داری، شوهرداری، تربیت اولاد و مدیریت اجتماعی فرا گیرند.

بر بنیاد گفته های مزاری، حضرت زهرا سلام الله علیها، در عرصه ی جنگ نرم استاد، فرمانده و رهبر بود که با درایت خود باعث زنده ماندن خط ولایت شد.  آن حضرت اولین مدافع ولایت در سطح اسلام بود و با گریه کردن ها، خطبه خواندن ها و فعالیت های فرهنگی و تبلیغی خود بحث ولایت و امامت حضرت علی علیه السلام را زنده نگهداشت.

وی در ادامه صحبت هایش گفت: خانم های جامعه باید در موضوعات یاد شده از حضرت زهرا سلام الله علیها الگو بگیرند و شاخصه های آن حضرت را در وجود خود نهادینه کنند و  مردان نیز کوشش کنند تا خانم هارا یاری برسانند و کمک شان کنند تا آنان با پند پذیری از حضرت زهرا موقف و موقعیت جدی در عرصه عبادت، خانه داری، شوهر داری، تربیت اولاد و مدیریت اجتماع اتخاذ کنند.

وی  خاطر نشان ساخت: اگر خانم ها بتوانند مسئولیت خود را به درستی انجام دهند، جامعه متحول خواهد شد.، امروز اگر در جامعه مشکل داریم، آدم ها خوب نیستند و توسط آنها سرقت و انتحار صورت میگیرد، به این دلیل است که عده ای از زنان جامعه مسئولیت خودرا درست ادا نکرده اند و در نتیجه از دامان آن ها فرزندانی متولد شدند که بدون تربیت درست باردوش جامعه ساخته شده تا اقدام به ناامن کردن کشور کنند.

 مزاری ابراز داشت:  مادرانی که نتوانند با شوهران خود کنار بیایند، خانه دار خوب نباشند و در عرصه مدیریت خانواده و اجتماع تاثیر گذار نباشند؛ فرزندان سارق، قاتل و بزهکار اجتماعی تحویل جامعه خواهند داد ما نیز ما اگر بخواهیم آینده افغانستان مطمئن، متحول و با ثبات شود از همین حالا سعی شود که روی خانم های خود تمرکز و توجه نموده، خرچ کنیم و مقام خانم ها را والا و احترام آنان را جداً محفوظ بداریم تا آنان با خیال راحت بتوانند مطالعه و در مسیر اسلام درست حرکت کنند.

وی اشاره کرد: به همین دلیل غربی ها در بیست سال گذشته روی خانم های خانواده ها خیلی کار و تلاش کردند تا خانم ها را از مسیر اصلی بیرون و  از کالا  پست تر درست کنند تا خانم ها به وظایف اصلی شان نرسند.

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه  از خانم محمد اشرف غنی رئیس جمهور پیشین به عنوان نمونه یاد کرد که در رآس یک حرکت قرار داشت که به ادعای خودشان در راستای توانمند سازی خانم ها کار می کردند و پول های هنگفتی را در این زمینه از غربی ها گرفتند اما در حقیقت برای خوار کردن زنان ما دست اندرکار بود.

 مزاری همچنین یادآور شد:  در زمان آقای کرزی نیز کارهای جدی در عرصه گمراه کردن خانم ها صورت گرفت و شما وضعیت زنان جامعه را در تلویزیون ها، ادارات، کوچه و بازار، مدارس، دانشگاه ها و جا های دیگر می دیدید که از چه قرار بود که الحمدالله در شرایط فعلی بساط آنان جمع شد ولی ما و شما به عنوان پیروان اهل بیت عصمت و طهارت سعی کنیم که در رابطه با حمایت و تربیت خانم ها به خصوص دختران خود،چه دخترانی که هنوز طفل اند یا نو جوان یا جوان اند و یا هم ازدواج کرده اند، توسط مردان جامعه مورد حمایت و حفاظت قرار بگیرند تا درست تربیت شوند و خوب مطالعه کنند  تا در راستای انجام مسئولیت های خودشان عمل سالم داشته باشند.