• تاریخ انشار: ۲۳ قوس ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8257
  • 1,231 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اخوت و برادری از نیازهای اساسی و حیاتی جامعه اسلامی است

گفتمان فرهنگی تحت عنوان “وحدت؛ جوانان و اندیشه وحدت پذیری” با حضور سیدمحمدجعفر مصباح؛ رئیس عدلیه و مولوی هدفمند؛ عضو شورای اخوت اسلامی ولایت بلخ در دومین روز برگزاری نمایشگاه بزرگ اخوت اسلامی دایر گردید. به گزارش آوا، در این گفتمان که با اشتراک دانشجویان و جوانان به صورت پرسش وپاسخ برگزار گردید، رئیس عدلیه […]

گفتمان فرهنگی تحت عنوان “وحدت؛ جوانان و اندیشه وحدت پذیری” با حضور سیدمحمدجعفر مصباح؛ رئیس عدلیه و مولوی هدفمند؛ عضو شورای اخوت اسلامی ولایت بلخ در دومین روز برگزاری نمایشگاه بزرگ اخوت اسلامی دایر گردید.
به گزارش آوا، در این گفتمان که با اشتراک دانشجویان و جوانان به صورت پرسش وپاسخ برگزار گردید، رئیس عدلیه ولایت بلخ نقش جوانان را در گسترش اخوت و برادری میان امت اسلامی مهم خواند.
آقای مصباح با تقدیر و تشکر از مسئولین مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در برگزاری این نمایشگاه، اخوت و برادری را از ضروریات و نیازهای اساسی و حیاتی جامعه اسلامی دانست.
آقای مصباح برگزاری این نمایشگاه را یک ابتکار و دست آورد مثبت در نزدیکی و اخوت میان پیروان مذاهب اسلامی در ولایت بلخ خواند.
وی از خانواده ها به خصوص جوانان خواست تا با اشتراک در چنین نمایشگاههایی با آثار و پیامدهای مثبت اخوت و برادری در جوامع اسلامی آشنا شوند.
به گفته رئیس عدلیه ولایت بلخ، جوانان برای ترویج و گسترش اخوت اسلامی، ابتدا باید از خود شروع کنند، یعنی هم پذیری سایر اندیشه های اسلامی را در خود تقویت کنند و همیشه با برادران اهل سنت و اهل تشیع خود با دید باز و سینه فراخ برخورد کنند.
همچنین مولوی هدفمند در این نشست گفت: مسلمانان در بین جوامع بشری دارای یک مکتب خاص هستند، زیرا اخوت وبرادری در بین مسلمانان بر اساس ایمان استوار است.”انما المؤمنون اخوه”.
او گفت: اخوت اسلامی از فروض اعیان است و حفظ آن برای مسلمین واجب است. زیرا این امر باعث قدرت مسلمین میشود، اگر اخوت وبرادری را حفظ نکردیم، ضعیف میشویم ودشمن بر ما حکومت میکند.
به گفته وی، آنچه که در صدر اسلام، مسلمین را به یک قدرت عظیم ومتحیر العقول تبدیل کرد کلمه طیبه بود که در قرآن از آن به شجره طیبه نام برده شده است. یکی از خاصیت درخت رشد ونمو است و تشبه ایمان به آن به این دلیل است که ایمان در قلب مؤمن قابل رشد و نمو است.
دومین نمایشگاه بزرگ اخوت اسلامی در پنج بخش نقاشی، خطاطی، عکاسی، گرافیک و کار دستی، با اشتراک ۱۵۰ هنرمند برگزار شده است که مراکز فرهنگی اهل تشیع و تسنن، آثار هنری و اخوتی خویش را در ۱۴ غرفه به معرض نمایش عموم قرار داده اند.
این نمایشگاه به مدت یک هفته تا تاریخ ۲۸ قوس از ساعت ۸ صبح الی چهار بعداز ظهر در مجتمع ورزشی ولیعصر واقع چهارراهی کابل فلز شهر مزارشریف برگزار می باشد.
همچنین هر روز ساعت ۱۰ صبح حلقه های معرفتی و ساعت ۲ بعد از ظهر، گفتمان های مختلف فرهنگی با حضور اساتید دانشگاه و حوزه های علمیه، طلاب، دانشجویان و جوانان علاقمند برگزار می شود.
گفتنی است که صبح امروز(سه شنبه) حلقه معرفتی تحت عنوان “مُدگرایی آفت زندگی” با حضور دانشجویان، طلاب و جوانان اعم از آقایان و بانوان برگزار گردید.