• تاریخ انشار: 31 اکتبر 2018
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 22620
  • 619 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اربعین تمرین سبک زندگی دینی و اسلامی در جامعه است/ استکبار جهانی به دنبال استعمار افکار جوانان است

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات گفت: در اربعین حسینی کسی از کشور و نژاد خاصی یاد نمی کند چرا که اربعین حسینی(ع)  تمرین برای سبک زندگی اسلامی است .   به گزارش خبرگزاری صدای  افغان(آوا)، سید عبدالله نایاب؛ مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات […]

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات گفت: در اربعین حسینی کسی از کشور و نژاد خاصی یاد نمی کند چرا که اربعین حسینی(ع)  تمرین برای سبک زندگی اسلامی است .

 

به گزارش خبرگزاری صدای  افغان(آوا)، سید عبدالله نایاب؛ مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات در سمینار علمی- تحلیلی پیام ها و پیامدهای اربعین حسینی(ع) با گرامیداشت اربعین حسینی(ع) گفت: بشر امروزی به دو سمت روان است که یا از آنچه که در درون و قلب انسان است فاصله گرفته و یا به هرآن چیزی که به دل انسان ارتباط دارد راهی نداشته و کاملا گرفتار مسائل دنیایی از جمله قدرت، ثروت، جان، مال، شهرت ، جلال و مقام است و این انسان متاسفانه سرگردان و حیران، غرق در لجنزار قدرت و ثروت و شهوت دست و پا می زند و امکان بیرون شدن از این لجنزار برای انسان امروزی سخت شده است.

 

وی در ادامه با اشاره به نوع دیگر از انسان های دنیای امروزی افزود: نوع دیگر بشر آنقدر غرق در معنویت، درون، تزکیه و مسائل فردی، داخلی و شخصی خود می باشد که از مشکلات و مصائبی که دامنگیر دنیاست بی خبر است، اما اربعین این معادله را برهم زده و انسان های مختلفی را  فریاد می زند که بشتابید به سوی مسیری که به هر دو بعد برون و درون انسان توجه دارد.

 

نایاب ادامه داد: توجه درون عاشورا پرداختن به کاستی ها، نارسایی و مشکلاتی است که در کشور عراق و سرزمین کربلا وجود دارد،  همه ساله در ایام اربعین از سرتاسر دنیا مردم  با وجود تمامی مشکلات و کمبود امکانات با دل مالامال از عشق و محبت وارد سرزمین کربلا می شوند و با آرامش و آسایش دوباره بر می گردند و این نشان دهنده این است که کربلا،‌ عاشورا و اربعین به درون انسان توجه دارد.

 

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تصریح کرد:  بحث برونی اربعین حسینی(ع) بحث حرکت، قدرت، مانور و حضور است،  این همه انسان در یک سرزمین، با یک خط فکری، با یک شعار، هدف و آرمان دور هم جمع می شوند واین نشان دهنده این است که نه از مسائل بیرونی که شامل قدرت، سیاست و مدیریت جامعه بوده غفلت کرده و نه از مسائل درون که ساخت درون، کنار آمدن با مشکلات و صبرو بردباری با مشکلات است غافل مانده است.

 

این فعال فرهنگی در ادامه با اشاره به دومین پیام اربعین حسینی(ع) که تسهیل انتقال پیام اکثریت خاموش و مظلوم که در طول تاریخ در خفقان به سر برده و هیچ فریادی نزده است اظهار داشت:  این صدای خاموش و خفته حق و بغض کرده در گلو در اربعین حسینی(ع) به گوش جهانیان می رسد و این فریاد خاموش به گوش همگان خواهد رسید و این پیام روشن سیاسی دنیای اسلام شیعی است که می خواهد به همگان بفهماند که ماهم حرفی برای گفتن داریم و ما هم می توانیم قد علم کرده و جامعه اسلامی و انسانی را مدیریت کنیم.

 

وی در ادامه با اشاره به سومین پیام اربعین حسینی(ع) که تمرین برای سبک زندگی اسلامی است. اظهار داشت: در دنیای امروز آنقدر زندگی انسان ها به افتضاح کشیده شده که انسان ها حاضر نیستند فرزندی را پرورش دهند و با انسان زندگی کنند بنابراین به پرورش و زندگی با حیوانات روی آورده اند.

 

 

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات خاطر نشان ساخت: بشر امروزی آنقدر سبک زندگی اش مسخ شده و آنقدر از زندگی بشری و انسانی اش فاصله گرفته که اصلا سبک و سیاق زندگی برای او معنا ندارد و هیچ چیزی او را تسکین نداده و ارضاء نمی کند.

 

نایاب با بیان اینکه پیام سیاسی اربعین حسینی این است که سبک زندگی اسلامی را تمرین نموده و به دیگران نشان بدهیم گفت: چه زندگی بهتر از آن که شمیم اباعبدالله الحسین(ع) به مشام آدم ها برسد و زندگی اسلامی یعنی اینکه عراقی ها تمامی هستی شان را در اربعین به طبق اخلاص می گذارند تا زوار حسینی را پذیرایی کنند.

 

این فعال فرهنگی با تاکید بر اینکه شهروندان ولایت هرات نیز باید از مردم عراق الگو بگیرند ابراز داشت: در ایام اربعین زمانی که زوار امام حسین(ع)‌ از دیگر ولایات کشور به هرات می آیند ما هم باید با الگو گیری از مردم عراق با اخلاص و افتخار از زائرین امام حسین(ع)  پذیرایی و استقبال و این فرهنگ را در بین دیگر هم نوعان خود نهادینه بسازیم.

 

حقیقت و واقعیت حرکت و پیام  اربعین از وجود امام حسین(ع) است

وی هچنان با اشاره به چهارمین پیام اربعین حسینی(ع) که عهد میلیون ها انسان با یک انسان است گفت: امام حسین(ع) یک ابر انسان، انسانی که با خدا متصل است، کسی که همه هستی حتی علی اصغر شش ماهه اش را در راه خدا داده است می باشد و عهد میلیون ها انسان با حسین بن علی، با امام برحق و معصومی که عدالتخواه است بوده و بر علیه ظلم و برای برقراری حکومت الهی به پا خواست و جانش را فدا کرد عین عدالت و جوانمردی است که خدا هم همه هستی اش را به امام حسین بدهد.

 

این فعال امور سیاسی یادآور شد: این پیام روشن اربعین به همه بشر است که میلیون ها انسان از سرتاسر دنیا با حضور خود در این مراسم یک زیبایی را خلق و حرکتی را انجام می دهند که برای امام حسین و در مسیر امام حسین است، حسینی که برای خدا بوده و بدون شک هر آنکس که با خدا معامله کند خدا هم با او این گونه معامله می کند.

 

نایاب گفت: امروز دوست و دشمن اعتراف می کنند که همانند حرکت اربعین تا کنون در تاریخ بشریت در هیچ جای دنیا اتفاق نیفتاده و این گونه دارای پیام ها و زیبایی ها و حضور گسترده مردم نمی باشد و نخواهد بود. حتی رسانه های معاند و بخیل جهانی که ادعای آزادی بیان و اطلاع رسانی را دارند این حرکت عظیم را بایکوت خبری می کنند و از این حرکت در وحشت و نگرانی به سر می برند واین پنچمین پیام اربعین برای جهانیان است.

 

وی با بیان این که سرمشق واقع شدن اربعین برای انسان های آزاده ششمین پیام اربعین حسینی(ع) می باشد اظهار داشت: نویسندگان، تحلیل گران، زنان، مردان ، شخصیت های مهم سیاسی، فرهنگی، اهل حقیقت، از مذاهب و ادیان مختلف به این خیل عظیم کاروان حسینی پیوسته و به دنبال حقیقت اند و این حقیقت و واقعیت از حسین است که سرمشق قرار گرفته است.

 

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان عنوان کرد: در اربعین حسینی(ع) هویت همه انسان ها هویت دینی می شود و دیگر از کشور و نژاد خاصی یاد نمی گردد و چه زیباست که همه کشورهای اسلامی تحت یک نام و عنوان می بود و امروز ما شاهد این همه اختلافات و تفرقه در بین کشور های اسلامی نمی بودیم.

 

این فعال فرهنگی با اشاره به آخرین پیام اربعین حسینی که پیام ظهور می باشد اظهار داشت: این سوال برای همه وجود دارد که چگونه انسانی در سرزمین مکه ظهور خواهد کرد و همه به سوی او لبیک می گویندو مثال واضح آن همین اربعین است که این همه انسان عاشق و سینه چاک حسین را لبیک گفته و به سرزمین کربلا رفته و با آرمان های امام حسینی که هزار و چهار صد سال پیش به شهادت رسیده است تجدید پیمان می کنند.

 

نایاب گفت: در آینده نزدیک این فضای به وجود آمده از همراهی مردم دنیا در نهایت سبب ظهور جریانی خواهد شد که آن جریان انقلابی، ارزشی و آرمانی خواهد بود.

 

 

امام حسین انقلابی را به نمایش گذاشت که در تاریخ بشریت نظیر ندارد

در ادامه این مراسم عبدالغفور سیغانی دانشجوی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه هرات و عضو دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی  تبیان در هرات گفت: امروز استکبار جهانی در پی آن است که افکار جوانان ما را تحت استعمار قرار داده و ما را از راه دین به بی راهه بکشانند و بر ماست تا از انقلاب امام حسین و حضرت زینب درس آزادی خواهی بگیریم و مشت کوبنده بر دهان استکبار جهانی بکوبیم.

 

nf00173316-1

وی  افزود: چهل روز از شهادت انقلابی ترین انسان بر فراز تاریخ بشریت یعنی امام حسین گذشت امام حسین انقلابی را به نمایش گذاشت که در تاریخ بشریت نظیر ندارد.

 

این فعال فرهنگی همچنان ادامه داد: حضرت زینب(س) پیام کربلا را در سراسر جهان اسلام گستراند و در روز اربعین دوباره به دیدار جاویدانه ترین پیشوای انسانیت حضرت اباعبدالله الحسین آمد تا به او بگوید که پیام عاشورا در سرزمین خشک و بی آب و علف کربلا دفن نشد بلکه عالم گیر شد و مثل نور آفتاب تمام جهان اسلام را فرا گرفت.

 

سیغانی تصریح کرد: به راستی که حضرت زینب پیامبر کربلا و انقلاب امام حسین(ع) بود علاوه کرد: چرا که اگر حضرت زینب نمی بود و آنطور به سخنرانی ها و افشاگری ها نمی پرداخت و دردها و رنج و حقارت ها را متحمل نمی شد انقلاب کربلا و حرکت امام حسین(ع) در سرزمین کربلا باقی می ماند.

 

وی عنوان کرد: امروز از هر روز دیگر ما بیشتر نیاز داریم تا انقلاب حضرت زینب را مطالعه کنیم تا از آن درس آزادی و عدالت و برابری بگیریم، اگر امام حسین را بانی انقلاب آزادی بدانیم پس حضرت زینب پیامبر انقلاب آزادی و پیام آور آزادی خواهی در تاریخ بشریت است .

 

 

عضو دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات اظهار داشت: امروز استکبار جهانی در پی آن است که افکار جوانان ما را تحت استعمار قرار داده و ما را از راه دین به بیراهه بکشانند و برماست تا از انقلاب امام حسین(ع) و حضرت زینب(س) درس آزادی خواهی بگیریم و مشت کوبنده بر دهان استکبار جهانی بکوبیم.

 

این دانشجوی دانشگاه هرات خاطر نشان ساخت: همانطوری که جوانان آن زمان در رسانیدن پیام انقلاب کربلا به گوش جهانیان حضرت زینب را یاری رساندند امروز هم بر ماست تا با علم و آگاهی که داریم با حضور در مراکزعلمی،‌ فرهنگی، اجتماعی و آموزشی از فرصت استفاده نموده و حضور گسترده و فعال داشته باشیم و پیام کربلای امام حسین(ع) را به گوش نسل های آینده مان به درستی برسانیم.

 

سیغانی گفت: جوانان ما با این چند خصوصیت می توانند در ترویج فرهنگ ناب تشیع و عاشورا و اربعین حسینی نقش فعال و سازنده داشته باشند.