• تاریخ انشار: 30 اکتبر 2018
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 22682
  • 587 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اربعین نماد وحدت سرتاسری مسلمانان و تجلی قدرت نفوذ و حکومت امام حسین(ع) در دلهاست

به مناسبت فرا رسیدن سالروز اربعین حسینی، گفتمانd تحت عنوان ” اربعین حسینی؛ تجلی قدرت مدنی محمدی” از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در کابل بر گزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت الاسلام والمسلمین “سید مصطفی مرتضوی” آگاه امور دینی و کارشناس این گفتمان، اربعین را یادواره ای از پیروزی ها و […]

به مناسبت فرا رسیدن سالروز اربعین حسینی، گفتمانd تحت عنوان ” اربعین حسینی؛ تجلی قدرت مدنی محمدی” از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در کابل بر گزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت الاسلام والمسلمین “سید مصطفی مرتضوی” آگاه امور دینی و کارشناس این گفتمان، اربعین را یادواره ای از پیروزی ها و قهرمانیهای خاندان امام حسین(ع) به خصوص ام المصائب حضرت زینب و امام سجاد(ع) عنوان کرد.

 

به باور او، شکی نیست که اربعین حسینی؛ تجلی قدرت مدنی محمدی، نماد شکوه و عظمت عاشقان و دلباختگان محبوب قلبها حضرت امام حسین(ع)، رمز پیروزی حق بر باطل و همچنین راز ماندگاری نهضت عاشورا است.

 

او تاکید کرد که اگر به زوایا و ابعاد مختلف اربعین حسینی از ابتدا تا انتها توجه شود درسها و پیامهای مهمی را به خصوص در عرصه ی سیاسی و اجتماعی به جهانیان ارائه می کند.

 

به گفته او همانگونه که کنگره حج، بار معنایی بزرگ سیاسی و اجتماعی را سالانه به نمایش می گذارد، تجمع چندین میلیونی اربعین بار دیگر این مفهوم را در اذهان و اندیشه ها زنده می کند.

 

راه پیمایی اربعین همه ساله بسیار گسترده بوده و به خصوص مسلمانان در سالهای اخیر با راه اندازی گردهمایی های بزرگ، نقش بسیار برجسته، سازنده و کارا را برای زنده نگهداشتن این روز تاریخی بازی کرده است.

 

کارشناس گفتمان افزود: با وجود تهاجمات فکری و فرهنگی و نفاق انگیزی هایی که از آدرسهای مختلف به شکل عیان و نهان صورت می گیرد اما از این طرف نیز گردهمایی های بزرگ اربعینی، وحدت و همبستگی مسلمانان را در انظار جهانیان به نمایش گذاشته و لرزه بر اندام دشمن می اندازد.

 

وی با اشاره به وضعیت شکننده، خفقان، وجود ناملایمات و روا داشتن هرگونه ظلم و ستم بالای مسلمانان در شرایط کنونی، اما از حضور گرم و پر شور زائران امام حسین(ع) در اربعین، نسبت به آینده روشن مسلمانان اظهار امیدواری می کند.

 

به باور مرتضوی، این راهپیمایی های عظیم و بی نظیر و تجمع بزرگ بین المللی که در کربلا تشکیل می شود آنرا میتوان یکی از شعایر دینی  و الهی و از نمادهای وحدت سرتاسری و عدالت خواهی جهان اسلام تلقی کرد.

 

او همچنان تاکید کرد که راهپیمایی های بزرگ اربعین حسینی ابعاد مختلفی دارد که نباید تنها در بعد دینی و الهی آن اکتفا کرد، بلکه بعد سیاسی آن برجسته بوده و در حقیقت مشت کوبنده ای است بر دهان نفاق افگنان که میخواهند با نادرست خواندن مصارف در این روزها در بین مسلمین نفاق افگنی کرده و سوء استفاده کنند.

 

به عقیده وی یک تعداد کسانی که انگشت انتقاد بالای مصارف که در این راه میشود، مزدور دشمن اند و یا نا آگاهانه آب به آسیاب خصم می ریزند وگرنه راه های دیگری از مجراهای فقهی جهت کمک به مستمندان و نیازمندان و همچنین مصارف برای تعلیم و تعلم دانشجویان و متعلمین وجود دارد مانند پرداختن خمس و زکات و…

 

هرچند به عقیده آقای مرتضوی در حال حاضر یک نوع هرج و مرج و نابسامانی در دنیای اسلام حاکم است و مسلمانان از هرطرف مورد حمله و هجمه قرار گرفته اند، اما با تمام اینها نباید نا امید شد، زیرا اسلام دین برحق است و اگر اعمال و رفتار مسلمانان تغییر کند و اصلاحات همه جانبه در جوامع اسلامی بوجود بیاید در نهایت پیروزی از آن پیروان دین اسلام خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: امام حسین(ع) برای احیای دین جدش قیام کرد و این همان مکتبی بود که پیامبر بزرگوار اسلام(ص) برای توسعه آن جهت هدایت انسانها زحمات زیادی را متقبل شد.

عالم دین اظهار داشت: امام حسین (ع) راه بیداری، ایثار و فداکاری، ظلم ستیزی و عدالت خواهی را با خون خود و یارانش ترسیم کرد  اما اسرای اهلبیت(ع) هدف وآرمان آن حضرت را به پایه اکمال رساند و در روز اربعین در سرزمین کربلا با برگزاری مراسم عزا داری اعلامیه این موفقیت ها را ابلاغ کردند.