• تاریخ انشار: ۲۵ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27822
  • 331 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ازدواج های فرا قومی باعث وحدت بیشتر جامعه اسلامی می گردد/ هدف همه مذاهب اسلامی یکی است

خبرگزاری صدای افغان (آوا)-بلخ؛ شماری از دانشجویان در بخش نظرات گفتمان دانشجویی خبرگزاری آوا اظهار داشتند: ازدواج های فرا قومی باعث وحدت بیشتر جامعه اسلامی می گردد و هدف همه مذاهب اسلامی یکی می باشد.   سیده زهرا راسخ دانشجوی دانشگاه بلخ در بخش نظریات این گفتمان گفت: خداوند در قرآن کریم می فرماید که” […]

خبرگزاری صدای افغان (آوا)-بلخ؛ شماری از دانشجویان در بخش نظرات گفتمان دانشجویی خبرگزاری آوا اظهار داشتند: ازدواج های فرا قومی باعث وحدت بیشتر جامعه اسلامی می گردد و هدف همه مذاهب اسلامی یکی می باشد.

 

سیده زهرا راسخ دانشجوی دانشگاه بلخ در بخش نظریات این گفتمان گفت: خداوند در قرآن کریم می فرماید که” انما المومنون اخوه؛ مومنین برادر همدیگر هستند” در اینجا ما باید فرق بین مومن و مسلمان را بدانیم.

 

وی افزود: یکی از جنبه هایی که باعث وحدت در جامعه می شود، ازدواج های فرا قومی است، امروزه باید جوانان بیایند از قومیت و نژاد دور شده و با افراد دیگر اقوام ازدواج کنند.

 

راسخ ادامه داد: اگر یک تاجک با ازبک و یک هزاره با پشتون ازدواج کند  وحدت میان جامعه اسلامی بیشتر می شود .

 

از سوی دیگر فاطمه باشنده شهر مزار شریف در رابطه به اسلام گفت: اسلام مانند درختی است که مذاهب شاخه و برگ آن می باشند چنانچه یک درخت بدون شاخه و برگ بوده نمی تواند، اسلام هم بدون مذهب و وحدت نیست.

 

این باشنده مزار شریف تصریح کرد: در کل هدف همه مذاهب اسلامی یکی است و همه مذاهب خداوند، قرآن و پیامبر اسلام را قبول دارند.

 

وی بیان داشت: هر مذهب اسلامی به نحوی از اسلام تعریف دارد و چه خوب است که همه مذاهب بیایند و وحدت داشته باشند.

 

در همین حال سید علی موسوی دیگر باشنده شهر مزار شریف در باره اینکه خداوند در قرآن گفته است که مومنان برادر یکدیگر اند، ابراز داشت: خداوند در قرآن اثبات کرده که مومنان برادر یکدیگر اند اما این سخن اینرا نفی نمی کند که مسلمانان برادر یکدیگر نیستند.

 

وی به نقل از امام صادق علیه السلام اظهار داشت: شخصی از امام صادق (ع) پرسید که تعامل ما با اهل سنت چگونه باشد؟ امام صادق(ع) گفت: نگاه کنید به امامان خودتان که با آنها اقتدا می کنید و تعاملی با برادران اهل سنت داشته باشید که امامان تان دارند.

 

موسوی ادامه داد: امامان شیعه می گویند که هرگاه یکی از برادران اهل سنت مریض شود باید یک شیعه به عیادت آن برود و همین گونه بر عکس اگر یک شیعه مریض می شود یک سنی باید به عیادت آن بیاید.

 

این باشنده شهر مزار شریف خاطر نشان ساخت: با توجه به  تاکید امامان معصوم علیهم السلام  اگر یکی از آنها از دنیا برود برای هر دو طبقه ضرور است تا در مراسم جنازه های یکدیگر شرکت کنند.

 

وی ادامه داد: مسلمانان باید به صورتی وحدت داشته باشند که در هر کجا برای کسب حق یکدیگر تلاش کنند.

 

موسوی یاد آور شد: امروز دشمن یک هزینه هنگفتی را برای از بین بردن اسلام اصیل سرمایه گذاری کرده و یک عده را بنام داعش و طالب پول داده و به کشور های اسلامی می فرستند.

 

این باشنده شهر مزار شریف اظهار داشت: امام ابوحنیفه درباره امام صادق(ع) فرموده است که” من فقیه تر و عالم تر از محمد بن جعفر را ندیدم” و ازین حدیث فهمیده می شود که امام ابوحنیفه امام صادق(ع) را تایید کرده است.

 

فاطمه رحیمی دانش آموز مکتب نیز عنوان کرد: همه ما می دانیم که دشمن در کمین است تا بین شیعه و سنی تفرقه افگنی کند اما این وظیفه همه مسلمانان است تا وحدت و اتحاد خود را حفظ کنند.

 

وی در باره وحدت اسلامی افزود:هدف از وحدت اسلامی همبستگی و اتحاد تمام مذاهب اسلامی و پیروان آنها در مقابل دشمنان اسلام و بیگانگان می باشد.

 

رجیمی افزود: برای حفظ وحدت بین مسلمانان ضرورت به شناخت مشترکات بین شیعه و سنی داریم و همگی می دانند که مذاهب اسلامی دارای مشترکات زیادی هستند.

 

این دانش آموز مکتب ادامه داد: این مذاهب باید بر محور همین مشترکات بچرخند چرا که اسلام دشمن واحد دارد و دشمن اسلام دشمن شیعه و سنی نیز می باشد.

 

محمد علی اخلاقی دانشجو دانشگاه مولانا نیز گفت: نگرانی پیامبر بعد از رحلت اش این بود که نفاق بین مسلمانان رخنه نکند و مسلمانان به جان همدیگر نیفتند.

 

اخلاقی افزود: اساس اسلام این است تا مسلمانان برای فایده رساندن به یکدیگر کار کنند و به ضرر یکدیگر فعالیت نکنند.

 

وی خاطر نشان ساخت: برادر حضرت موسی به قوم خود اجازه داد تا پت پرست شوند اما بخاطر وحدت و اتحاد آنها مانع شان نشد.

 

این دانشجو بیان داشت: حضرت امام علی بن ابی طالب(ع) پرچم دار وحدت و اتحاد اسلام بوده و بخاطر وحدت اسلامی کار های زیادی انجام داده است.

 

گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان (آوا) هر جمعه راس ساعت ۸:۳۰ صبح با موضوعات روز در سالن اجتماعات دفتر فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار می گردد.