• تاریخ انشار: ۴ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27520
  • 307 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

از افراط و تفریط و ذکر مطالب خیالی در مجالس عزاداری دوری شود

از اهداف مجالس عزاداری این است که ما رشد و تعالی پیدا کنیم و هر سال نسبت به سال قبل به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) نزدیک‌تر شویم. پس نباید این‌طور شود که ما فقط همین‌قدر بدانیم که امام حسین (ع) با ۷۲ نفر به شهادت رسیده است؛ ولی خود ما هیچ حرکتی در مسیر آن […]

از اهداف مجالس عزاداری این است که ما رشد و تعالی پیدا کنیم و هر سال نسبت به سال قبل به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) نزدیک‌تر شویم. پس نباید این‌طور شود که ما فقط همین‌قدر بدانیم که امام حسین (ع) با ۷۲ نفر به شهادت رسیده است؛ ولی خود ما هیچ حرکتی در مسیر آن حضرت نداشته باشیم.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ شب چهارشنبه (۳ میزان)، ضمن برگزاری مراسم هفتگی دعای پر فیض توسل، از شماری از مسئولینِ هیئات مذهبی، موکب‌داران، مداحان و خادمان امام حسین (ع) توسط ریاست عمومی مرکز تبیان تجلیل و تقدیر به عمل آمد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سید عبدالمعبود موسوی در این محفل پیرامون اهداف برگزاری مجالس عزاداری صحبت کرد و گفت: امام حسین (ع) نشانۀ الهی برای تمام انسان‌هاست، تا آن‌ها را با خدا آشنا ساخته و به او برساند.

 

او گفت: پرچم دیانت، فضیلت، معنویت و انسانیت که خداوند (ج) به پیامبرش داده بود بعد از امام حسن (ع) به زمین افتاده بود و اباعبدالله الحسین دست به قیام زد تا این پرچم بر افراشته شود و دین اسلام معرفی گردد.

 

حجت‌الاسلام موسوی، خدمت‌گذاری در مجالس امام حسین (ع) را موجب پیوستن به ولی‌الله عنوان کرد و گفت: حضرت امام جعفر صادق (ع) می‌فرماید: «آن مجلسی که برای امام حسین (ع) برگزار بشود مجلس احیای امر ماست و درود و رحمت خدا بر آن کسی که احیاء امر ما می‌کند». پس این مجالس که اینجا برپا می‌شود نیز احیای امر ولی خدا بوده و ما را به آن حضرات پیوند می‌دهد.

 

وی ادامه داد: ما برای اینکه مانند امام حسین (ع) شویم مجالس برای او برپا می‌کنیم، پس باید سعی ما بر این باشد که از این مجالس نهایت فیض و بهره را برده و در خدمت‌رسانی به مجالس اباعبدالله با تأکید مقام معظم رهبری (امام خامنه‌ای) و دیگر مراجع اخلاص را در نظر داشته باشیم.

 

او با ذکر این نکته که “خداوند دینش را دین وسط قرار داده است” تأکید کرد که باید در مجالس اباعبدالله از افراط و تفریط دوری شود و کاری نکنیم که موجب دلسردی مردم از مکتب و مجلس آن حضرت شود.”

 

 

 

به گفتۀ وی نکتۀ مهم دیگر این است که در مجالس اباعبدالله (ع) باید سعی شود تا عزت مسلمین زیر سوال نرود و شعور توأم با شور هر سال افزایش یابد. اینگونه نباشد که شور باشد، شعور نه؛ زمانی که شعور آمد انحرافات و تحریفات از ساحت مجالس و خادمان آن حضرت دور می‌گردد.

 

این عالم دینی ضمن الزام و ضرورت سعی بر کشانیدن جوانان در مجالس اباعبدالله همچنان ادامه داد: اهداف این مجالس این است که ما رشد و تعالی پیدا کنیم و هر سال نسبت به سال قبل به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) نزدیک‌تر شویم و این طور نشود که ما فقط همین‌قدر بدانیم که امام حسین (ع) با ۷۲ نفر به شهادت رسید، ولی خود ما هیچ حرکتی در مسیر آن حضرت نداشته باشیم.

 

به بیان وی؛ وظیفۀ ما که خود را منسوب به اباعبدالله می‌دانیم این است که به آن حضرت نزدیک شویم و آنچه ایشان عمل نموده و گفته و به آن عمل نموده و در وجود خود پیاده کنیم. اگر توانستیم این کار را کنیم، آن زمان ما خادم، غلام و نوکر حقیقی حسین (ع) هستیم، و الّا اگر تنها همین مقدار شعار باشد و از آن معرفت و ثبات قدم و معنویتی که در وجود امام حسین (ع) بود، بهره‌ای نبرده باشیم راه به جایی نرساندیم.

 

حجت‌الاسلام موسوی گفت که عده‌ای کارهای خلاف عقل در عزاداری انجام داده و افراطی‌گری می‌کنند، دلیلش این است که نسبت به آن حضرت معرفت ندارند. امام حسین (ع) برای این قیام نکرد که ما بیائیم در جامعه وحشت ایجاد کنیم. خود حضرت فرموده که من می‌خواهم برای اصلاح و آزادی قیام کنم.

 

او در اخیر خطاب به ذاکرین اهل بیت، آنان را به ذکر مطالب مستند و پرهیز از ذکر داستان‌های خیالی در مصیبت امام حسین دعوت نمود و تأکید کرد: بعضی‌ها داستان‌های خیالی در مورد امام حسین (ع) تعریف می‌کنند و یا آن حضرت را از طریق خواب معرفی می‌کنند؛ در حالی که شأن و ساحت مقدس آن حضرت از این مسایل بالاتر است که با خواب معرفی شود و همچنان اشعاری که بیان می‌شود، باید از فضائل آن حضرت باشد نه این‌که ما صرفا عقده‌های دل خود را خالی کنیم.