• تاریخ انشار: ۲۳ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31115
  • 31 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

از شکست امریکا در افغانستان خوشحالیم/ طالبان جلوی اعمال تروریستی علیه شیعیان افغانستان را بگیرد

امام جمعه نجف اشرف، طی سخنانی در وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان، با بیان این‌که از شکست امریکا در افغانستان خوشحال‌ هستند، خاطرنشان ساخت: طالبان اگر همراه مردم افغانستان و اهل تشیع است، باید جلو اعمال تروریستی علیه آن‌ها را بگیرد و باید بداند که اگر همراه مردم افغانستان نباشد، نمی‌تواند حکومت کند.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ تهران: همزمان با فرارسیدن هفته وحدت اسلامی و برگزاری کنفرانس جهانی وحدت اسلامی، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان را با محورهای شاخصه‌ها و معیارهای تشکیل حکومت اسلامی، دولت فراگیر، تأمین امنیت، احقاق حقوق ملت و کسب مشروعیت بین‌المللی برگزار کرد.

حجت‌الاسلام سید صدرالدین قُبانچی، امام جمعه نجف اشرف که در این وبینار سخن می‌گفت، با اشاره به مسائل افغانستان بیان داشت: قضیه مهمی که در افغانستان اتفاق افتاده، این است که امریکا در آنجا شکست خورده و این یک کار بسیار خوب و شایسته‌ای بود و ما از این بابت خوشحال هستیم.

او افزود: قضیه دوم این است که مردم افغانستان اکنون تجربه جدیدی را شروع کرده‌اند. تجربه این که همه مردم به آن دچار شده‌اند و آنچه که پدید آمده، این است که مجموعه‌ای بر مردم مسلط شده که همان استیلاء تحریک طالبان است و باید حکومت طالبان حقوق همه مردم را در نظر بگیرد و مردم افغانستان هم باید در صحنه باشند.

این عالم برجسته دینی علاوه نمود؛ آنجا (افغانستان) اعمال تروریستی انجام شده است و مخصوصاً در مناطق، مساجد، مدارس و مکاتب اهل تشیع افعانستان. لذا حکومت افغانستان مسئول حمایت از مردم هستند.

امام جمعه نجف تاکید کرد: مردم افغانستان مخصوصاً اهل تشیع باید از خود دفاع کنند و بدانند که ما مسلمانان با آنها هستیم و درد و رنج آنها، درد ورنج ما نیز است و با آن‌ها حرکت می‌کنیم و دشمنان بدانند که پیروزی مسلمین نزدیک است.

حجت‌الاسلام قبانچی، با بیان این‌که طالبان یا باید همراه اهل تشیع جلوی این اعمال تروریستی که علیه اهل تشیع صورت می‌گیرد را بگیرد یا در غیر آن‌صورت، خودش نیز از بین خواهد رفت، خاطرنشان ساخت: طالبان باید بداند که اگر همراه مردم افغانستان و خصوصاً اهل تشیع نباشد، در نزدیک‌ترین وقت از بین خواهد رفت.

این در حالی است که به گفته برگزارکنندگان این وبینار، هدف از برگزاری آن، ارائه دیدگاه‌های علما و نخبگان جهان اسلام برای رهیافت ایجاد یک دولت اسلامی پاسخ‌گو و فراگیر در افغانستان، احقاق حقوق همه مردم افغانستان و تأمین امنیت در کشور است.