• تاریخ انشار: ۱۲ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14347
  • 814 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

از مجالس عزاداری امام حسین(ع) برای ساختن خود استفاده کنیم/ تا زمانی که جوانان قد علم ننموده و اقدام انقلابی نکنند، کشور روی آرامش، فلاح و ترقی

n00150920-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که شب عاشورای امام حسین(ع) در مسجد امام زمان در غرب کابل سخن می گفت، ابتدا از عزاداران حسینی(ع) خواست تا از این شب ها و مجالس عزاداری، نهایت بهره برداری را داشته باشند. وی در ادامه به بیان بهره برداری های […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که شب عاشورای امام حسین(ع) در مسجد امام زمان در غرب کابل سخن می گفت، ابتدا از عزاداران حسینی(ع) خواست تا از این شب ها و مجالس عزاداری، نهایت بهره برداری را داشته باشند. وی در ادامه به بیان بهره برداری های مختلف از مجالس عزای امام حسین(ع) پرداخت.

 

به باور حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری، “اولین بهره از این مجالس این است که سعی کنیم در راستای ساختن خود عمل نماییم. با اخلاص در مجالس حضور پیدا کنیم، از خدا و معصومین(ع) بخواهیم، حکم سربازی این خاندان را پیدا کنیم تا در زندگی دنیایی موفق شده و همچنین توشه خوب برای آخرت خود برداریم”. به گفته وی، اگر ما در این دنیا علاقه داریم که در همه عرصه ها موفق باشیم و ممتاز زندگی کنیم، باید به خاندان عصمت و طهارت(ع) وصل شویم؛ کسانی که از این خاندان دور اند، چیزی در این دنیا ندارند و با کوله باری از مشکلات و سختی زندگی می کنند.

 

وی پیرامون بهره برداری دوم از مجالس عزاداری امام حسین(ع) گفت: “نکته دوم این است، با ورود به این مجالس سعی کنیم نسبت به نهضت عاشورا با دقت کنیم و این دقت منجر به مطالعه شود و ما از این مجالس به مطالعه نهضت اباعبدالله حسین(ع) برسیم و بدانیم که حضرت امام حسین(ع) که بود و چه کرد؟ جوانانی که در رکاب امام حسین(ع) بودند، چه کردند و چه خصوصیات و شاخص هایی داشتند که این گونه تأثیرگذار شدند؟! و در این بنگریم که چه عظمتی را برای پیروان خود خلق کرده اند؟ چگونه تأثیرگذار شده اند و چگونه در برابر ظلم و جبر و استبداد ایستادند و موج عظیمی را در سرتاسر دنیا ایجاد کردند؟!.

 

به گفته این فعال فرهنگی اجتماعی، از سال ۶۱ هجری به این طرف و به شکل مرتب، برج استکبار می لرزد و تخریب می شود، تا این که به امروز رسیده است: امروز می بینید که نه تنها در کشور های اسلامی ی مثل افغانستان، ایران، عراق، سوریه و… مجالس عزاداری برگزار است، بلکه در قلب اروپا و امریکا، بهترین، بزرگترین و با شکوه ترین محافل حسینی برگزار می شود و حتی غیرمسلمانان اشتراک می کنند.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان خاطرنشان کرد: اگر ما از این مجالس به این استفاده رسیدیم و وادار شدیم نهضت عاشورا را مطالعه و درک کنیم، باید به خود ببالیم که شرکت در یک چنین مجالسی، ما را به امام حسین(ع)، اعضای کاروانش، اصحاب و فرزندانش وصل کرده و متوجه خصوصیات این جوانان عاشورایی نموده است.

 

و اما پیرامون سومین بهره برداری و نکته، حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری گفت: نکته سوم این که ما به عنوان جوانان پیرو امام حسین(ع)، امتیازات و شاخص هایی را که این جوانان داشتند در وجود خود ایجاد کنیم. اگر ما توانستیم شاخص ها و ویژگی های عاشورایی را در خود ایجاد کنیم، بدانیم که از محافل این چنینی استفاده کردیم و ما هم واقعا جوانان عاشوریی می شویم.

 

وی در ادامه به بیان چند ویژگی جوانان اشاره کرد و افزود: جوان عاشورایی آزاداندیش است، جوان عاشورایی در کل رویکرد توحیدی دارد، با ولایت پیوند ناگسستنی دارد، آرمانگرا است و درباره حق، دو دل نیست، مرز جبهه حق و باطل را گم نمی کند، با دشمن و دوست دشمن دوستی نمی کند، بدون وجود حجت الهی، هم رنگ جماعت نمی باشد، با کسی بر سر حق معامله نمی کند، بی درد و بی تفاوت نیست، اهل جهاد است، منظم و سازمان پذیر است و مغلوب شرایط نمی شود، اهل ابتکار است، زیرک است و اما فریب کار نیست، در کار خیر از دیگران سبقت می گرد و همواره به تکلیف فکر می کند، اهل افراط و تفریط نیست، شعور و عقلانیت را پیوند می زند، بدون تابلو کار می کند یعنی ریاکار و متظاهر نیست، با عمل خود به حق دعوت می کند، رفتار خود را با اخلاق اسلامی زینت می دهد، نقد پذیر است، اهل تکبر و تفاخر نیست، از رفاه و از تجمل گرایی گریزان است، خود را همراه و همدم مستضعفین و پا برهنگان می داند، منافع خود را به منافغ مردم ترجیح نمی دهد، نسبت به بیت المال مسلمین حساسیت دارد، نه ظلم می کند و نه ظلم پذیر است، قدرت را امانتی برای اداره صحیح جامعه و اصلاح امور می داند، با مخالفانی که دست به ستم نزده، مدارا می کند، از حملات و قدرت نمایی دشمن هراسی به دل راه نمی دهد، اهل خودسازی و تهذیت نفس است، با استقامت و صبور است، به وعده الهی ایمان کامل دارد، منتظر ظهور است، اهل گذشت و ایثار و عاشق شهادت است. این بخشی از خصوصیات جوانان عاشورایی است. این خصوصیات، جوان عاشورایی را در یک مرحله بزرگ و اثرگذار تاریخی قرار می دهد. ما هم سعی کنیم با ایجاد این خصوصیات در وجود خودمان، نشان بدهیم که پیرو ابا عبدالله الحسین(ع) باشیم.

 

این فعال فرهنگی اجتماعی در بخش پایانی سخنان خود به شرایط کنونی جامعه و اهمیت نیروی جوان اشاره کرد و خاطرنشان نمود: “در شرایط موجود، کشور به وجود شما جوانان نیاز دارد، کشور ما به جوانانی با ویژگی هایی که در بالا ذکر شد، در هر عرصه یی نیاز دارد. امروز در مبارزه با فساد، ناامنی، حق تلفی ها و زورگویی ها، مواد مخدر و منکرات به شما نیاز دارد”. به گفته وی، تا زمانی که جوانان در این کشور قد علم ننموده و اقدام اقلابی نکنند، مطمئن باشید کشور ما روی آرامش، فلاح و ترقی را نخواهد دید.

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تصریح کرد: عرصه مبارزه و جهاد در سطع دنیا و همچنین در افغانستان فراهم است؛ امروز مبارزه ما و شما فرهنگی است، سیاسی، اقتصادی و مبارزه اجتماعی است. باید سعی کنیم به عنوان نیروهای جوان و به عنوان سرمایه های اصلی کشور، نقش و وظیفه اجرا کنیم تا این که کشور، نظام و حاکمیت ما مقتدر شود و در منطقه از رفاه و آسایش خوب بهره مند شویم.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>