• تاریخ انشار: ۱۵ جوزا ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 2670
  • 1,303 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اساس و فلسفه انقلاب حضرت امام خمینی(ره) بازگرداندن دین در متن زندگی و احیای معنویت انسان معاصر بود

  در مراسمی که به مناسبت تجلیل و یادبود از شخصیت حضرت امام خمینی(ره) و با حضور صدها عالم و اندیشمند، علمای حوزه علمیه و دانشگاه، دانشجویان و فرهنگیان و متنفذین اجتماعی و رؤسا و مسولین دفاتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی و مرکزی مرکزتبیان، خبرگزاری صدای افغان(آوا) و روزنامه انصاف و بخشهای […]

 

در مراسمی که به مناسبت تجلیل و یادبود از شخصیت حضرت امام خمینی(ره) و با حضور صدها عالم و اندیشمند، علمای حوزه علمیه و دانشگاه، دانشجویان و فرهنگیان و متنفذین اجتماعی و رؤسا و مسولین دفاتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی و مرکزی مرکزتبیان، خبرگزاری صدای افغان(آوا) و روزنامه انصاف و بخشهای تابعه آموزشی در کابل، برگزارشد، حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری حول موضوع؛ امام خمینی”ره” و رویکرد دینی و معنوی انسان معاصر، سخن گفت.

 

وی افزود: اصولا بحث دین اهمیت آسمانی و خدایی دارد. از ابتدای خلقت بشر تا زمان پیامبر اسلام(ص) بحث دین مطرح بوده تا اینکه ایشان دین را مجددا با رویکرد و ابعاد جدیدتر به انسان ها به ارمغان آورد و بر اساس همین دین یک حکومت اسلامی در سرزمین جزیره العرب تشکیل داد و گسترش پیدا کرد و دامنه این حکومت وسیع شد و از آن سرزمین فراتر رفت.

 

 

نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی به سیر تاریخی ولایت فقیه و اینکه چرا باید پیرو این اندیشه باشیم افزود: آن گونه که پیامبر اسلام(ص) می خواست دین در متن زندگی انسان ها به عنوان یک برنامه و قانون اساسی مطرح باشد، مطرح نشد آنگونه که پیامبر اسلام می خواست انسان، بشری با رویکرد دینی و معنوی باشد، چنین چیزی نشد.

 

 

وی افزود: “بعد از پیامبر اسلام(ص) روند حرکت های اسلامی ادامه پیدا کرد ولی بعد انحرافات پدید آمد تا جایی که بحث کربلا اتفاق افتاد و در سرزمین کربلا هم اوج مادی گرایی انسان ها و دوری از دین و معنویت و انسانیت به نمایش گذاشته شد و هم اوج و عروج و بالایی و والا بودن روح دینی و معنوی به نمایش گذاشته شد که امام حسین(ع) با ۷۲ تن از یارانش در این عرصه درخشیدند و محور قرار گرفتند و برای روشن نگه داشتن شمع فروزان دین که به خاموشی گراییده بود، فروزان تر کرد.”

 

 

رئیس حزب اسلامی تبیان در تکمیل مطلب فوق افزود: آن خط امام حسین(ع) از آن زمان آهسته آهسته پیش آمد تا اینکه امام خمینی(ره) بر اساس این مسیر مبارزه خود را سازمان داد و تصمیم امام خمینی(ره) این بود که دین را در متن زندگی انسان ها زنده کند و معنویت انسان را بالا ببرد.

 

 

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تصریح کرد: اگر در زندگی انسان ها دین به عنوان یک قانون مطرح باشد آن جامعه به عنوان مدینه فاضله مطرح خواهد شد و در آن جامعه که انسان ها گرایش به دین داشته باشند جامعه ای هست که در آن عدالت و انصاف است و همه خوبی ها دست به دست هم می دهد و یک شرایط بسیار مناسبی از زندگی اسلامی را فراهم می کند.

آقای حسینی مزاری در تکمیل صحبت های خویش عنوان داشت: اما امام خمینی(ره) این را درک کرد و اول خودش در این مسیر گام برداشت و در زندگی اش چیزی به غیر از دین نداشت و ذوب در دین و خدا بود.

 

وی با بیان اینکه اگر عنصر دین در جامعه تقویت شود انسان از زندگی فردی و خانواده متحول می شود، اظهار داشت: اگر مطالعه دقیق داشته باشیم همه کارهای امام خمینی(ره) حتی آب خوردنش هم بر اساس دین است و در همه امور و برنامه های زندگی خود به جز خدا نمی دید و سعی داشت که دیگران نیز چنین چیزی در دنیا شود.

رئیس حزب اسلامی تبیان در بخش دیگر از سخنرانی خود با بیان اینکه تفکر دینی نمی گذارد که ما برای رسیدن به منافع خودمان، منافع دیگران را زیر پا بگذاریم اما فکر غیر دینی و سیاست غیر دینی چنین چیزی را ایجاب می کند، بیان کرد: تفکر اسلامی نمی گذارد که برای رسیدن به پول، قدرت و ثروت به دیگران تجاوز کنیم و حقوق دیگران را پایمال کنیم.

وی در این مراسم به تحولات منطقه نیز اشاره کرد و با طرح سوالی گفت: امروز شما تهاجم عربستان را به یمن بر اساس چه چیزی می توانید تفسیر کنید؟

 

آقای حسینی مزاری افزود: عربستان چه توجیهی دارد؟ می گوید که یمن ممکن است در آینده منافع عربستان را به خطر بیندازد ” قصاص قبل از جنایت همین است.”

رئیس مرکز تبیان خاطرنشان کرد: یمن با آن بنیادهای سیاسی ضعیف چطور می تواند عربستان را به خطر بیندازد و با چه مجوزی نزدیک به سه ماه است که سرتاسر یمن را در معرض آماج حملات هوایی قرار داده و تا هنوز هزاران انسان را به کشتن داده است؟!.

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در ادامه گفت: “مشکلاتی که امروز در سوریه به وجود آمده به خاطر دیدگاه غیر دینی و برخی ضد دینی است. در عراق این موضوع مطرح است، در لبنان، در بحرین در خود افغانستان تمام مشکلات و جنگ ها و نا امنی ها و قتل و غارت ها ناشی از دیدگاه غیر دینی و بلکه ضددینی است و اگر دیدگاه دینی وجود داشته باشد انسان ها اولا به صورت فردی باید حقوق همدیگر را رعایت کنند و زمینه های همزیستی مسالمت آمیز را فراهم کنند و در کنار هم زندگی کنند.”

 

وی تصریح کرد: حکومت هم باید بر اساس همین دیدگاه اسلامی عمل کند اما می بینیم که دیدگاه حکومت افغانستنان این نیست با آنکه در قانون اساسی دین رسمی افغانستان اسلام است اما کدام کار اسلامی است؟ از خرد و کلان حکوت و دولت افغانستان بررسی کنید و تحقیق کنید که در اینجا از اسلام خبری است یا نه. در بازار بحث اسلام اگر هم است توسط خود مردم به صورت غیر رسمی عمل می شود آن هم به صورت ضعیف نه به صورت اصلی و جدی.

 

آقای حسینی مزاری با بیان اینکه امروز مشکلاتی که در کشور وجود دارد ناشی از رویکرد غیر دینی است عنوان داشت: عامل عمده ناامنی ها بحث دینی است و نبود دین در بین ما و عدم اعتقاد جدی به خدا است. اگر اعتقاد به خدا داشته باشیم و به آخرت اعتقاد داشته باشیم بر اساس آن زندگی خود را تنظیم می کنیم و اعمال بد از بین می رود و در بحث اجتماع رشد چشم گیر می توانیم داشته باشیم و خداوند هم کمک خواهد کرد که در برابر چالش ها مبارزه جدی داشته باشیم.

رئیس حزب اسلامی تبیان با بیان اینکه اگر رابطه خود را با خدا اصلاح کنید خداوند رابطه شما را با مردم اصلاح می کند، تصریح کرد: سعی کنیم که مطابق اندیشه دینی امام خمینی”ره” رویکرد دینی خود را افزایش بدهیم و در جهت تقویت مباحث دینی خود باید تلاش کنیم.

 

نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان روایتی از امام محمد باقر(ع) گفت: اگر شما برای ساختن اخرت خود تلاش کنید دنیای شما را خداوند می سازد.

وی گفت: ما باید بر اساس این تفکر اول خود را بسازیم و بعد در جهت ساختن خانواده، محله، محیط، دولت و ملت خود کوشش کنیم.

 

 

وی با بیان اینکه خیلی از کارهای دولت غیر اسلامی است اما به این معنا نیست که نباید از دولت حمایت کنیم، اذعان داشت: ما باید پشتیبان دولت خود باشیم و به عنوان نظام مرکزی افغانستان به صورت قاطع باید از آن حمایت کنیم اما در جهت اصلاحش باید تلاش کنیم، انتقاد کنیم و در کنار بیان مشکلات باید راه حل هم به دولت و سران مملکتی پیشنهاد دهیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خویش گفت: ما زمانی میتوانیم سربازان امام زمان(عج) باشیم که اول سربازان مراجع خود باشیم، چون هیچ امکان ندارد مستقیم و مستقل به دامن امام زمان(ع) بچسبیم.

 

 

رئیس حزب اسلامی تبیان بیان داشت: امکان ندارد به این راحتی و بدون واسطه به امام زمان(عج) با این عظمت و بزرگی برسیم. درست است که ایشان در همه جا حضور دارد، ناظر بر همه اعمال ما و شما است و نمی خواهد بین او و ما و شما فاصله آنچنانی باشد اما به خاطر مدیریت جامعه انسانی لازم است که گاهی یک کسانی به عنوان نوابش در بین مردم مطرح باشد که این مردم با نوابش در ارتباط باشد. اگر امام زمان(عج) این پرده را بردارد، مدیریت جامعه انسانی با هرج و مرج مواجه می شود و خبری از مراجع و تاثیر گذاری فکری آنها و سازماندهی مردم وجود نخواهد داشت و بحثی از جلب و جذب وجوهات نیست تا این وجوهات در مورد تحکیم و گسترش اسلام مورد مصرف قرار گیرد.

 

حسینی مزاری در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: نائب بر حق ایشان حضرت امام خمینی(ره) بود که خوب توانست اهداف و برنامه ها و نیات و مطالبی را که امام زمان(عج) می خواست به دنیا عرضه کند. بحث مهدویت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اتفاق افتاد وگرنه قبل از آن به این شکل که امروز نیمه شعبان جشن گرفته می شود، کجا بود.

 

 

در گذشته بحث مهدویت به این شکل مطرح نبود و حالا گسترش پیدا کرده و هر کس به نوبه خود برنامه و جلسه می گیرد این وضعیت ناشی از زحمات این مرد بزرگ است. و امروز هم واقعا نائب امام زمان(عج) حضرت امام خامنه ای است و در این قضیه شک نداشته باشید و گاهی اوقات برخی مسایل در بین مردم به صورت غیرمنصفانه و از روی لجاجت یا دشمنی مطرح می شود ما به آن کاری نداریم.

 

 

اما بیاییم مطاله کنیم و سخنرانی های ایشان را گوش کنیم که چه می گوید. حرفهایش حرف های الهی و آسمانی است و حرف هایی است که در قران گفته شده و ائمه معصومین(ع) گفته اند و یک کلمه در بین حرفهایش حرف های آدمی زادی که از دل خودش و ذهنیت خودش مطرح کند مشاهده نمی شود.

 

 

قدرت و عظمت روحی که ایشان دارد، توانمندی مدیریتی که امروز این آدم دارد، بیست و چند سال است که این کشور پهناور ایران را با عظمت مدیریت می کند. در سال۱۳۸۸ طوفانی که در ایران اتفاق افتاد اگر این طوفان در امریکا می بود امریکا را از ریشه می کند و حتی در چین اتفاق می افتاد از پا در میاورد، اما ایران را نتوانست از پا در بیاورد و این رهبر با آن فکر الهی خودش مدیریت کرد و این کشور را از بحران عبور داد.

 

 

کار ساده ای نیست ۳۶ سال تحریم صد در صد، به گفته برخی دوستان که دیروز در سمینار مطرح کردند حتی نمی تواند هزار دالر از افغانستان به صورت بانکی به ایران فرستاده شود و یا بالعکس، حتی اینترنت تحریم است، این کشور با این اقتدار، با مدیریت اسلامی و الهی این آقا و سایر شخصیتهایی که درکنار ایشان است به پیش می رود. بنابر این افکار دینی است که این قدرت را داده است.

 

ما و شما هم اگر می خواهیم با عظمت شویم، باید دین را در متن زندگی خود بیاوریم و بر اساس احکام دین و فرامین ائمه معصومین(ع) خود عمل بکنیم، آنگاه مطمئن هستم مشکلاتی که فعلا در عرصه اقتصاد و فرهنگ و اجتماع و نظام داریم رفع می شود و می توانیم کشور قدرتمند بسازیم و حکومت خود را به عنوان حکومت قدرتمند حمایت بکنیم و ایجاد بکنیم و مردم را سرافراز در دنیا بسازیم.