• تاریخ انشار: ۱۹ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 28829
  • 437 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

استاد حوزه: فاطمه زهرا (س) بالاترین مقام را در بین زنان عالم دارد

خبرگزاری آوا – کابل: امروز (پنجشنبه، ۱۹ جدی) در یک گفتمان دانشجویی در کابل، به ابعاد زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) و مقام بالای شخصیت ایشان بحث و تبادل نظر صورت گرفت.   در این گفتمان دانشجویی سیدعارف موسوی عالم و کارشناس دینی گفت که بانوانی مانند حضرت مریم، حضرت خدیجه، حضرت آسیه و دیگران […]

خبرگزاری آوا – کابل: امروز (پنجشنبه، ۱۹ جدی) در یک گفتمان دانشجویی در کابل، به ابعاد زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) و مقام بالای شخصیت ایشان بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

 

در این گفتمان دانشجویی سیدعارف موسوی عالم و کارشناس دینی گفت که بانوانی مانند حضرت مریم، حضرت خدیجه، حضرت آسیه و دیگران زنانی بزرگ در تاریخ بشریت بوده، اما مقام این زنان از جایگاه فاطمه زهرا (س) پایین‌تر است، چون بالاترین درجه معنویت یک انسان، عصمت است که فاطمه زهرا، معصومه است و به این مقام دست یافته است.

 

او بیان کرد؛ قال رسول اللّه (صلى الله علیه وآله) فرمده است “فاطِمَه بَضْعَهُ مِنّی فَمَنْ أَغْضَبَها أَغْضَبَنِی” یعنی فاطمه پاره تن من است، هر چه او را غضبناک کند مرا غضبناک کرده است. که به غضب آوردن فاطمه، ناراحت کردن پیامبر و خداوند است.

 

این عالم دین افزود: اکنون سوال مطرح می شود که چرا غضب فاطمه زهرا برای پیامبر تا این حد مهم بوده؟ که در جواب باید گفت انسان های عادی در مسایل جزئی غضبناک می‌شود، که این غضب، خشم خدا را در پی ندارد، اما فاطمه زهرا در مسایل جزئی غضبناک نمی شد که اگر سیره ائمه معصومین را مطالعه کنیم، افراد زیادی بودند که این افراد را مورد آزار و اذیت قرار می دادند، اما آنان به راحتی غضبناک نمی شدند.

 

موسوی خاطرنشان کرد که فاطمه زهرا (س) در مسایل مهمی مانند نبوت، امامت، دین اسلام، ارزش های اسلامی به غضب می‌آمد و غضب ایشان، خشم خدا را نیز به دنبال داشت.

 

این استاد حوزه تصریح کرد که کور دلانی که فریب خورده در حق اهل بیت پیامبر اسلام (ص) جفا کردند، خانه ای که عزرائیل و فرشته الهی وارد آن نمی شد، توسط این کوردلان به آتش کشیده شد و این افراد در روز قیامت هنگام روبرو شدن با پیامبر اسلام سیه‌روی خواهند بود.

 

این عالم دینی با بیان اینکه امروز دشمنان اسلام به دنبال از بین بردن ولایت مداری در بین مسلمانان است، گفت که حضرت فاطمه زهرا در سخت ترین شرایط از حضرت علی (ع) حمایت کرد که این حمایت به خاطر دفاع از شوهر نه، بلکه برای دفاع از ولایت و امام زمان (عج) بود که این درس بزرگی برای ما است تا خط حق و ولایت مداری را از دست ندهیم.

 

موسوی همچنین عنوان کرد که دشمنان ما به دنبال گرفتن ولایت مداری از ما است که حضرت فاطمه (س) برای ما یاد داد که از امام زمان (عج) حمایت کنیم که امروز خیلی از انسان ها اهل نماز و عبادت هستند اما ولایت مدار نیستند که دشمنان به دنبال این نوع افراد است.

 

این عالم دین در این نشست دانشجویی گفت با توجه به زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) ما باید همیشه در زندگی خود، در حق مسلمین دعا کنیم چون در حدیث معروفی آمده است که “لَوْلاکَ لَما خَلَقْتُ الْأَفْلاکَ، وَ لَوْلا عَلِىٌّ لَما خَلَقْتُکَ، وَ لَوْلا فاطِمَهُ لَما خَلَقْتُکُما» یعنی اگر تو نبودى، جهان را نمى ‏آفریدم و اگر على نبود، تو را، و اگر فاطمه نبود، من شما دو نفر را نمى ‏آفریدم که این حدیث جایگاه حضرت فاطمه را نشان می دهد.

 

او گفت: با توجه به حدیث فوق درمی‌یابیم که حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) مکمل و متمم یکدیگر بودند، اگر فاطمه زهرا نبود، رسالت پیامبر معلق می ماند و اکنون نیز یکی از فرزندان علی و فاطمه وظیفه بدست گرفتن مشعل هدایت را بر عهده دارند.

 

او در پایان گفت که برای زنان مسلمان، فاطمه زهرا بهترین الگو است و در همه بخش ها باید این بانوی بزرگ را الگوی خود قرار دهند.