• تاریخ انشار: ۲۲ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 28040
  • 420 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

استاد دانشگاه: اخلاق در مکتب لیبرالیسم مبتنی بر منفعت‌طلبی است

استاد حوزه و دانشگاه می‌گوید در دین مبین اسلام به حد زیادی بر فضایل اخلاقی تاکید شده است، اما در مکتب لیبرالیسم اخلاق، منفعت‌طلبی و اصالت سود معنا شده است. سیدرحمت الله ناصری استاد حوزه و دانشگاه روز (پنجشنبه، ۲۱ قوس) در یک گفتمان دانشجویی در کابل گفت که موضوع اخلاق در دین اسلام به […]

استاد حوزه و دانشگاه می‌گوید در دین مبین اسلام به حد زیادی بر فضایل اخلاقی تاکید شده است، اما در مکتب لیبرالیسم اخلاق، منفعت‌طلبی و اصالت سود معنا شده است.

سیدرحمت الله ناصری استاد حوزه و دانشگاه روز (پنجشنبه، ۲۱ قوس) در یک گفتمان دانشجویی در کابل گفت که موضوع اخلاق در دین اسلام به صورت ویژه و اساسی تاکید شده، اما غربی‌ها این مولفه مهم را با سودمندی و منفعت برابر می‌دانند.

این استاد حوزه گفت از نظر برخی از علمای دین اسلام، شاگردان دینی و طلبه‌ها قبل از اینکه صرف‌ونحو و ادبیات عرب را یاد بگیرند، باید علم اخلاق را آموزش ببینند.

آقای ناصری گفت که در جامعه‌ای که افراد، به علم اخلاق آشنایی ندارند، معمولا آن جامعه به بیراهه گرایش پیدا می‌کند، یا به انحطاط خواهد رفت.

این کارشناس برنامه بیان کرد: از دیدگاه علما؛ اخلاق عبارت است از ملکات نفسانی که این ملکات در جان و روح و روان انسان رسوخ کرده و باعث صدور افعالی شود که نیازی به تفکر و تامل نداشته باشد.

رحمتی در مورد جایگاه اخلاق در اسلام گفت که اخلاق در دین مبین اسلام از چنین جایگاهی برخوردار است که گفته شده، بین نماز خواندن و پرداخت دین، گزینه دومی فوریت دارد، یعنی طلب دین بر راس واجبات که نماز است، ارجحیت دارد.

او افزود: در اسلام به این جهت، بر اخلاق تاکید و سفارش ویژه شده این است که اخلاق انسان را می‌سازد و از رذایل اخلاقی دور می‌کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه چرا اسلام بر فضایل اخلاقی تاکید کرده، گفت این تاکید به این دلیل است که اخلاق آنچنان انسان را به مسیر درست راهنمایی می‌کند که با کوچکترین تلنگر، منحرف‌ترین انسان، تبدیل به زاهدترین فرد خواهد شد.

آقای رحمتی گفت که در تاریخ شخصی به نام فضیل بن عیاض که یک راهزن و غارت‌گر مشهوری بود و کاروان زائرین و تاجران را به غارت می‌برد، یک شب هنگام بالا رفتن از دیوار خانه با شنیدن آیه «أَ لَمْ یأْنِ لِلَّذِینَ آمَنُوا أَنْ تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِکْرِ اللّهِ…» (ترجمه: آیا براى کسانى که ایمان آورده‌اند هنگام آن نرسیده که دلهایشان به یاد خدا نرم [و فروتن‏] گردد.) دگرگون شد و فریاد برآورد: پروردگارا، اکنون زمانش رسیده است. وی در پی این حادثه به گوشه‌ای رفت و زهد اختیار کرد.

این کارشناس گفتمان دانشجویی در مورد اخلاق در جوامع غربی بیان کرد: با توجه به اینکه بیشتر کشورهای غربی پیرو نظام لیبرالیسم هستند و با اشاره به اینکه بنیان‌گذاران این مکتب، آزادی را به عنوان یکی از مولفه‌های اصلی مکتب لیبرال بیان کرده، در این مکتب، اخلاق با منفعت‌طلبی و اصالت سود معنا شده است.

رحمتی خاطرنشان کرد؛: مکتب لیبرالیسم بر اصل اساسی اصالت منفعت و اصالت سوددهی بنیان نهاده شده که اگر این اصالت را به جوانب و زندگی شهری تسری بدهیم، به این نتیجه می‌رسیم که همه باید و نبایدهای محور این مکتب، بر پایه سود جریان دارد.

او گفت که در مکتب لیبرالیسم در مورد برخورد جامعه و همنوعان، به دو اصل اساسی اشاره شده که نکته اول فردگرایی است و نتیجه این مکتب گرایش به نظام سرمایه‌داری شده است و دوم نیز لیبرالیزم بر اصل جدا کردن اقتصاد از دین و اخلاق تاکید کرده که در نهایت اصل سودمندی تاسیس شد و شعار اول و آخر این مکتب نیز این موضوع می‌باشد.

آقای رحمتی در نتیجه‌گیری ایده و اهداف لیبرالیسم گفت بانیان مکتب لیبرالیسم وقتی فهمیدند که دین باعث ایجاد مشکلاتی برای این مکتب می‌شود، شروع به دین‌زدایی کردند و بر اساس این مکتب، دین نباید هیچ دخالتی در اقتصاد داشته باشد.