• تاریخ انشار: ۲۳ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 13262
  • 1,231 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

استراتژی جدید ترامپ، جهت حضور دوامدار امریکا در منطقه و مدیریت جنگ و نا امنی ها در افغانستان

امریکا از زمان ورود به افغانستان با تمام امکانات، تجهیزات و توانمندی‌های نظامی و تخنیکی در پی منفعت خود و ایجاد شرایط و زمینه های تاثیر گذاری بر قدرت‌های منطقه از جمله روسیه و ایران بوده و تمام برنامه‌ها و استراتژی‌ها نیز حول همین محور می‌چرخد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ گفتمان علمی […]

امریکا از زمان ورود به افغانستان با تمام امکانات، تجهیزات و توانمندی‌های نظامی و تخنیکی در پی منفعت خود و ایجاد شرایط و زمینه های تاثیر گذاری بر قدرت‌های منطقه از جمله روسیه و ایران بوده و تمام برنامه‌ها و استراتژی‌ها نیز حول همین محور می‌چرخد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان “استراتژی امریکا در افغانستان؛ پیام‌ها و پیامدها” از سوی دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور علما، دانشجویان، فرهنگیان و اقشار مختلف مردم در کابل برگزار شد.

 

کارشناسان این گفتمان پیرامون استراتژی جدید امریکا در قبال منطقه و افغانستان صحبت کرده و آن‌را مانند سایر برنامه‌های ایالات متحده در جهت ختم جنگ و آوردن صلح ناکارا و غیر موثرعنوان کردند.

“عبد العظیم عظمیی” استاد دانشگاه و یک تن از کارشناسان این گفتمان، هدف از استراتژی جدید ترامپ را حضور دوامدار امریکا در منطقه و مدیریت جنگ و ناامنی‌ها در افغانستان عنوان کرد.

 

به باور عظیمی، امریکا از زمان ورود به افغانستان با تمام امکانات، تجهیزات و توانمندی‌های نظامی و تخنیکی در پی منفعت خود و ایجاد شرایط و زمینه های تاثیرگذاری بر قدرت‌های منطقه از جمله روسیه و ایران بوده و تمام برنامه‌ها و استراتژی‌ها نیز حول همین محور می‌چرخد.

عظیمی با اشاره به این موضوع که امریکا و پاکستان منافع خود را درایجاد هرج و مرج و انارشیزم در افغانستان می‌بینند، تاکید کرد که نه تنها پاکستان که ایالات متحده نیز با برخی از گروهک‌های تروریستی برای ادامه جنگ در کشور در ارتباط است.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین “یارمحمد رحمتی” مشاور ارشد ریاست عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و کارشناس دیگر این گفتمان نیز استراتژی جدید امریکا در قبال جنگ با تروریزم در افغانستان و جنوب آسیا را در راستای امنیت منطقه کارساز ندانسته و تاکید کرد: این برنامه جدید می‌تواند پیامدهای منفی نیز داشته باشد.

 

به عقیده رحمتی، در استراتژی جدید امریکا احتمالات زیادی وجود دارد بنا براین نمی‌توان به آن اعتماد کرد.

به گفته وی، این استراتژی ممکن است رویکرد منطقه‌ای برای مهار قدرت‌های رقیب داشته باشد نه سرکوبی گروه‌های تروریستی  و از همه مهمتر این احتمال نیز وجود دارد که امریکا بخواهد از این طریق دوام و بقای خود را در افغانستان برای به دست آوردن منافع گوناگون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی حفظ کند.

در همین حال آقای عظیمی در پاسخ به این سوال که افغانستان چقدر از پیمان امنیتی با امریکا نفع برده است، گفت که پیمان‌ها میان دولت‌ها معمولاَ بار اجتماعی دارد، بنا براین هر کشوری که بیشترین امکانات و ظرفیت‌ها را داشته باشد، می‌تواند بیشترین استفاده را ببرد.

 

اما به گفته این تحلیلگر سیاسی، افغانستان یک کشور ضعیف است و هیچگاه نتوانسته از پیمان‌های دوجانبه یا چند جانبه استفاده درست کند، بلکه بیشترین استفاده‌ها را طرف‌های دیگر برده و گاهی هم اگر از طرف مقابل خلاف منافع ملی کشورعمل شده، به دلیل وابستگی‌های شدید و ضعف بی‌اندازه، حکومت‌ها سکوت کرده‌اند.

 

هرچند به گفته این کارشناس سیاسی و اجتماعی این امکان در افغانستان وجود دارد که بتواند از فرصت‌ها و پیمان‌ها به نفع خود استفاده کند اما هنوز نتوانسته‌اند این کار را انجام دهند.

در ادامه آقای رحمتی با تاکید بر این موضوع که پیمان امنیتی به ضرر افغانستان تمام شده گفت که بعد از امضای پیمان ننگین امنیتی میان افغانستان و امریکا، مردم آسیب‌های شدیدی را دیده و ناامنی‌ها افزایش یافته است.

 

این درحالی است که به گفته رحمتی، پیمان امنیتی به این معنی است که اگر افغانستان از سوی کشورهای همسایه و یا هر گروه و جریانی مورد تجاوز قرار گرفت، امریکا موظف به دفاع است اما بارها دیده شده که مرزهای افغانستان مورد تجاوز پاکستان قرار گرفته و امریکا سکوت کرده است.

در ادامه گفتمان آقای عظیمی به ریشه‌ها و بنیاد گروه‌های تروریستی از جمله طالبان اشاره کرد و گفت: گروه طالبان عصاره‌ای از مجموع نیروهای تکفیری است که در زمان جهاد مقدس و بعد از آن در پاکستان به کمک امریکا ایجاد شد و بعداَ مورد استفاده قرار گرفت.

 

به عقیده عظیمی، گروه داعش نیز بدون شک توسط امریکا ساخته شده چنانچه ترامپ در هنگام کمپاین انتخاباتی به صراحت گفت: که داعش نتیجه عملکرد بوش و هیلاری کلینتون است.

عظیمی علاوه کرد: همه به این نتیجه رسیده‌اند که قدرت‌های بزرگ در هنگام نیاز از گروه‌های تروریستی استفاده کرده و پس از آن این گروه‌ها را رها کرده و برنامه‌های دیگری روی دست می‌گیرند.

یار محمد رحمتی نیز گروه‌های تروریستی را ابزاری در دست قدرتهای جهانی دانسته و تاکید کرد: عمده هدف کشورهای قدرتمند به خصوص امریکا نشان دادن چهره خشن از اسلام است و با بکارگیری گروه‌های افراطی، تلاش می‌کند تا به این هدف برسد.

 

به گفته این عالم دینی با وجود اینکه خطر اسلام ستیزی مانند آفتاب درافغانستان روشن است اما به نظر می‌رسد که سران حکومت افغانستان نه تنها اراده‌ای برای مبارزه با این خطر ندارند، بلکه شنیده می‌شود که از درون حکومت همکاری‌هایی با این گروه‌ها صورت می‌گیرد.

این عالم دینی در ادامه تاکید کرد که اتحاد میان اقوام و مذاهب مختلف یکی از ضرورت‌های جامعه است زیرا ایجاد اختلاف یکی از شیوه‌های دشمن است.

 

از سویی هم با فرا رسیدن ماه محرم، سالروز شهادت امام حسین(ع) و یاران آن حضرت، عظیمی ضمن ابراز نگرانی از تحرکات جدید دشمن گفت که در این ایام مردم وظیفه دارند تا برای تامین امنیت خود تلاش کرده و از دشمن نترسند.

او تاکید کرد که مراسم عاشورای حسینی امسال باید باشکوه‌تر از گذشته برگزار شود.

این استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی و اجتماعی یادآور شد: با آن‌که گروه داعش مسوولیت حمله‌های مختلف را بر عهده گرفته اما در افغانستان حضور فیزیکی ندارد و فقط ادعایی است که از سوی قدرت‌های بزرگ جهان وارد بازار سیاست شده است.

 

به باور وی، داعش پروژه‌ی جدید غربی‌ها است که با ناکارا شدن گروه طالبان بروز کرده و قدرت‌های غربی می‌خواهند از طریق آن برنامه‌های خود را عملی کنند.

از طرفی هم این استاد دانشگاه دامن زدن به اختلافات مذهبی در کشور را خطرناک عنوان کرد و خاطر نشان ساخت که “هر چند دشمنان اسلام از جنگ مذهبی در طول تاریخ استفاده برده است اما خوشبختانه با تمام تلاش دشمن و حمله‌های پی‌در‌پی اخیر آنان به مراکز دینی و مساجد، امروز بیشتر شاهد وفاق ملی هستیم”.

 

رحمتی نیز از مردم خواست تا در ماه محرم هوشیار بوده و با نیروهای امنیتی هماهنگی داشته باشند.

دربحث آزاد این گفتمان “محمد عظیم فکوری” یک تن از دانشجویان دانشگاه کابل، پیمان امنیتی حکومت افغانستان با ایالات متحده را اشتباه تاریخی دانسته و مورد انتقاد قرار داد و گفت: “طی شانزده سال حضور امریکا در افغانستان و تشدید ناامنی‌ها در کشور، هیچ کسی سوال نکرد که عساکر خارجی به چه منظوری دراین خاک باقی مانده در حالی که هیچ تغییری در وضعیت امنیتی بوجود نیامده است”.

او تاکید کرد که نه پیمان امنیتی امریکا با افغانستان صادقانه است و نه هم اعلام استراتژی جدید این کشور بلکه بازی‌های جدید برای حضور دراز مدت خودشان است.

 

لازم به ذکر است که گفتمان این هفته با جمع‌بندی حجت الاسلام و المسلمین “سید باقر واعظی” مسؤل دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل پایان یافت.