• تاریخ انشار: ۹ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27873
  • 503 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

استفاده از داروهای خودسرانه و عدم پیشگیری عامل های مصاب شدن به امراض

خبرگزاری صدای افغان(آوا) – مزارشریف؛ دانشجویان در بخش نظریات گفتمان خبرگزاری آوا در شهر مزار شریف می گویند که استفاده از دارو های خودسرانه و عدم پیشگیری عامل های مصاب شدن به مرض می باشد.   گفتمان دانشجویی خبرگزاری آوا تحت عنوان “زمستان و بیماری ها” با حضور کارشناس، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه دیروز […]

خبرگزاری صدای افغان(آوا) – مزارشریف؛ دانشجویان در بخش نظریات گفتمان خبرگزاری آوا در شهر مزار شریف می گویند که استفاده از دارو های خودسرانه و عدم پیشگیری عامل های مصاب شدن به مرض می باشد.

 

گفتمان دانشجویی خبرگزاری آوا تحت عنوان “زمستان و بیماری ها” با حضور کارشناس، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه دیروز جمعه(۸قوس) در شهر مزار شریف برگزار گردید.

 

در بخش نظریات این گفتمان، سید یعقوب هاشمی دانشجوی دانشگاه بلخ در نخست گفت: در زمستان بیشتر کسانی در معرض خطر قرار می گیرند که از لحاظ بدنی ضعیف استند و خصوصا اطفال از این ناحیه آسیب پذیر می باشند.

 

وی افزود: تداوی خودسرانه یکی از مشکلات اساسی مصاب شدن به امراض مختلف در فصل سرما و گرما می باشد.

 

هاشمی بیان داشت که سه بخش در یک جامعه مؤظف اند تا در پیشگیری از مصاب شدن افراد به امراض عمل کنند؛ خود شخص، دولت و مسوولین دواخانه ها.

 

وی پیرامون خود انسان گفت: امروزه اکثر مردم در رابطه به مصاب شدن به مرض آگاهی کامل ندارند و یا به وسایل درست و پاک آشامیدنی و خوردنی دسترسی کامل ندارند.

 

این دانشجو از دولت خواست تا از دواخانه های شهر و ولایات با خبر باشد و آنها را کنترول کند؛ در کشور ما چون اکثر خانواده ها زیر خط فقر زندگی می کنند به صورت درست نمی توانند از بیماری پیشگیری کنند.

 

وی استفاده از دواهای تاریخ گذشته را نیز عامل بیشترین امراض خواند و اظهار داشت که چون در افغانستان، شرکت های که دواها را از خارج وارد کشور می کنند درست کنترول نمی شوند و اکثر این شرکت ها دواهای بی کیفیت و تاریخ گذشته را وارد بازار می کنند.

 

از سوی دیگر محمد علی اخلاقی دانشجو دانشگاه مولانا می گوید:  مهمترین کار برای پیشگیری از بیماری های زمستانی بالا بردن معافیت بدن در مقابل امراض می باشد.

 

اخلاقی تصریح کرد: یک پیاله آب تصفیه شده‌ و گرم و خوردن یک عدد سیب از طرف صبح بهترین راهکار برای بالا بردن معافیت بدن است.

 

وی پرهیز را از جمله موارد بالا بردن معافیت بدن در مقابل امراض می داند و گفت که این کار باعث تاثیر بیشتر در پیشگیری امراض می شود.

 

اخلاقی از دولت خواست تا برای خانواده های بی بضاعت کمک های شود تا آنها به امراض گوناگون  مصاب نشوند چنانچه اکثر امراض ساری هستند و از یک شخص به شخص دیگر سرایت می کند.

 

در همین حال سید علی موسوی باشنده شهر مزار شریف در این گفتمان گفت: یکی از بیماری های که بسیار کشنده است و اکثر اوقات در زمستان انسان به آن مصاب می شود، توبرکلوز می باشد. وی عامل آنرا خوردن دوا های خود سرانه عنوان کرد.

 

به گفته او یکی از عوامل بوجود آمدن چنین امراض خوردن تریاک است چنانچه در جوامع سنتی تریاک را دوای برای از بین بردن مرض می دانند.

 

موسوی روایت از امام رضا را نقل کرد که گفته است: “برای پیشگیری از بیماری ها روزانه سه قاشق عسل بخورید”.

 

وی بیان داشت: متاسفانه مردم بخاطر تداوی خود زودتر به داکتر مراجعه نمی کنند، اما بخاطر جلوگیری از پیشرفت مرض ضرور است تا زودتر به داکتر مراجعه کنیم.

 

همچنان سیده زهرا راسخ دیگر دانشجوی دانشگاه بلخ اظهار داشت: یکی از موارد که انسان ها را دچار بیماری می کند بی احتیاطی در خوراک و عدم مسوولیت پذیری در مقابل بدن ما می باشد.

 

به گفته او انسان های امروز با استفاده از دواهای خود سرانه، خودشان را دچار بیماری های گوناگون می کنند.

 

خانم راسخ گفت: پرهیز می تواند برای انسان ها مفید واقع شود و با این کار است که انسان ها می تواند جلو بیماری ها در هر مقطع زمان بگیرد.

 

گفتنی است که گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان(آوا) هر هفته با موضوعات روز در سالن اجتماعات دفتر فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار می گردد.