• تاریخ انشار: ۲۳ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31130
  • 22 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

استفاده از عقلانیت مشارکتی برای تدوین آینده افغانستان اجتناب‌ناپذیر است/ حاکمیت موقت طالبان باید مسئولیت‌پذیر باشد

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، طی سخنانی در وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان، با بیان این‌که استفاده از عقلانیت مشارکتی برای تدوین آینده و منافع ملی افغانستان، ضرورت اجتناب ناپذیر است، تصریح کرد: اگر هر حاکمی به دنبال این است که منافع ملی کشور افغانستان بدست بیاید، باید همه اقوام و گروه‌ها در آن مشارکت بکنند. حاکمیت موقت طالبان باید مسئولیت‌پذیر باشد و پاسخ‌گوی هر نوع امر خلاف امنیت از قبیل ترور و انفجارات باشد و سعی کند که از این نوع فجایع جلوگیری و پیشگیری کند.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ تهران: همزمان با فرارسیدن هفته وحدت اسلامی و برگزاری کنفرانس جهانی وحدت اسلامی، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان را با محورهای شاخصه‌ها و معیارهای تشکیل حکومت اسلامی، دولت فراگیر، تأمین امنیت، احقاق حقوق ملت و کسب مشروعیت بین‌المللی برگزار کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که در این وبینار سخن می‌گفت، با تاکید به مسئله وحدت و اوضاع جاری افغانستان، بیان داشت: ما باید در صحنه سیاسی افغانستان فعال باشیم؛ همه کسانی که می‌توانند در این عرصه اثرات مفیدی داشته باشند، باید در این صحنه فعال بشوند و به مردم افغانستان کمک کنند تا بتوانند در کنار آزادی که بدست آورده‌اند، افغانستان را دوباره بسازند؛ تا ما در همسایگی خود شاهد یک افغانستان آباد و پر از نعمت‌های الهی باشیم.

وی افزود: ملت افغانستان موفق شدند که امریکایی‌های جهان‌خوار را از افغانستان اخراج کنند و این برای آنها یک افتخار است که با حرکت ضدامریکایی و ضدصهیونیستی، توانستند دشمنان‌شان را پس از شوروی سابق، یک بار دیگر از کشور خود اخراج کنند و این افتخار در تاریکی تاریخ افغانستان باقی خواهند ماند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، یادآور شد: ما در حال حاضر شاهد این هستیم که افغانستان در حال تدوین و بازمهندسی حکومت خودش در این سرزمین است و کسانی که بر سر قدرت هستند، از گذشته درس بگیرند و بدانند که با دیکتاتوری، ظلم و زور، تسلط بر افعانستانی‌ها ممکن نیست؛ افغانستانی‌ها ملت غیور و پا به رکاب و حاضر در صحنه هستند و این ملت همچنان در صحنه خواهد بود تا حق و حقوق خود را استیفاء بکنند. لذا این امر باید مدنظر همه کسانی که می‌خواهند حکومت آینده افغانستان را ترسیم کنند، قرار بگیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین شهریاری، تاکید کرد: افغانستان باید دارای یک حکومت مردمی و فراگیر باشد و از همه قومیت‌ها، گروه‌ها و مذاهب در آن حاضر باشند و حس مشارکت برای آنها دست بدهد. لذا این حس مشارکت موجب ترویج عقلانیت برای رفع اختلافات خواهد شد؛ اگر این حس مشارکت نباشد، طبیعتاً ممکن است دوباره آسیب‌های جدیدی بر افغانستان وارد شود و این عاقبت خوبی برای افغانستان جدید نیست.

او در ادامه تصریح کرد: حالا که افغانستان بخاطراخراج امریکایی‌ها سرشار از شادی است، مناسب است که این شادی تتمیم و تکمیل بشود و یک حکومت فراگیر و مردمی که تمامی اقوام در آن حس مشارکت داشته باشند و در تعیین سرنوشت خود شریک باشند، شکل بگیرد؛ این مهم مقدور نیست مگر این‌که ما شاهد یک قانون اساسی جدید در افغانستان باشیم که در آن همه اقوام، ملیت‌ها و مذاهب مشارکت دارند. اگر چنین اتفاقی نیفتد، مسلما مردم کمک نخواهند کرد و در آینده امنیت مردم، دولت و حاکمیت افغانستان با خطر مواجه خواهند شد.

این عالم برجسته دینی با بیان این‌که، استفاده از عقلانیت مشارکتی برای تدوین آینده و منافع ملی افغانستان ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، تصریح کرد: اگر هر حاکمی به دنبال این است که منافع ملی کشور افغانستان بدست بیاید، تحصیل بشود و ارتقاء پیدا بکند، باید همه اقوام و گروه‌ها در آن مشارکت بکنند.

حل معضلات زندگی، کوچک شدن سفره و نیازهای روزمره مردم مثل نیاز به آب، برق، بنزین و دیگر فرآورده‌هایی که نیاز دارند، در گرو ایجاد امنیت است و این امنیت به وسیله خود اقوام و مردم افغانستان قابل تحصیل است.

وی خطاب به طالبان اظهار داشت: اکنون که طالبان حکومت موقت تشکیل دادند، کوشش کنند که برای ایجاد روابط اقتصادی مناسب بین همسایگان خودشان از هرگونه تنش در بین مرزها جلوگیری شود و اجازه ندهند که داعش، تکفیری‌ها، تندروان و جریان‌های افراطی، نبض کار را بدست بگیرند.

دکتر شهریاری، از طالبان خواست تا امنیت مردم را در مقابل تروریست‌ها به ارمغان بیاورند و با جریان‌های تروریستی مقابله کنند تا این کشور هر چه سریعتر شاهد فضای امن برای مبادلات اقتصادی مناسب با همسایگان خود باشد؛ از همین جهت است که حفظ امنیت مرزها به‌خصوص بازارچیان مرزی برای این‌که بتوانند روابط اقتصادی خود را با کشورهای همسایه توسعه بدهند، بسیار اهمیت دارد و این امر موجب خواهد شد که مردم افغانستان به منافع بیشتری برسند و آینده بهتری داشته باشد و نیازهای روزمره خود را با استفاده از این ارتباطات اقتصادی تامین کنند.

وی با اشاره به مسئله وحدت، گفت: رفع اختلافات بین‌الافغانی بسیار مهم است؛ ما باید تلاش بکنیم که از تنازع و درگیری دست برداریم و به همدلی و همکاری و هم‌نوایی برسیم. نزاع باعث ضعف حاکمیت خواهد شد و هر گونه نزاعی، مشکلات را دوچندان خواهد کرد.

دکتر شهریاری، خاطرنشان ساخت: افغانستانی‌ها باید دیپلوماسی خود را فعال کرده و همچنین با محوریت سازمان‌های بین‌المللی مثل سازمان ملل تلاش کنند تا مشکلات داخلی و بیرونی خود را حل کنند. همچنین حاکمیت موقت طالبان باید مسئولیت‌پذیر و پاسخ‌گوی هر نوع امر خلاف امنیت از قبیل ترور و انفجارات باشد و سعی کند که از این نوع فجایع جلوگیری و پیشگیری کند؛ این را در عمل نیز نشان بدهد و سعی کند که با مردم مشارکت کند و در مساجد و یا خانه کسانی که مورد ترور واقع می‌شوند، حضور یابد و سران و ارشدان طالبان با حضورشان نشان بدهند که مخالف این نوع رفتارها در افغانستان هستند. مسلما افراطی‌گری و تکفیر راه‌حل هیچ یکی از ملت‌های اسلامی نیست و راه‌حل افغانستان هم نخواهد بود و داعش که برخواسته از نیرنگ امریکا و رژیم صهیونیستی هست، تلاش می‌کند که این امنیت را مخدوش کند.

او همچنین تصریح کرد؛ همسایگان افغانستان باید به مردم افغانستان و به سفره و نیازمندی‌های آب، برق و بنزین و دیگر فرآورده‌های آنان کمک کنند و این امر باعث خواهد شد که کشورهای منطقه در حوزه کمک به مردم افغانستان فعال‌تر باشند و ما شاهد این خواهیم بود که حوزه تمدنی مشترک که بین ما و افغانستانی‌ها است، ارتقاء پیدا کند و با این ارتقاء شاهد تمدن نوینی باشیم که در آن پارسی‌زبانان و فرهنگ پارسی را در دل خودش جا داده باشد؛ چنانکه تاجیکستان، ترکمنستان، پاکستان، افغانستان، ایران و دیگر کشورها نیز دارای فرهنگ مشترکی در زبان فارسی هستند.

او از همکاری مداوم ایران به مردم افغانستان یادآوری نموده و تاکید کرد: امیدوار هستیم که دیگر کشورها نیز همین مسیری را که کشور ایران در حال طی کردن است، طی کنند تا به رفع مظلومیت و فقر و توسعه تجارت‌های مرزی وبازارچه‌های مرزی در افغانستان کمک کنند تا مردم افغانستان بتوانند از گرفتاری‌ها، رنج‌ها و مصیبت‌هایی که طی این دهه‌ها از دست ظالمان و ستمگران مثل شوروی سابق و امریکا کشیده‌اند، نجات پیدا کنند.

به باور وی؛ اکنون در بین مردم افعانستان نور امیدی ایجاد شده و ما امیدواریم که این نور امید با ایجاد امنیت بین تمامی اقوام از جمله هزاره‌ها و شیعیان و رعایت حقوق اقلیت‌ها و تقویت شوراهای علمای اهل سنت و اهل تشیع تحقق یابد و ما شاهد این باشیم که همه نخبگان، بزرگان و حکومت‌مداران دست به دست هم بدهند و آینده خوب و خوشی را برای افغانستان رقم بزنند.

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب در پایان سخنان خود با تاکید بر این‌که، آنها (ایران و کشورهای همسایه) به‌عنوان همسایگان افغانستان وظیفه دارند که برای اعتلای افعانستان هر کمکی که از دست‌شان بر می‌آید، انجام بدهند؛ اظهار داشت: استحکامیت ارتباطات و ملاقات با علمای اهل تسنن و اهل تشیع افغانستان در دستور کار مجمع تقریب مذاهب اسلامی قرار دارد تا از این طریق بتوان، سطح زندگی مردم افغانستان را با کمک توصیه‌های علما ارتقاء بدهیم و شاهد این باشیم که حقوق همه ملت افغانستان رعایت شود و همه به عدالت رفتار کنند.

این در حالی است که به گفته برگزارکنندگان این وبینار، هدف از برگزاری آن، ارائه دیدگاه‌های علما و نخبگان جهان اسلام برای رهیافت ایجاد یک دولت اسلامی پاسخ‌گو و فراگیر در افغانستان، احقاق حقوق همه مردم افغانستان و تأمین امنیت در کشور است.