• تاریخ انشار: 18 اکتبر 2018
  • سرویس: یـ | تیتریک
  • کد خبر: 22537
  • 639 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

استقبال دشمنان از جوانان مستعد مسلمان، باعث دلسردی آنان از دین شده‌است

یک کارشناس فرهنگی اعتقاد دارد که استقبال گرم دشمنان از استعدادهای جوان مسلمانان، موجب دلسردی آنها از دین می‌شود.   به گزارش‌ آوا، این مطلب در گفتمانی علمی پژوهشی مطرح شد که تحت عنوان “علت دین‌گریزی جوانان چیست؟” که از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در کابل برگزار شده بود.   در این گفتمان، علل […]

یک کارشناس فرهنگی اعتقاد دارد که استقبال گرم دشمنان از استعدادهای جوان مسلمانان، موجب دلسردی آنها از دین می‌شود.

 

به گزارش‌ آوا، این مطلب در گفتمانی علمی پژوهشی مطرح شد که تحت عنوان “علت دین‌گریزی جوانان چیست؟” که از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در کابل برگزار شده بود.

 

در این گفتمان، علل دین‌گریزی برخی از جوانان و ترفندهای گمراه کننده دشمن و حربه هایی که فکر و اندیشه نسل جدید را نشانه رفته، به بحث و بررسی گرفته شد.

 

بانو منیره هاشمی؛ استاد حوزه علمیه و کارشناس این گفتمان با بیان اینکه دین‌گریزی جوانان عوامل مختلف دارد، افزود: غفلت، جهل و عدم تفکر در مورد اساسات اسلام و گرایش به اندیشه های ضد دینی از عمده ترین عوامل دلسردی قشر تحصیلکرده جوان از دین به شمار می رود.

 

به عقیده او، یکی از علت های مهم دین‌گریزی جوانان، تهاجم فرهنگی دشمنان است که می خواهند به‌وسیله های مختلف، ارزش‌ها و هنجارهای دینی را کمرنگ جلوه داده و یک مشت مزخرفات را در قالب نوعیت لباس، سخن و رفتار نامطلوب جایگزین آن کنند.

 

هرچند به گفته خانم هاشمی، در طول تاریخ، هر دینی دشمن خاص خود را داشته و تلاش‌هایی صورت گرفته تا چراغ هدایت و انوار الهی را از سر راه بشر برداشته شود؛ اما آورندگان دین مانند پیامبران و حامیان آن تلاش کرده اند خط مقاومت را ایجاد کنند.

 

دین اسلام که کامل‌ترین دین الهی در روی زمین است بیش از ادیان دیگر، دشمن و بدخواه دارد، لذا حفظ دین اسلام منوط به پایمردی و مقاومت علما و دانشمندان به خصوص جوانان تحصیلکرده در برابر حربه های مرموز دشمن می باشد.

 

خانم هاشمی یکی از راه های مبارزه با دین ستیزی و دین گریزی را تربیت اخلاقی، کار بیشتر بالای ساختار شخصیت و فکر جوانان خواند و گفت: وقتی که جوانان در جامعه به شراب خواری و فساد دچار شوند یقیناً بر عقیده دینی خود باقی نمی مانند و معرفت ان کم شده سبب دین گریزی آنان می شود.

 

این استاد حوزه در ادامه تاکید کرد که نقش پدر و مادر در چگونگی شخصیت جوانان و نوجوانان بسیار اساسی و مهم می باشد و هرگونه گفتار، رفتار و عملکرد والدین، تاثیرگذار و تعیین کننده است.

 

به باور وی یکی از راه های فراری ساختن جوانان از دین، قبولاندن رسوم قدیمی و برداشت های سنتی و به خصوص خرافات و اوهام به نام دین می باشد؛ لذا والدین باید سخت متوجه باشند که خرافات و سنت های سیئه برخاسته از جهالت از جمله رسوم زمان خویش را به خورد فرزندان شان ندهند. در این زمینه حضرت امام علی (ع) نیز می فرماید: رسم و رواج خود را بالای فرزندان تان تحمیل نکنید؛ زیرا آنها برای زمان خاص خود شان خلق شده اند.

 

خانم هاشمی اضافه کرد که یکی از کارهای عمده که دشمنان اسلام طرح ریزی کرده اند، عدم شناساندن فرهنگ غرب برای نسل تحصیلکرده جوان است. به همین دلیل وقتی جوانان فرهنگ و نمادهای به ظاهر پرزرق و برق غرب را می بینند می گویند تمام خوبی ها، نظم و آزادی و رفاه در غرب است و با این فکر اندک اندک از دین دلسرد می شوند.

 

این استاد حوزه علمیه اشاره کرد که مشکلات اقتصادی نیز از جمله عوامل دین گریزی به شمار می رود و دشمنان اسلام با سیاست هایی که دارند اول کشورها را فقیر می سازند بعد عده ای را با پول می خرند و به آیین خود دعوت می کنند و عده ای دیگر نیز به سبب فقر و ناداری دست به کارهای بد، گناه و معصیت می زنند و رفته رفته از دین و ارزش ها دور می شوند.

 

از سوی دیگر، به باور وی، استقبال گرم دشمنان دین از جوانان با استعداد مسلمان به‌ویژه در افغانستان باعث دین گریزی آنان می‌شود؛ زیرا در کشور ما کسی جوانان با استعداد را تشویق نمی کند.

 

خانم هاشمی در پایان یکبار دیگر  تاکید کرد که تمام سرمایه یک دولت و یک دین نسل جوان است. تفکر جوان است که جهان پیشرفت می‌کند و نیز جوانان هستند که در مقاطع مختلف و شرایط گوناگون از دین حمایت می کنند.