• تاریخ انشار: ۱۳ جوزا ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 2586
  • 1,588 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

استقلال جوامع اسلامی از اندیشه های اساسی امام خمینی(ره) بود

همزمان با سالروز میلاد گرامی حضرت مهدی موعود(عج)، سمیناری تحت عنوان “امام خمینی(ره) و اندیشه راهگشا”به مناسبت بیست ششمین سالروز ارتحال ملکوتی آن بت شکن عصر، از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور شخصیت های سیاسی، نمایندگان پارلمان، علما، فرهنگیان، نخبگان و دانشجویان و اصحاب رسانه در هوتل شهزاده شهر کابل برگزار […]

همزمان با سالروز میلاد گرامی حضرت مهدی موعود(عج)، سمیناری تحت عنوان “امام خمینی(ره) و اندیشه راهگشا”به مناسبت بیست ششمین سالروز ارتحال ملکوتی آن بت شکن عصر، از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور شخصیت های سیاسی، نمایندگان پارلمان، علما، فرهنگیان، نخبگان و دانشجویان و اصحاب رسانه در هوتل شهزاده شهر کابل برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در این سمینار گفت: ما همواره تاکید کرده ایم از گذشته تا حالا و باز هم می گوییم که راه نجات بشریت وبر قراری حکومت عدل و انصاف پیروی از مکتب روح بخش و انسان ساز اسلام است. خداوند بزرگ به همین دلیل از طریق پیامبر بزرگوار اسلام این دین را برای بشر عرضه کرد و به ارمغان آورد و پیامبر بزرگوار اسلام هم بر اساس همین دین و قوانین و قواعد آن حکومت بزرگ اسلامی را در زمان خودش تاسیس کرد و دیری نگذشت که وسیع و گسترده شد و بسیاری از سرزمین ها و کشورها را فرا گرفت.

به باور آقای مزاری، بعد از پیامبر اسلام، مدتی این توسعه طول کشید، اما به دلیل فاصله گرفتن مردم، جریان ها و سران و شخصیت های دنیای اسلام از دین این قدرت و عظمت آهسته آهسته رو به افول گذاشت. اگر دنیا ازهمان زمان بر اساس این دین عمل می کردند و بر اساس مقررات این دین عمل می کردند، قطعاً امروز ما در سراسر کره خاکی یک حکومت وسیع البنیاد اسلامی می‌داشتیم که عدل و عدالت گستری بر قرار می بود و انسان ها از همه حقوق انسانی و اسلامی مادی و معنوی بر خوردار می شدند.

این کارشناس مسایل دینی گفت: اینجاست که ما معتقد هستیم که اندیشه امام خمینی همان اندیشه پیامبر گرامی اسلام است، اندیشه امام خمینی اندیشه راه گشا است و راه را برای سعادت، ترقی و اقتدار جامعه اسلامی فراهم می کند به این دلیل است که اندیشه امام خمینی، اندیشه پیامبر اسلام است. اندیشه امام خمینی اندیشه امام علی(ع)، امام حسن(ع) و امام حسین(ع) و سایر ائمه معصومین است، اندیشه امام خمینی، اندیشه امام زمان(عج) است. ما معتقدیم که ما پیروان امام زمان(عج) هستیم. اگر راه امام زمان را می خواهیم و اگر آنچه حضرت امام زمان(عج) برای امت مسلمه می خواهد، باید بر اساس اندیشه امام خمینی عمل کنیم.

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: عامل ناامنی در افغانستان را حضور لجام گسیخته و غیر مسوولانه نیروهای خارجی در کشور دانست.

به گفته وی، امروز عدم عملکرد سردمداران دولت افغانستان و ارگان های تابعه و محافل و مجالس مختلف به خاطر عمل نکردن به اسلام و قوانین اسلام و منافع ملی کشور است، اگر ما بر اساس این قوانین عمل کنیم، قطعاً امنیت و آسایش در کشور خواهد آمد.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسین رضوانی بامیانی؛ رئیس کمیسیون فرهنگی شورای علمای شیعه کشور، ضمن قدردانی از کارکردهای مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در راستای ترویج اندیشه های امام خمینی( ره)، گفت: حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، سال ها قبل در شرایطی بسیار دشوار و زمانی که کشور مورد تهاجم فرهنگ غربی قرار گرفته بود و هیچ فرد و نهادی به طور علنی از امام سخن نمی گفتند، طلایه داردترویج اندیشه و تفکر امام خمینی(ره) در کشور بود و تلاش های موثری در این زمینه انجام داد.

وی افزود: اندیشه و تفکر حضرت امام راهگشای آزاد اندیشان بود و در تمام دوره ها زمینه های خوشبختی را برای آنان فراهم ساخت.

به گفته ی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای علمای شیعه، ایجاد استقلال در جوامع اسلامی از اندیشه های اساسی امام خمینی(ره ) بشمار می آید، زیرا به باور آن بزرگوار؛ هر ملتی که می‌خواهد به سعادت و خوشبختی ابدی برسد، باید در تمام بخش ها استقلال داشته باشد.

او گفت: مشکلات کنونی برخی از کشور اسلامی وابستگی و عدم استقلال می باشد، چرا که دشمنان اسلام میخواهند با ایجاد مشکلات و جنجال ها مردمان این کشورها را به اندیشه های نادرست خویش تسلیم سازند.

در ادامه این سمینار، سید محمد سعیدی؛ عضو قبلی مشرانوجرگه و یکی از سخنرانان این محفل گفت: جایگاه اجتماعی رهبر انقلاب اسلامی ایران از لحاظ منطقوی فرامرزی و از لحاظ زمانی منحصر به زمان مشخص نمی باشد، چرا این جایگاه تا نسل های آینده و در مناطق دورتر ادامه خواهد داشت.

وی، خاطرنشان کرد که اندیشه و تفکر امام خمینی جهانی بود، زیرا ایشان با فریاد رسای الله اکبر خویش، مسلمانان جهان را در مقابل ظلم و استکبار به وحدت و یکپارچگی فرا میخواند.

به گفته ی  آقای سعیدی، اندیشه و تفکر جهانی امام باعث شد که در هنگام رحلت ایشان، ندای اسلام و انسانیت در سراسر کشورهای اسلامی به صدا درآید.

حجت الاسلام والمسلمین سید رحمت الله مرتضوی؛ رئیس موسسه تحصیلات عالی اهلبیت(ع) نیز در این مراسم، با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی ایران، مدیریت موفق و تداوم آن گفت: پیروزی انقلاب اسلامی ایران همانند معرفی دین اسلام توسط حضرت محمد(ص) به تدریج انجام شد و امام با اراده مستحکم ،تمامی گروه های مخالف را به تدریج در این انقلاب سهیم ساخت.

وی افزود: تلاش و اراده امام باعث پیروزی انقلاب اسلامی شد و پس از رحلت آن بزرگوار، نائب برحقش حضرت امام خامنه ای با گذشت ۲۶ سال و مخالفت های زیاد، این انقلاب را به گونه درست و عالی مدیریت کرده است.

وی با اشاره به مشکلات کنونی کشور و چالش ها پس از پیروزی جهاد مردم افغانستان گفت: پس از پیروزی جهاد مردم افغانستان، هم اکنون  نیز کشور ما با مشکلات زیادی مواجه است و دلیل اصلی این مشکلات وابستگی رهبران به کشور های بیگانه و عدم مدیریت سالم می باشد.

محمدحسن جعفری؛ رئیس حزب رفاه ملی نیز در رابطه اندیشه و تفکر امام خمینی(ره) گفت: اندیشه درست و تفکر دقیق امام بود که جهان غرب را با چالش روبرو کرد و مسلمانان جهان را بیدار ساخت.

محمد رحمتی، مدیر عمومی تلویزیون تمدن نیز گفت: امام نگاه متعادل نسبت به رسانه داشت، که نه یک رسانه را بر اساس تفکر لیبرالیزم و آزادی لجام گسیخته که فساد و فحشا را ترویج کند، قبول داشت و نه نظر افراطی به رسانه ها و هنرمندان داشت که آنان را کاملاً نادیده بگیرد.

او که امروز در سمینار “امام خمینی اندیشه راهگشا” سخن می گفت، افزود: امام این فرصت را فراهم ساخت که هنرمندان و انسان های با استعداد، تفکر اسلامی و اندیشه اسلامی را از طریق هنر خود گسترش دهند.

به گفته محمد رحمتی، رسانه و وسایل ارتباط جمعی نزد امام خمینی(ره) از اهمیت زیادی برخوردار بود و ایشان از رسانه ها حداکثر استفاده را بردند، که این نشان دهنده جایگاه رسانه در رفتار عملی امام خمینی می باشد.

رحمتی، تفکر امام خمینی(ره)، را تفکر فرهنگ ساز بیان داشت و افزود: نگرش امام خمینی بعد از بوجود آمدن نظام اسلامی این است که رسانه ها یک دانشگاه است و باید در ارتقا فکر و تربیت انسان ها از آن استفاده شود.

او افزود: به گفته امام خمینی(ره)؛ زمانی که یک جامعه بخواهد به استقلال سیاسی دست پیدا کند، باید فرهنگ خود را ارتقا دهد و ارتقای فرهنگ تنها با استفاده از رسانه ها امکان پذیر است.

رحمتی خاطر نشان ساخت که نهضت امام خمینی یک نهضت فرهنگی و تبلیغی بود، که امام (ره) بدون تسلیحات نظامی گرم، یک نظام طاغوتی را با تبلیغات و رسانه سرنگون ساخت.

او با بیان اینکه رسانه ها محور حرکت امام بودند، افزود: امام از رسانه ها بهره تهاجمی گرفت و به این باور بود که اگر خواسته باشیم بر موانع دین پیروز شویم و افکار و اندیشه های خود را گسترش دهیم، باید رفتار تهاجمی داشته باشیم.

رحمتی با بیان اینکه امام در عین در نظر گرفتن آزادی نظرات تاکید خاص بر رعایت مصالح ملی داشت، افزود: امام با توجه به مسوولیت رسانه ها همیشه تاکید داشت که باید منافع کلان جامعه اسلام رعایت شود و رسانه ها نباید مصالح بزرگ ملی را نادیده بگیرند.

به گفته رحمتی، امام خمینی ذوب در اسلام بود که این ذوب بودن، وی را از حد یک شخص به حد یک چارچوب مفهومی ارتقا بخشید، و وی به یک محور مختصاتی تبدیل شد که بسیار از اندیشه ها و رفتارهای دیگر را می شود با آن سنجید.

در همین حال مولوی امین گل، استاد دانشگاه کابل که در این سمینار حضور داشت، در سخنانی گفت: امام خمینی مصداق آیه مبارکه قرآن شریف می باشد که بیان می دارد، مردان مومن کسانی اند که تعهد، آزادگی، یکتا پرستی و استقلال را که با خداوند کرده باشد، به سر رساند.

او افزود: امام خمینی، از جمله مومنینی بود که تعهدش را به سر رساند و در این عهد و پیمان هیچ نوع تغییری را نپذیرفت.

مولوی امین گل، خاطر نشان ساخت، که امام خمینی بت شکن زمان خود بود، به خط حضرت ابراهیم پیامبر جلو رفت و طاغوت های زمان خود را به زانو در آورد و ابر قدرت های بزرگ را به چالش کشاند.

او افزود: امام خمینی همانند ابراهیم پیامبر، با دستگاه های سردمدار و نمرودهای زمان مبارزه کرد و تبر خود را همانند حضرت بر فرق آنان فرود آورد.

مولوی امین گل با اشاره به وجود تبعیض های نژادی بین مذاهب شیعه و سنی، گفت: متاسفانه موجودیت تبعیض های نژادی بین مذاهب اسلامی زیان های جبران نا پذیری را به وجود آورده که یهود و نصاری از آن به نفع خود استفاده می کنند.

او کسانی را که به تبعیض های مذهبی دامن میزنند، پیرو ابلیس خوانده، افزود: کسانی که تفرقه میان مسلمین می اندازند و به تبعیض های مذهبی دامن میزنند، پیروان انگلیس اند که آب در آسیای دشمن می ریزند.

استاد محراب الدین یوسفزی نویسنده و مترجم برجسته کشور، با خوانش مقاله ای به زبان پشتو، امام خمینی (ره) را سرمایه همه ملت های مسلمان و جهان اسلام خواند.

این مراسم با تلاوت قرآن کریم توسط قاری نورالدین امامی و نشر سرود ملی کشور آغاز و با گردانندگی سیدذاکر حسین احمدی و اجرای برنامه های سرود و تواشیح ادامه یافت.