• تاریخ انشار: 9 نوامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15223
  • 1,020 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اسرای اهلبیت(ع) از ارزشهای مکتب عاشورا مراقبت کردند

گفتمان علمی پژوهشی این هفته تحت عنوان اسراء و حفظ ارزشها؛ به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی، چهلمین روز شهادت نواده گرامی رسول خدا(ص) و یاران پاکبازش از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل بر گزار شد. به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) کارشناسان این گفتمان پیرامون محرم و صفر فرصتی برای […]

گفتمان علمی پژوهشی این هفته تحت عنوان اسراء و حفظ ارزشها؛ به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی، چهلمین روز شهادت نواده گرامی رسول خدا(ص) و یاران پاکبازش از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل بر گزار شد.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) کارشناسان این گفتمان پیرامون محرم و صفر فرصتی برای بیان ارزشها و پیامهای اخلاقی و تربیتی عاشورا برای نسل امروز صحبت کردند.

حجت الاسلام و المسلمین سید باقر واعظی مسوول دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان درکابل و یک تن از کارشناسان این گفتمان، اربعین را نتیجه جانفشانی های شهدای کربلا خواندو گفت: بعد از چهل روز پیام خون شهدا توسط اهلبیت امام حسین با موفقیت به جهانیان رسانده شد.

به گفته واعظی پیش از واقعه عاشورا و اربیعن، به خصوص مردم شام از واقعیت ها دور نگهداشته شده بود و نسبت به شناخت اهلبیت به انحراف رفته بودند، اما پس از واقعه کربلا و روشنگری های امام سجاد و حضرت زینب(ع) همه دانستند که اسلام ناب اسلام حسینی است نه یزیدی.

به باور واعظی با در نظرداشت اینکه تمام ارزشهای اسلامی در نهضت عاشورا و مکتب امام حسین(ع) خلاصه شده است پس از شهادت آن حضرت نیز نیاز به حفظ و مراقبت داشت که اهلبیت این وظیفه را به عهده گرفتند.

او همچنان افزود: در حدود نیم قرن زعامت اسلامی به دست نا اهلان بود و در این دوره تمام ارزشهای اسلامی در شرف نابودی قرار رگفته بود لذا باید شخصیت مانند امام حسین و یارانش خون بریزند و اهلبیت خود را به اسارت بدهند تا این ارزشها حفظ شود.

به گفته مسوول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، امام حسین(ع) از زمان حرکت از مدینه تا مکه و از آنجا تا کربلا دائم در تلاش بود که دین جدش و ارزشهای اسلامی را حفظ کند، لذا در مکه سخنرانی ها کرد و مردم را از وضعیت موجود با خبر ساخت و همچنین در بین راه تا روز دهم عاشورا جاهلان و بی خبران را ارشاد کرد و در نهایت با ریختن خونش درخت اسلام را دوباره آبیاری و زنده کرد.

وی علاوه کرد: امام حسین(ع) در مکه حج را نیمه تمام می گذارد که دلایل زیاد دارد و این را سیات مداران می دانند که آن حضرت درآن شرایط چرا حج را تبدیل به عمره کرد.

آنچه مسلم است به گفته آقای واعظی اینکه امام این کار را کردزیرا تمام اسلام در خطر بود و نمیشود تمام ارزشها را فدای حج کرد امام تصمیم گرفت که به هر قیمتی اگر نشد با شمشیر اسلام را نجات داد حد اقل با ریختن خون خود باید این کار را کرد.

این عالم دینی اضافه کرد: اسراء کربلا نیز ادامه دهنده این نهضت بودند و به شکل تلبیغ و روشنگری تلاش کرد تا آنچه را امام حسین(ع) آغاز کرده است به نتیجه کامل برساند.

در همین حال خانم نوریه حسینی مسوول بخش زنان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و کارشناس دیگر این گفتمان نیز اظهار داشت که اسرای اهلبیت(ع) پس از حادثه کربلا با معرفت کامل و منطق رسا در راستای زنده کردن ارزشها تلاش کردند.

هرچند به گفته خانم حسینی ارزشها ممکن است نظر به عرف و فرهنگ هر جامعه فرق داشته باشد، اما ارزشی را که اسرای اهلبیت در احیای آن از هیچ کوششی فرو گزار نکردند ارزش انسانی و اسلامی بود که در هر زمانی نجات دهنده بشریت می باشد.

به گفته او، ارزش پدیده ی است که انسان برای حفظ آن تا پای جان می ایستد و برای آن قربانی می دهد.

به عقیده این استاد دانشگاه اهلبیت پیامبر(ص) فقط در لباس اسراء بودند اما در حقیقت همان آزادگانی بودند که تحت هیچ شرایطی در برابر ظلم و استبداد سر خم نکردند و شکست نخوردند.

به باور وی خاندان رسول خدا بعد از واقعه عاشورا ارزش گرا های بودند که شناخت کامل از ارزشها و زیبایی ها داشتند و اهداف امام حسین(ع) را میدانستند، لذا در قالب اسارت آنچه حقایق بود و در اسلام بار ارزشی داشت در مدت چهل روز شهر به شهر و دیار به دیار بیان کردند.

خانم حسینی در ادامه تصریح کرد: ارزش که امام حسین و اهلبیت(ع) برای آن قربانی دادند بالاتر از ارزشهای ملی فرهنگی و اقتصادی بلکه دینی ایدولوژیکی و اسلامی بود.

با این حال سید باقر واعظی گفت: ارزشها در اسلام خیلی زیاد است، اما آنچه را اهلبیت امام حسین(ع) برای حفظ آن تلاش کردندتحکیم مبانی توحیدی، اسلام ناب محمدی و رد اسلام اموی بود، زیرا به گفته واعظی در آن زمان اسلام خلاصه شد بود در وجود معاویه و او هم می گفت من از شما نمی خواهم به دین و ارزشها پای بند باشید بلکه تنها از من اطاعت کنید اینجاست که اسلام واقعی نیاز به تبلیغ دارد.

او همچنان ابراز داشت: ارزش دیگری که اهلبیت(ع) و اسراء آنرا زنده کرد اصل ولایت و امامت بود، زیرا در شام آنروز معاویه چهل سال لعن برعلی آل آن حضرت را جزء برنامه های عبادی قرار داده بود تاجای که وقت امام علی(ع) در مسجد کوفه به شهادت رسید مردم از یکدیگر سوال می کردند که علی در مسجد چه می کرد با اینکه به فرموده معاویه اهل نماز نبود، اما سخنان امام زین العابدین و حضرت زینب(ع) این سد را شکست و علی را به مردم شناساند.

او ادامه داد افشای دشمن اصلی اسلام، بیان ارزش حجاب در اسلام، اصل امر به معروف و نهی از منکر، سنت های غبار زده رسول خدا(ص) اخلاق و انسانیت از ارزشهای دیگری بود که اهلبیت برای زنده کردن آن کوشیدند.

در ادامه گفتمان خانم حسینی تاکید کرد که اسرای اهلبیت تمام کارهایش بعد از حادثه کربلا دقیق و حساب شده بود زیرا درجای که لازم بود از منطق و استدلال استفاده می کردند و دشمن را مغلوب می ساخت چنانچه وقت حضرت زینب(س) درکوفه خطبه می خواند مردم فکر می کردند که علی(ع) دو باره زنده شده است و سخن می گوید.

به گفته او منطق و درایت حضرت زنیب(س) بود که کوفه را منقلب کرد و افکار عمومی را به نفع خاندان پیامبر(ص) تغییر داد و بعد هم آنچه لازم بود بازگو کرد.

و گاهی هم به عقیده خانم حسینی اهلبیت(ع) از راه دیگری مردم را بیدار می ساختند، چناچه امام سجاد(ع) بیشتر از چهل سال گریه کرد و از این طریق تا توانست مکتب و حقانیت پدرش امام حسین(ع) عملاَ بیان کرد.

ودرکل باید گفت که اسرای کربلا از منطق شان مایه گذاشتند و ازعقلانیت شان کار گرفتند، از احساس و عواطف خود استفاده کردند و از هر ابزار و وسیله دیگری بهره جستند تا اسلام زنده باشد. برای همین است که امروز بعد از هزارو چهار صد سال مرام حسین هنوز زنده است.

خانم حسینی خاطر نشان کرد که اسرای اهلبیت در مدت چهل روز خیلی از افراد جاهل را عالم کردند و بسیاری از عالمان بی خبر را از قضیه آگاه ساختند و توانستند که حکومت اموی را که بیش از چهل سال در شام تاریخ داشت متزلزل کنند و قیام و انقلابهای زیادی را چون قیام مختار، توابین و… را پایه ریزی کنند.

در ادامه آقای واعظی در پاسخ به اینکه چرا ماه محرم و سفر فرصت مناسبت برای تبیین ارزشها است گفت؟ در قرآن کریم از چهار ماه یاد شده است و اینها در حقیقت مقطع زمانی می باشند که حتی در دوران جاهلیت نیز جنگ و خون ریزی در آن حرام بوده است.

اما ماه محرم و سفر به این دلیل از ارزش بیشتری برخوردار است که مناسبتهای فراوان مذهبی در این ظرف زمانی وجود دارد و مردم می توانند با برگزاری مراسم و محافل احکام الهی و ارزشها را بازگو کنند.

از آنجای که در محرم و سفر بیشتر اتفاقاتی افتاده است و معصومین (ع) به شهادت رسیده است می شود آنرا یک فرصت خوبی برای روشنگری و بیان حقایق دانست.

خانم حسینی نیز گفت: عمده ترین پیام عاشورا پایداری و حفظ ارزشهای اسلامی است که منحصر به زمان و مکان خاصی نیست زیرا انقلاب امام حسین(ع) هر روز را عاشورا ساخت و هر سر زمینی را کربلا، به این معنی که در هرجای در هر زمانی جبهه امام حسین و یزید در برابر هم قرار دارد و حق باطل همواره در مبارزه است.

لذا به گفته او قیام عاشورا برای نسل امروز و افراد که در زمان بعد از امام حسین(ع) زندگی می کنند ارزشهای را به ارمغان آورده است که هرچه برای توسعه آن تلاش شود باز هم کم است.

لازم به ذکر است که گفتمان امروزی با اجرای حجت الاسلام و المسلمین سید عارف موسوی، مداحی قاری کاظم گل محمدی و روضه خوانی عبد الخالق احسانی همراء بود.