• تاریخ انشار: ۱۷ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 27229
  • 1,094 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اسلام با بعثتِ پیامبر نازل، با ولایت امیرالمومنین کامل و با نهضت امام حسین ماندگار شد

مراسم عزاداری هشتمین شب ماه محرم‌الحرام، با حضور اقشار مختلف مردم در حسینیه شهید مصباح مشهد مقدس برگزار گردید.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ داکتر عصمت‌اللهی -مشاور رئیس‌جمهور پیشین کشور- در این محفل، پیرامون “اصول حاکم بر انقلاب امام حسین (ع)، و استراتژی مقاومت اسلامی” سخنرانی کرد.   داکتر عصمت‌اللهی در ابتدای سخنان […]

مراسم عزاداری هشتمین شب ماه محرم‌الحرام، با حضور اقشار مختلف مردم در حسینیه شهید مصباح مشهد مقدس برگزار گردید.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ داکتر عصمت‌اللهی -مشاور رئیس‌جمهور پیشین کشور- در این محفل، پیرامون “اصول حاکم بر انقلاب امام حسین (ع)، و استراتژی مقاومت اسلامی” سخنرانی کرد.

 

داکتر عصمت‌اللهی در ابتدای سخنان خود گفت: انقلاب امام حسین (ع) از بی‌نظیر‌ترین رویدادهای جهان بشریت است که هیچ رویدادی به پیمانه‌ی آن حادثه ماندگار نبوده و نیست. اینجا این سوال شکل می‌گیرد که چه مسئله‌ای باعث ظهور و بروز صفات فوق در این نهضت شده است؟

 

وی در ادامه‌ افزود: این انقلاب دارای چه خصوصیات و ویژگی‌هایی‌ است که از آن در جامعه‌ی امروز به این وسعت تجلیل می‌شود؟ هزاران محفل در افغانستان، ایران، اروپا، آمریکا و کشورهای مختلف برگزار می‌شوند؛ این مجالس را چه کسی مدیریت می‌کند؟ در حالی که می‌دانیم، جمع‌ نمودنِ ۴۰، ۵۰، ۱۰۰ و یا هزار نفر چقدر هزینه و امکانات می‌خواهد!

 

عصمت‌اللهی ادامه داد که برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، رهبری، نظارت و کنترول این برنامه‌ها از توان بشر خارج است؛ نه یک کشور می‌تواند، نه دو کشور و نه چند حکومت. بلکه باید بپذیریم که مراسم عزاداری امام حسین (ع) را خدای حسین و خودش که بی‌گمان زنده است و در نزد خداوند روزی دارد؛ مدیریت می‌کنند.

 

وی، درک و تحلیلِ مدیریت نهضت عاشورا را بالاتر از فهم و تلاش بشر خواند و گفت: گویا خداوند متعال اراده کرده است که این نهضت هر روز وسیع‌تر، گسترده‌تر و پرمحتوا تر شود و در برابر کل حاکمیت‌های ظلم و جور مورد توجه قرار بگیرد.

 

به گفتۀ این آگاه سیاسی، زمانی که رسول خدا (ص) می‌فرماید که “همانا حسین چراغ هدایت و کشتی نجات است (بدون قید زمان و مکان)” پس کلام نورانی پیامبر باید تحقق پیدا کند و امام حسین (ع) در هر زمانی، چراغ هدایت و کشتی نجات بشریت از تاریکی‌های ظلمت بشری باشد.

 

عصمت‌اللهی با تأکید بر این نکته که اگر نهضت امام حسین (ع) نبود، این دین برای ما نبود، خاطرنشان ساخت: در رابطه با امام حسین (ع) همین بس که با بعثت پیامبر اسلام (ص) در طول ۲۳ سال، کامل‌ترین دین و بهترین دین برای بشریت نازل می‌شود و با ولایت امیرالمومنین این دین کامل گردیده و سپس با نهضت امام حسین (ع) دین اسلام احیا و ماندگار می‌شود.

 

nf00191288-2

 

این آگاه امور سیاسی بیان کرد که در جهان امروز، جریانی که علیه دو جریان سکولار و سلفیت مبارزه می‌کند، جریان مقاومت اسلامی است که ریشه در نهضت امام حسین (ع) دارد. این جریان، هم در بُعد نرم‌افزاری و هم سخت‌افزاری، در برابر داعش، وهابیت، سکولاریزم و لیبرالیزم ایستاده و سلطه‌ی غرب را در کشورهای مختلف به چالش کشیده است.

 

به عقیده‌ی وی؛ خداوند انسان را گُلِ سرسبد موجودات عالم و اشرف مخلوقات آفرید و او را مفتخر به عقلانیت ساخت تا خوب و بد را تشخیص بدهد و همچنان اراده کرد که انسان در کنار اینکه قوه عقل و قوه ناطقه دارد، به پیام‌های آسمانی و پیامبران نیز نیازمند باشد.

 

او با طرح این سوال که “اگر عقل کافی‌ست پس لزوم فرستادن کتب آسمانی چیست؟” ادامه داد: اگر ما تأمل کنیم خواهیم فهمید که ریشه‌ی مشکلات ما و گره‌ی کار ما در کجاست؟

 

عصمت‌اللهی افزود: قرآن تأکید می‌کند که او (پیامبر) از سر هوا و هوس سخن نمی‌گوید، بلکه سخنِ او وحی است که بر وی نازل می‌شود. این تأکید بدان معناست که قرآن مُبیّن و مفسر می‌خواهد و باید توسط وجود مبارک پیامبر (ص) تفسیر شود و بطون قرآن برای مردم روشن گردد. چرا که بسیار کم اتفاق می‌افتد که مخاطب، معنای موردنظرِ فرستنده را به نحو کامل درک کند. بنابراین برای فهم کامل قرآن نیز، یک سری کدها و رمزهایی لازم است که آنها نزد رسول خدا و اهل‌بیت عصمت و طهارت می‌باشند.

 

به باور آقای داکتر عصمت‌اللهی؛ زمانی که رحلت پیامبر نزدیک می‌شود، آن حضرت می‌فرماید که “برایم قلم و کاغذی بیاورید تا وصیتی برای شما بنویسم”. عده‌ای می‌گویند پیامبر هذیان می‌گوید و کتاب خدا برای ما بس است؛ این نادیده گرفتنِ حرف‌های پیامبر (ص) مصایب زیادی را برای مسلمانان بوجود آورد و جنگ‌های مختلفی از جمله حادثه‌ی عاشورا را در پی داشت. علت چه بود؟ مگر جز این است که یک انحطاطِ گسترده دامن‌گیر جامعه‌ی آن روز شده بود، به گونه‌‌ای که نتوانستند تشخیص بدهند که چه کسانی حقیقتا امام و چه کسانی فریب‌کارند.

nf00191288-1