• تاریخ انشار: ۲۱ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 17539
  • 838 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

‘اسلام بر نقش سیاسی اجتماعی زنان تأکید می‌کند’

کارشناسان مسایل دینی و فرهنگی می‌گویند که در دین اسلام بر نقش اجتماعی و سیاسی زنان تأکید فراوانی شده است.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، گفتمان دانشجویی “سیره سیاسی و اجتماعی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها” روز جمعه (۲۰ دلو) با حضور علما، روحانیون، شخصیت‌های فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه، در […]

کارشناسان مسایل دینی و فرهنگی می‌گویند که در دین اسلام بر نقش اجتماعی و سیاسی زنان تأکید فراوانی شده است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، گفتمان دانشجویی “سیره سیاسی و اجتماعی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها” روز جمعه (۲۰ دلو) با حضور علما، روحانیون، شخصیت‌های فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه، در دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار شد.

خانم حوا حسینی؛ استاد دانشگاه و الحاج محمد اسحاق بهروزنژاد؛ مدرس حوزه علمیه ثقلین، کارشناسان این گفتمان بودند که هریک پیرامون نقش حضرت زهرا (س) در پشتیبانی از امامت و ولایت و همچنین چگونگی الگوگیری زنان امروز از سیره سیاسی و اجتماعی آنحضرت صحبت کردند.

خانم حوا حسینی ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها گفت: یکی از آموزه های بنیادین دین اسلام، این است که انسان نباید نسبت به سرنوشت فردی و اجتماعی خویش بی‌تفاوت باشد و صرف نظر از جنسیت‌اش باید نسبت به معضلات اجتماعی عکس‌العمل نشان دهد.

وی گفت: حضرت زهرا سلام الله علیها در منزلی به‌دنیا آمد و پرورش یافت که کانون وحی الهی و مبارزه علیه شرک و نفاق بود و نیز ایشان ابعاد زندگی گسترده ای دارند که در تمام ابعاد وجودی شان، یک انسان کامل بودند.

خانم حسینی، با بیان اینکه حضرت زهرا سلام الله علیها با دیدی دقیق و نقادانه و دقت زیاد به معضلات و مشکلات پیرامون اجتماع و زندگی شان عکس العمل نشان می‌دادند، تصریح کرد: آن‌حضرت صرف نظر از جنسیت زنانه شان در مواقع ضروری و حتمی، پا به عرصه گذاشتند و از حقوق از دست‌رفته و مشکلاتی که در اجتماع بود، مبارزه و دادخواهی کردند.

خانم حسینی، سیره سیاسی زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها را به دو بخش تقسیم کرد: یکی در زمان حیات پیامبر و دفاع از حریم وحی الهی و دوم بعد از رحلت پیامبر اسلام و دفاع از امامت و ولایت.

این کارشناس اشتراک‌کننده در گفتمان دانشجویی، به بخش اول سیره سیاسی حضرت زهرا سلام الله علیها به آوان کودکی و ظهور دین اسلام اشاره کرد و اذعان داشت: حضرت از همان آوان کودکی که تازه پیامبر اسلام(ص) دین الهی را به مردم ابلاغ می کردند و مردم جاهل بالای پیامبر، خار و خاشاک می‌رختند، آنجا حضرت زهرا سلام الله علیها وارد عمل می‌شدند و سر و صورت پیامبر را پاک و از ایشان پرستاری می کردند.

خانم حسینی در ادامه بیان کرد: زمانی‌که پیامبر در شعب ابوطالب، حامیان خود (حضرت خدیجه و ابوطالب) را از دست دادند، حضرت زهرا سلام الله علیها یگانه پرستار پدر بود.

این فعال فرهنگی و استاد دانشگاه، با اشاره به اینکه حضرت زهرا سلام الله علیها بعد از هجرت پیامبر در مدینه منوره نیز فعالیت های سیاسی و اجتماعی داشت، گفت: در زمان جنگ و غزوات نیز ایشان با دیگر زنان، از رزمندگانی که زخمی می شدند پرستاری می‌نمودند. همچنین ایشان با خانواده های شهدا نیز ارتباط صمیمانه‌ای داشتند.

وی افزود: آن‌حضرت در زمان شهادت حضرت حمزه(ع)، سه روز کامل از خانواده ایشان سر می‌زدند و برای خانواده ایشان غذا می‌پختند و نیز حضوری فعال در عرصه اجتماعی داشتند و هفته‌ای یکبار بر سر مزار شهدای اسلام می‌رفتند.

خانم حسینی مهم‌ترین فعالیت سیاسی حضرت زهرا را جریان «مباهله» عنوان کرد و گفت که حضرت در آن زمان در این جریان، سهمی فعال داشتند که در قرآن کریم نیز این جریان ذکر شده است.

وی با بیان اینکه در اسلام بر نقش اجتماعی و سیاسی زنان تاکیدی فراوان شده است، گفت: از جمله زنانی که آنها الگوی تمام زنان مسلمان هستند، می توان از جلوه‌های رفتاری حضرت آسیه، خدیجه، حضرت هاجر و حضرت زینب سلام الله علیهما نام برد.

حوا حسینی خاطرنشان ساخت: آن زنان در چارچوب عفت، حیا، عدم اختلاط با نامحرم و عدم تبرج فعالیت‌های سیاسی خود شان را انجام می‌دادند و نیز از طرف دیگر، به حقوق همسر، فرزند، پدر و مادر نیز واقف بودند.

خانم حسینی به مرحله دوم زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها بعد از وفات پیامبر خدا (ص) اشاره نمود و گفت: حضرت زهرا سلام الله علیها هرچند که عمری کوتاه داشتند؛ ولی در همین عمر کوتاه در راه سیاست و دفاع از ولایت تلاش کردند و اولین شهیده راه ولایت شدند.

خانم حسینی، جنگ و ناامنی را از دلایل عدم ترویج فرهنگ اسلامی در کشور دانسته گفت: دولت به جای مصرف و وارد کردن ابزارهای جنگی و مسلح‌کردن مردم، باید برای تقویت زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی جامعه تلاش نماید و کشور را به خودکفایی برساند و نیز نسل جوان با برگزاری اجتماعاتی نظیر همین گفتمان و بالا بردن سطح مطالعه و آگاهی شان، الگو و فرهنگ سالم اسلامی را در کشور ترویج نمایند.

در ادامه این نشست، الحاج محمد اسحاق بهروزنژاد ؛یکی دیگر از کارشناسان، به سیره سیاسی حضرت زهرا اشاره نمود و گفت: حضرت زهرا سلام الله علیها در دوران پدر بزرگوارش همیشه در دفاع از سنگر حریم رسالت بودند و بعد از پیامبر خدا نیز در دفاع از حریم ولایت قرار داشتند.

وی، به آخرین حج پیامبر خدا و معرفی حضرت علی(ع) به عنوان جانشین آن‌حضرت اشاره نمود و گفت: پیامبر در حضور ۱۲۰ هزار حاجی در حجت الوداع، حضرت علی(ع) را جانشین بعد از خودش معرفی کرد؛ اما بعد از رحلت پیامبر همه بیعت خود را فراموش یا انکار کردند.

بهروزنژاد خاطرنشان ساخت: زمانی که خلافت از مسیر اصلی اش منحرف شد، آنجا حضرت زهرا(س) به عنوان یک خانم داغ‌دیده سکوت نکرد؛ بلکه به خانه‌های بزرگان مراجعه نمود و سخنان پیامبر را به یاد شان آورد و نیز به سکوت آنها اعتراض نمود.

وی با بیان اینکه دفاع از سنگر حق، جنسیت نمی‌شناسد، گفت: یکی از ویژگی های آنحضرت، دوست شناسی و دشمن شناسی و دفاع از سنگر حق بود.

بهروزنژاد با بیان اینکه تمام درس زندگی، با شناخت حضرت زهرا سلام الله علیها مهیا می شود و آن‌حضرت الگویی تمام‌عیار هستند، به مبارزات حضرت زهرا سلام الله اشاره نمود و گفت: در تمام مبارزات حضرت زهرا سلام الله علیها، رابطه دین با سیاست، قاطعیت در مسیر حاکمیت حق، زمان‌شناسی آن‌حضرت، تلاش برای عدم جدایی قرآن و عترت و نیز فرهنگ شهادت‌طلبی را می توانیم بیاموزیم.

این عالم دینی در پایان گفت: حضرت زهرا سلام الله علیها برای ما آموخت که در تلاش برای دفاع از حق حتی باید از جان خود نیز بگذریم.

قابل ذکر است که در بخش دوم این گفتمان، اشتراک‌‌کنندگان، نظرات شان را پیرامون موضوع گفتمان با همدیگر شریک ساختند و در بخش سوم، کارشناسان به سؤالات دانشجویان پاسخ دادند.

همچنین معرفی کتاب در مورد حضرت زهرا سلام الله علیها توسط سجاد عباسی و نیز مداحی توسط سید اصغر علوی از دیگر برنامه‌های این گفتمان بود.