• تاریخ انشار: ۲۸ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 28086
  • 406 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اسلام وراثتی و عاری از تحقیق و شناخت؛ خشونت می آفریند

یک عده از مسلمانان امروز متاسفانه اسلام شان جغرافیایی و وراثتی است نه از روی تحقیق و شناخت، و همین امر باعث بوجود آمدن بسیاری از خشونت ها در کشورهای اسلامی شده است، زیرا وقتی که آگاهی و شناخت از اصل دین نبود و جهالت بر چگونگی عملکرد و اندیشه ی انسان حاکم بود، خواسته […]

یک عده از مسلمانان امروز متاسفانه اسلام شان جغرافیایی و وراثتی است نه از روی تحقیق و شناخت، و همین امر باعث بوجود آمدن بسیاری از خشونت ها در کشورهای اسلامی شده است، زیرا وقتی که آگاهی و شناخت از اصل دین نبود و جهالت بر چگونگی عملکرد و اندیشه ی انسان حاکم بود، خواسته یا نا خواسته به دام دشمن افتاده و مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

 

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ کابل: مطلب فوق در گفتمان دانشجویی که تحت عنوان “بررسی عوامل خشونت ها در اسلام” در کابل برگزار شده بود عنوان گردید.

 

حجت الاسلام و المسلمین “یارمحمد رحمتی” استاد حوزه علمیه و کارشناس این گفتمان، ابتدا به تعریف خشونت پرداخته و گفت: در یک تعریف کلی باید گفت هر چیزی که ضد رأفت، شفقت و مهربانی باشد و یا به عبارت دیگر هرعملی که باعث ضرر رساندن به دیگران گردد، خشونت است، چه اعمال آن بالای افراد مستقیم باشد یا غیر مستقیم، چه فزیکی باشد یا روحی و روانی.

 

آقای رحمتی همچنان افزود: خشونت غیر مستقیم که شامل تهمت، غیبت و ترور شخصیت انسانها از هر راه ممکن می شود، کمتر از خشونت های مستقیم و یا فزیکی در زندگی فردی و جمعی نیست و آسیب های کلانی را متوجه اجتماع و خانواده ها می کند.

 

به باور او، خشونت های غیر مستقیم یا روحی و روانی که امروز متاسفانه در افغانستان بیشتر تحت شعاع خشونت های فزیکی قرار گرفته است هر روز در حال توسعه است و یکی از مشکلات عمده ی اجتماعی به شمار می ورد.

 

به گفته او، توهین و تحقیر، تهمت و غیبت، و ترور شخصیت، امروزه جزء فعالیت های روز مره یک عده افراد می باشد و اینها همواره می کوشند که طرف را از هر طریق ممکن جایگاه و پایگاه اجتماعی شان را با نسبت های ناروا تضعیف کنند، در حالیکه این کارهای ناجوانمردانه و زشت که در حقیقت از پستی و دون همتی انسان ها سر چشمه می گیرد، نه در دین جای دارد و نه هم در قاموس انسانیت می گنجد.

 

این درحالی است که به گفته آقای رحمتی، اسلام دین رافت و مهربانی است و در آیات قرآن کریم و احادیث و روایات معصومین(ع) به شفقت و همدیگر دوستی توصیه فراوان شده است و زندگی اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در اسلام بر اساس مهر و محبت نوع دوستی استوار است.

 

این عالم دین همچنان بیان داشت که اسلام حتی خشونت در برابر حیوانات را منع کرده، چه رسد به انسان، پس با این وجود چگونه می توان اسم انسان را بالای کسانی گذاشت که ذره ای از رحم و مروت ندارند و روزانه خون صدها انسان را می ریزند و از اذیت و آزار دیگران لذت می برند.

 

او تصریح کرد: کدام عقل سلیم می تواند اعمال وحشیانه گروه های تروریستی مانند داعش، القاعده و طالب را به حساب اسلام بگذارد و این همه درنده خویی را مطابق با برنامه های دینی قلمداد کند؟.

 

رحمتی همچنان اظهار داشت: چگونه آدم کشان بی رحمی که امروز فقط نام اسلام را یدک می کشند، خود را پیرو پیامبری می دانند که به قول قرآن کریم رحمت از برای عالمیان است و در فتح مکه در برابر تمام مشرکین که حضرت را در ابتدای رسالت اذیت و آزار هم کرده بود، اعلام کرد که “الیوم یوم المرحمه” امروز روز رحمت، شفقت و مهربانی است و من همه را بخشیدم و حتی قاتل عمویم حمزه را.

 

رحمتی در ادامه سخنان خود تاکید کرد که امروز نه تنها مسلمانان، بلکه تمام بشریت اگر بالای ۵۰ درصد اعمال خود را مطابق اسلام عیار کنند، هیچ خشونتی در جهان باقی نمی ماند، زیرا اسلام در ذات خود هیچ عیب و نقصی ندارد و در هر شرایطی تمام نیازمندیهای مادی و معنوی بشریت را پاسخگو است.

 

به باور او، امروز که بشریت در لجنزار گناه و بدبختی غرق است، یگانه دلیلش این است که هر آنچه را خدا نهی کرده به آن عمل می کنند و آنچه را با زندگی انسانی و هدف خلقت در تضاد می باشد مورد توجه قرار می دهند.

 

رحمتی در پاسخ به اینکه چرا دشمنان اسلام همواره در صدد خشن نشان دادن دین اسلام هستند؟ گفت: امروز یک عده از مسلمانان به دلیل بی خبری و جهالت، ابزار دست دشمن قرار گرفته اند و همین ها هستند که با اشاره دشمن هر روز خشونت می آفریند.

 

رحمتی با اشاره به دیدگاه یکی از دانشمندان معاصر گفت که یک عده از مسلمانان امروز مسلمان جغرافیایی و وراثتی هستند نه اینکه  اسلام شان از روی تحقیق و شناخت باشد، بنا بر این وقتیکه آگاهی و شناخت نبود و جهالت بر چگونگی اندیشه و عملکرد انسان حاکم بود خواسته یا نا خواسته به دام دشمن افتاده و مورد سوء استفاده قرار می گیرند.