• تاریخ انشار: ۸ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 11731
  • 1,132 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اصلاح نفس و رفع گرفتاری دیگران؛ نتایج یک ماه بندگی

به گزارش خبرگزاری آوا، چهارمین دور گفتمان پژوهشی تحلیلی؛ تحت عنوان “مردم مسلمان و ظرفیت استفاده از رمضان؛ حفظ اصلاح خود و درک دیگران” از سوی دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.   کارشناسان این گفتمان، پیرامون سر فصلهای مطروحه و سوالهای مرتبط به موضوع صحبت کردند.   حجت […]

به گزارش خبرگزاری آوا، چهارمین دور گفتمان پژوهشی تحلیلی؛ تحت عنوان “مردم مسلمان و ظرفیت استفاده از رمضان؛ حفظ اصلاح خود و درک دیگران” از سوی دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

کارشناسان این گفتمان، پیرامون سر فصلهای مطروحه و سوالهای مرتبط به موضوع صحبت کردند.

 

حجت اسلام و المسلمین سید عندلیب ضیایی؛ از کارشناسان این برنامه علمی پژوهشی، در رابطه با نتایج روزه داری و اثرات آن بعد از ماه رمضان صحبت کرد و گفت: شکی نیست که رمضان ماه رحمت، برکت و غفران الهی است و تمام بندگان مومن، مهمان خداوند متعال هستند و ظرفیت زمانی بسیار مناسب برای خود سازی و تربیت روحی می باشد.

 

اما به گفته این کارشناس دینی، آنچه مهم است چگونگی عملکرد روزه دار بعد از ماه رمضان است به این معنی که بعد از سپری کردن این ایام چقدر اصلاح شدیم و تا چه اندازه استعداد کسب کردیم که بتوانیم بعد از رمضان خود را حفظ کرده و به دیگران نیز کمک کنیم.

 

به گفته او کمک به مستمندان دو پیامد دارد: یکی رفع گرفتاری در دنیا و دیگری نجات از آتش جهنم در جهان آخرت خواهد بود.

 

به گفته او، انسان می تواند خود را با زمانهای دیگر غیر از رمضان مقایسه کند و اگر واقعاَ تحول عظیمی در درون خود مشاهده کرد و نسبت به تکالیف الهی مانند انجام واجبات و ترک محرمات پای بند بود و دست مستمندان را گرفت، معلوم است که در مکتب رمضان ساخته شده است.

 

به باور این تحلیلگر دینی؛ یکی از اثرات ماه رمضان درک دیگران است و اصولاَ یکی از فلسفه های روزه داری نیز همین است که ثروتمندان وضعیت مستمندان و گرسنگان را درک کنند، بنا بر این اگر این حالت و یا ویژگی تا بعد از رمضان نیز ادامه پیدا کرد بدون شک، روزه ماه رمضان موثر بوده است.

 

درهمین حال حجت الاسلام و المسلمین سید محمد موسوی؛ کارشناس دیگر این گفتمان نیز گفت: نتیجه رمضان برای روزه داران واقعی پاداشهای خداوند است که نصیب انسان می شود.

 

به گفته او، هر چند خداوند پاداش اعمال خیر را درهمه زمانها چند برابر می دهد، اما رمضان در این میان استثنا است و خداوند توجه ویژه به بندگان خود دارد و پاداشها به مراتب بیشتر خواهد بود.

 

موسوی علاوه کرد: پاداشی که خداوند برای بندگانش به خصوص در ماه رمضان عطا می کند نظر به نیت ها و کیفیت روزه داری متفاوت است.

 

به گفته او، یک عده از افراد تنها از خوردن و آشامیدن امساک می کنند ، عده دیگر علاوه بر خود داری از خوردن و آشامیدن، زبان و چشم و گوش خود را نیز از محرمات حفظ می کند، اما تعداد کمی از روزه داران قلب شان نیز روزه دار است که این بالاترین مراتب روزه داری و بندگی است لذا پاداش بیشتر نیز نصیب آنان می شود.

 

آقای موسوی در ادامه سخنان خود با ابراز اینکه همان گونه که مسلمانان در تلاشند تا ارزشها را به خصوص در ماه مبارک رمضان زنده کنند دشمن نیز کوشش می کند تا به نحوی این ارزشها را کمرنگ بسازد.

 

او با تاکید بر اینکه دشمنان اسلام در تلاشند تا مسلمانان را در درون خودشان بشکنند، افزود: از زمان حضور خارجی ها در افغانستان دشمن به این فکر بود که اگر بخواهند در این کشور ماندگار شوند باید ذهنیت مردم به خصوص جوانان را از طریق رسانه های ضد ارزشی تغییر بدهند که تا جایی در این کار خود موفق نیز بوده اند حتی در ماه رمضان نیز نشرات مبتذل از برخی تلویزیونها متوقف نشد.

 

او، از جوانان کشور خواست که در برابر حربه رسانه ای دشمن باید ایستادگی کنند و خود را به سواد رسانه ای مجهز بسازند و توطئه های دشمن را از راه های معقول و با امکانات روز خنثی کنند.

 

به گفته موسوی، اندیشه جدایی دین از سیاست حربه دیگر دشمنان است که به شدت روی آن کار می شود تا از این طریق نیز ارزشهای دینی و اسلامی را به حاشیه برانند.

 

رفع گرفتاری از دیگران؛ از آموزه های مهم مکتب رمضان

 

در ادامه سید عندلیب ضیایی، به یکی دیگر از پیامدهای روزه داری اشاره کرد و گفت: رفع گرفتاری از دیگران خصوصیتی است که در نتیجه روزه داری نصیب انسان می شود.

 

وی در این زمینه به حدیثی از حضرت امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت: آنحضرت فرموده است هرکس مشکلات برادر مومن و مسلمان خود را رفع کند خداوند مشکلات دنیا و آخرت او را مرفوع می سازد.

 

ضیایی محبت به همدیگر، در نظر داشتن خوبیها در کانون خانواده و جامعه و همچنین وحدت و همپذیری را از عمده ترین عوامل کمک به دیگران عنوان کرد و گفت: قرآن نیز در این زمینه صراحتاَ بیان می کند که اگر می خواهید عزت مند و حامی همدگیر باشید نزاع نکنید که سست می شوید و پیامد این نزاع علاوه بر ناهنجاریهای اجتماعی استیلای دشمن بر شما است.

 

پرداختن به گرفتاری های خود؛ دلیل بی تفاوتی بر دیگران نمی باشد

 

در ادامه این گفتمان سید محمد موسوی در پاسخ به اینکه آیا پرداختن به مسئولیت و گرفتاری داخلی افغانستان، باعث می شود که به امت مسلمان جهان فکر نکنیم و به امورات آنان نپردازیم؟ گفت: گرفتاریهای داخلی نباید باعث شود که ما نسبت به دنیای بیرون از خود به خصوص جهان اسلام بی تفاوت باشیم.

 

به گفته او، وظیفه یک مسلمان اگر پنجاه درصد تواضع در برابر خداوند است، پنجا درصد مبارزه با طاغوت می باشد که ارتباط با دنیای بیرون دارد.

 

به گفته او، به طور مثال مردم افغانستان در حال حاضر صدها گرفتاری دارند، اما تجلیل از روز جهانی قدس را یک وظیفه شرعی و اسلامی خود دانسته و آنرا مبارزه با طاغوت میدانند.

 

از سویی هم به گفته او، خداوند تاکید می کند که مسلمانان با حرکت های دسته جمعی خود باید کاری را انجام دهند که دشمن در غضب شود، بنا بر این شعار علیه اسرائیل غاصب و سوزاندن پرچم این رژیم و دشمنان خدا کاری است مطابق با دستور اسلام و قرآن.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید عندلیب ضیایی نیز تاکید کرد که انجام وظایف اسلامی و پا بند بودن به ارزشها، دشمن را دست پاچه می کند.

 

به گفته او، در طول تاریخ مسلمانان با جمعیت بسیار اندک بر دشمنان غلبه کرده و آنان را دست پاچه کرده اند، امروز نیز اگر مسلمانان هدف خدایی داشته باشند در تمام عرصه ها پیروز خواهند بود.

 

او خاطر نشان کرد: نمونه بارز و عینی پیروزی ایمان بر کفر و عامل دستپاچگی ارباب باطل در قرن معاصر حضرت امام خمینی(ره) است که با سلاح ایمان و تکیه بر خداوند بزرگترین قدرت جهانی را شکست داده و ترس و وحشت را در قلوب استکبار جهانی بوجود آورد.

 

هچنین به گفته او شکست روسها در افغانستان و مداخله غربیها که یقیناَ نه از سر دلسوزی بلکه از سر ترس غلبه مسلمانان بر دنیا صورت گرفت همه دست پاچگی دشمن را به نمایش می گذارد.

 

لازم به ذکر است که گفتمان امروز با جمع بندی کلی حجت اسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ دبیر کل حزب اسلامی تبیان پایان یافت.