• تاریخ انشار: ۱۰ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 20608
  • 522 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اصلیت واقعه غدیر خم می تواند محور وحدت امت اسلام باشد

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، حجت الاسلام غلام رسول عارفی؛ مدرس مدرسه جعفریه شهر مزار شریف در گفتمان دانشجویی ” غدیر در پرتو ولایت ” پیرامون سرفصل” غدیر می تواند نقطه وحدت مسلمانان واقع شود؟گفت: ظاهر امر واقعه غدیر خم نمی تواند نقطه وحدت مسلمانان باشد چون که پیامبر (ص) فرمود امت من، بعد […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، حجت الاسلام غلام رسول عارفی؛ مدرس مدرسه جعفریه شهر مزار شریف در گفتمان دانشجویی ” غدیر در پرتو ولایت ” پیرامون سرفصل” غدیر می تواند نقطه وحدت مسلمانان واقع شود؟گفت: ظاهر امر واقعه غدیر خم نمی تواند نقطه وحدت مسلمانان باشد چون که پیامبر (ص) فرمود امت من، بعد از من ۷۳ گروه می شوند، طبق همین فرمایش بعد از رحلت حضرت محمد اختلاف میان انصار و مهاجرین بوجود آمد.

 

وی افزود: اصلیت واقعه غدیر خم می تواند محور وحدت امت اسلام باشد چنانچه حضرت زهرا (س) در خطبه خود بعد از پیامبر فرمود امامت در جامعه باعث اتحاد و اتفاق می شود، اگر مردم آن زمان امامت را می‌پذیرفتند امامان معصوم همه محور وحدت قرار می گرفتند و اختلاف بوجود نمی آمد.

 

حجت الاسلام عارفی ادامه داد: اعتقاد شیعیان نسبت به مسئله امامت همان اعتقاد پیامبر است چون امام را معصوم میدانند بحث امامت بعد از گذشت دو ماه نادیده گرفته شد و همین که پیامبر رحلت کرد اختلافات ایجاد گردید، پیامبر (ص) در سه راهی غدیر خم برای یک لک و بیست و چهار هزار حاجی سرپرستی حضرت علی (ع) را بعد از خودش اعلان نمود و فرمود جانشینی علی (ع) را حاضران به غایبان برسانند، اما برادران اهل سنت ما کلمه مولاه  را در حدیث (من کنت مولاه فهذا علی مولاه) به معنی دوست تعبیر کردند و واقعه غدیر خم را به طور کامل قبول دارند.

 

مدرس مدرسه جعفریه شهر مزار شریف تصریح کرد: پیام خداوند متعال در غدیر خم توسط جبرئیل صریحا برای حضرت محمد (ص) آمده ” ای رسول ابلاغ کن آنچه را که ما به تو ابلاغ کردیم وگرنه رسالت خود را انجام نداده‌ای ” بحث امامت و ولایت علی اینقدر مهم مطرح می شود، اصلیت غدیر وحدت است چون غدیر متعلق به تمام امت اسلام می باشد.

 

این عالم دینی گفت: اگر شخصیت حضرت علی (ع) را در تاریخ بررسی کنیم هیچ صحابه‌ای به اندازه امام علی (ع) توصیف نشده و فضایل ندارد و کتاب های چون صحیه بخاری و مسلم سنن ابی داوود و ترمزی و منابع مآخذ براداران اهل سنت فضایل حضرت ذکر است چنانچه داریم که پیامبر فرمود: علی با حق و حق با علی است.

 

وی در پاسخ بر اینک چرا وهابیت غدیر را انکار می کند؟ گفت: علت انکار وهابیت این‌ست که وهابیت سردم دار مخالفین بحث امامت می باشند، آنان تلاش دارند تا نامی از اهلبیت مطهر پیامبر اسلام گرفته نشود، شیعیان ائمه معصوم را برترین انسان های روی زمین میدانند اما وهابیت بر خلاف اهلبیت را انسان عادی دانسته و جایگاهی برای شان قایل نیستند.

 

عارفی اظهار داشت:شیعیان وظیفه دارند تا با الگوگیری از برخورد اهلبیت نسبت به دشمنان شان پیروی کنند و برای ابلاغ غدیر تلاش نمایند به این که کار نداشته باشند که برادران اهل سنت عید غدیر را قبول دارند یا ندارد، شیعه فقط باید با استناد از احادیث و قرآن برای فضائل حضرت علی (ع) و ائمه استفاده کند.

 

گفتنی‌ است: گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان در بلخ دارای بخش های سخنرانی کارشناسان، ابراز نظر دانشجویان و پرسش و پاسخ می باشد.