• تاریخ انشار: ۱۱ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8618
  • 494 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اظهارات آقای غنی مبنی بر حل مسایل افغانستان با اشتراک مساعی کشورهای منطقه با حمایت سازمان ملل متحد، روزنه امید بیشتری ایجاد می کند

n00137384-b

حجت الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در خطبه اول نماز جمعه مسجد حضرت محمد رسول‌الله(ص) روایتی از امام صادق (ع “مَنْ تَرَکَ التَّزْوِیجَ مَخَافَهَ الْعَیْلَهِ فَقَدْ أَسَاءَ بِاللَّهِ الظَّنَّ” را نقل و سپس خود و مردم را به رعایت تقوای الهی توصیه کرد.   آقای مزاری با […]

حجت الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در خطبه اول نماز جمعه مسجد حضرت محمد رسول‌الله(ص) روایتی از امام صادق (ع “مَنْ تَرَکَ التَّزْوِیجَ مَخَافَهَ الْعَیْلَهِ فَقَدْ أَسَاءَ بِاللَّهِ الظَّنَّ” را نقل و سپس خود و مردم را به رعایت تقوای الهی توصیه کرد.

 

آقای مزاری با اشاره به خطبه نماز جمعه قبلی یادآورد شد که در هفته گذشته در رابطه با بحث ضرورت تقوا در زندگی انسان‌ها و همچنین پیامدهای منفی بی تقوایی صحبت شد و خاطر نشان گردید که اگر در زندگی چه در حوزه فردی و چه در حوزه اجتماعی تقوا نباشد و به جای آن گناهان وجود داشته باشد پیامدهای بسیار ناگواری در زندگی فردی و اجتماعی به‌وجود خواهد آمد.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان افزود که در این خطبه هم علاقه دارم که بحث گذشته را دنبال کنم؛ با این تفاوت که در این خطبه در مورد زمینه‌های ایجاد تقوا صحبت می کنم که در بین انسان ها این زمینه ها چیست و از چه موقع ما باید در این عرصه توجه داشته باشیم.

 

آقای مزاری علاوه کرد که اصولاً فضا و زمینه‌های ایجاد تقوا در زندگی فردی و اجتماعی، در خود خانواده است؛ چنانچه اگر اعضای خانواده به‌ویژه پدران و مادران در راستای ایجاد تقوا تلاش کنند طبعاً خانواده آنها خانواده‌ای با تقوای خواهد شد و این خانواده سعی خواهد کرد که از آلوده شدن به گناهان جلوگیری به عمل‌آورد.

 

مزاری اضافه کرد؛ آنچه که در اینجا مهم به نظر می رسد این‌است که عامل اساسی ایجاد تقوا در خانواده پدر و مادر خواهند بود، زیرا اگر این دو شخصیت در خانواده توجه به این موضوع داشتند، طبعاً در عرصه ایجاد فضای با تقوایی توفیقاتی وجود خواهد داشت و اگر همه خانواده‌ها، خانواده‌های با تقوایی شوند جامعه ای با تقوا شکل خواهد گرفت؛ چون یک جامعه متشکل از تعدادی زیادی از خانواده‌ها است و این خانواده‌ها سیستم و نظم یک جامعه را شکل می‌دهند.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان ادامه داد: بحث ایجاد تقوا توسط پدر و مادر نیز زمانی موثر است که این پدر و مادر خودشان مقدمات ایجاد تقوا را فراهم کنند؛ چون توانمندی آنان بعد از تشکیل خانواده در راستای توفیق پیدا کردن برای ایجاد تقوا نخواهد بود بلکه قبل از تشکیل خانواده است، یعنی قبل از اینکه دختر و پسری ازدواج می‌کنند و خانواده تشکیل می‎دهند باید به فکر زندگی سالم باشند.

 

مزاری تاکید کرد که حتی از آن لحظه‌ای که شرایط خواستگاری فراهم می‌شود و اطرافیان پسر خواستگار دختر می‌روند، باید این زمینه‌ها از سوی پسر و دختر فراهم باشد.

براساس گفته‌های آقای مزاری؛ امروز اگر ما معضلات فراوانی داریم از همین جا شروع می‌شود؛ بحث خواستگاری‌های ما ناسالم است و معیار و ملاک‌های غیر شرعی و غیر عرفی مد نظر طرفین است؛ در حالیکه اسلام معیار خیلی خوب و خیلی آسانی دارد.

آقای مزاری افزود که اسلام به دختر داران توصیه می‌کند که دختر خود را به پسری بدهید که از تدین و تخلق وی مطمئن شوید و به دنبال پول و نام‌دار بودنش نباشید، هم‌چنان به دنبال معیشت و اقتصاد آینده زندگی دختر تان هم نباشید، چون این سوء ظن به خدای متعال است.

 

او خاطر نشان کرد: زمانیکه پسر تدین و اخلاق نیکو داشت، برای دادن دخترمان تحت هیچ شرایط نباید درنگ کنیم؛ چون زمانی‌که جوان تدین و اخلاق داشت بقیه امور وی درست می‌شود، به خاطری که آدم متدین بی‌کار نمی‌ماند و در مسیر خلاف حرکت نمی‌کند، می‌خواهد زندگی خود را به مسیر درست سامان دهد.

 

آقای مزاری اشاره کرد؛ این‌که ازدواج‌ها گاهی به شکست مبتلا می‌شود و دامادها، آدم‌ نادرست از آب در می‌آیند به‌خاطر این است که ما توجه به بحث تدین و تخلق‌اش اصلاً نداریم و اصلاً در مورد نماز و روزه‌اش تحقیق نمی‌کنیم و زمانیکه از یک خانواده پولدار به خواستگاری آمد سریع عمل می‌کنیم.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان تاکید کرد که مباحث خرچ و مصارفی که در هنگام خواستگاری از سوی دختر داران مطرح می‌شود؛ کاملاً نا معقول و ناپسند است و در آینده دخترشان کاملاً تاثیر منفی از خود بجا می‌گذارد.

 

آقای مزاری ادامه داد: بعضی سخت‌گیری‌هایی که وجود دارد و می‌خواهند برنامه خواستگاری خیلی طول بکشد؛ چون معتقدند که اگر دختر خود را زود بدهند، تردید در دل طرفداران پسر و داماد ایجاد خواهد شد؛ در حالیکه این کاملاً غلط است و خواستگاری نباید طول بکشد؛ چون همینکه کاملاً خانواده طرف را شناختید، و از اخلاق و تدین‌ پسر مطمئن شدید، دنبال چیزی دیگری نباید گردید.

 

آقای مزاری با بیان این‌که نقطه آغازین بی تقوایی‌ها از زمان خواستگاری شروع می‌شود، افزود که بعد از توافق طرف دختر و پسر و اعلام نامزدی، در حالی که هیچ عقدی محرمیتی صورت نمی گیرد، برای مدت‌های طولانی نامزد می‌مانند و چیزی که در جامعه ما وجود دارد این است که مادران سعی دارند، در زمان نامزدی دخترشان با داماد شان دیدار داشته باشند و بنشینند، که این شرایط ناپایدار و نامطلوبی را ایجاد می‌کند.

حسینی مزاری تاکید کرد که این مرحله باید درست مدیریت شود، تا زندگی از همین نقطه به سلامت و پاک شروع شود و هیچ گناهی بین دختر و پسر اتفاق نیافتد.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان ادامه داد: در شب و روزعروسی‌هایی که برگزار می‌شود و اولولین خشت‌های زندگی آنجا گذاشته می‌شود باید فضای سالمی نسبت به زندگی اینها وجود و حاکمیت داشته‌باشد؛ در حالیکه شما برنامه‌های عروسی و شیرینی خوری‌ها را می بینید که غیر از این است.

 

آقای مزاری اشاره کرد که در عروسی‌ها چه‌مقدار مصارف گزاف می‌شود که کمر خانواده پسر را می‌شکند و آنان چندین سال از زیر قرض بیرون نمی‌شوند که همین موضوع زندگی را به کام دختر و پسر تلخ و خراب می‌کند.

آقای مزاری افزود که این مصارف هنگفت باعث می‌شود تا فضای محبت‌آمیز و عاطفی در درون خانواده‌ها از هم بشکند و منجر به درگیری شود و حتی فرصت تولید مثل و ولادت از بین برود و طرفین از همدیگر طلاق بگیرند، از همین رو آمارهای طلاق در جامعه افزایش یافته‌است.

 

مزاری با اشاره به اینکه علاوه بر مصارف، فضای معنوی این ازدواج‌ها خراب است و هیچ معنویتی در آن وجود ندارد افزود که در کنار این عروسی‌ها آقایان بساط قمار را پهن می‌کنند و فضای خانواده را آلوده و مسموم می‌کنند، که اگر در این فضای آلوده و مسموم طرفین با هم نزدیک شوند و نطفه در این شب منعقد شود، این نطفه هرچند از نظ ظاهر به سلامتی متولد شود؛ اما زمینه‌های گناه‌کردن در ذهن و وجود این فرزند وجود دارد.

 

آقای مزاری هم‌چنان یاد آور شد که مصارف گزاف در عروسی‌ها فضایی را به وجود می‌آورد که در آن ناراحتی، وجود دارد و اگر جنینی در رحم مادر باشد، متاثر از این ناراحتی‌ها و جنگ‌های خانوادگی می‌شود و چون داماد معیار تدین و اخلاق را فرا نگرفته، با خانم دعوا می‌کند؛ در حالیکه در اسلام مرد حق و اجازه ندارد که دست روی خانم خود بلند کند.

براساس گفته‌های آقای مزاری؛ جنگ و جنجال روی جنین تاثیر می‌گذارد و بعد از تولد هرمقدار زندگی توام با امکانات داشته باشد و فرزند به بهترین مکتب برود، حال درس خواندن و کسب تحصیل را ندارد؛ چون در هفته گذشته یادآور شدم که ترک تحصیل ناشی از گناه و معصیت است.

 

او خاطر نشان کرد که اگر ما می‌خواهیم خانواده درست و با محبت داشته باشیم، باید از روز اول به فکر چنین زندگی باشیم و جامعه خود را از این چنین مذخرفات پاک کنیم.

آقای مزاری اظهار داشت که این شیربها چیست؛ چون زن ارزشی دارد که دنیا نمی‌تواند ارزش آن را جبران کند.

دبیرکل حزب اسلامی تبیان تاکید کرد که به دختران هم بگویید که مهر خود را کم بگویند؛ چون دختری مورد محبت خدا است که مهریه اش کم باشد و آن دختری که مهر خود را بزرگ و زیاد می‌گذارد از شومی آن خانم است و در زندگی آینده‌اش تاثیرات منفی دارد.

 

آقای مزاری هم‌چنان تاکید کرد که ازدواج‌ها باید آسان شود تا زمینه‌های این فساد موجود در جامعه از میان برداشته شود؛ چون این فسادها اکثراً به خاطر سختی ازدواج در جامعه است.

آقای مزاری در پایان خطبه اول ابرا امیدواری کرد که خداوند به ما توفیق بدهد که همه ما عامل آیات قرآن و دستورات ائمه معصومین(ع) باشیم و تقوا را از مقدمه تا ذی المقدمه‌اش در زندگی خود ایجاد کنیم.

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در خطبه دوم، بار دیگر خود و مردم را به رعایت تقوای الهی دعوت کرد و ابراز امیدواری کرد که بتوانیم در رعایت تقوای الهی توفیقی بیش از پیش پیدا کنیم.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه با اشاره به موضوعات روز گفت که از جمله عناوینی که در این هفته توجهم را جلب کرد؛ دیدار رئیس جمهورغنی با یکی از مقامات سازمان ملل متحد است که در آنجا رئیس جمهور غنی خواستار دایر شدن اجلاسی دررابطه با مسایل افغانستان با حضور کشورهای منطقه و حمایت سازمان ملل ازین اجلاس شد.

آقای مزاری افزود که این کار بسیار درستی‌ست و ای کاش بعد از سقوط طالبان و به‌وجود آمدن حکومت جدید به ریاست آقای کرزی چنین جلساتی در پیش گرفته می‌شد.

 

وی گفت: این اقدام آقای غنی و اظهارات ایشان روزنه امید بیشتری را برای مردم افغانستان ایجاد می کند تا انشالله در آینده نه چندان دور نتایج مثبتی به دست آید.

این آگاه سیاسی خاطر نشان کرد که در گذشته توجه دولت مردان و سیاست مداران نسبت به کشورهای منطقه ضعیف بود و سعی داشتند که با کشورهای منطقه با هدایت و رهبری غربی‌ها عمل کنند و طبیعی است که در بیش از یک دهه گذشته غربی‌ها با توجه به اعمال نظر شان نسبت به مسایل افغانستان، خوش نبودند که کشورهای منطقه در بحث صلح افغانستان حضور و نقش داشته باشند.

 

مزاری یادآور شد که این کار غلطی بود؛ چون در بحث صلح در افغانستان نیاز است تا ما با کشورهای منطقه به خصوص همسایه های خود تبادل نظر و نشست داشته باشیم و همکاری کشورهای منطقه را برای برقراری صلح در افغانستان جلب کنیم.

براساس گفته‌های مزاری، کشورهای همانند چین، روسیه، هند و جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورهای که مستقل اند مناسب است که در نشست های صلح افغانستان حضور داشته باشند.

 

آقای مزاری علاوه کرد که در بحث کشورهای منطقه کافیست یکی از این کشورها به بحث صلح افغانستان بی‌توجه باشد؛ همین بی توجهی کشورهای منطقه سبب می‌شود تا صلح در افغانستان بر قرار نشود چون از همین بی توجهی، برخی از کشورهای مداخله گر و استفاده جو و برخی از جریان‌های داخلی و خارجی برای ایجاد ناامنی و تنش در کشور سؤ استفاده می‌کنند.

آقای مزاری افزود که از همین رو اجلاس منطقوی با حضور کشورهای تاثیر گذار همسایه خیلی مثبت است و این امیدواری را می‌دهد که افغانستان در آینده نه‌چندان دور روی صلح و آرامش را ببیند.

 

 

مزاری اشاره به جمعه گذشته کرد و افزود که در جلسه قبل نیز گفتم که دولت افغانستان از مدت‌ها به اینسو تلاش دارد تا مناسبات خود با کشورهای منطقه را خوب و فعال بسازد؛ چون امروز رابطه افغانستان با هند خیلی خوب است و رابطه اش با جمهوری اسلامی ایران که یک کشور بسیار تاثیر گذار در سطح دنیا است و در منطقه هم از بازیگران قدرت و سیاست است در حال بهبودی است.

 

او ادامه داد: درحالیکه جمهوری اسلامی ایران در گذشته اصلاً نقشی نداشت و در هیچ یکی از پروژه های بازسازی افغانستان سهمی نداشت در حالیکه مقدار کمکی که در گذشته کرده است حقیقی ترین و اصلی ترین کمکی است که به نفع مردم به انجام رسیده است و پروژه‌هایی صورت گرفته خیلی سالم است که به عنوان نمونه می‌توان از جاده دوغارون – هرات نام برد که بسیار سالم و مستحکم است در حالیکه جاده کابل – قندهار که بعد از آن ساخته شده را ببنید که به چه شکلی در آمده‌است.

آقای مزاری علاوه کرد که امروز مسیر تجارتی با ایران خیلی مثبت و ارزشمند است و بحث چاه‌بهار و رود هیرمند نیز از سوی حکومت پی گیری می‌شود، که اینها همه گام های مثبتی برای بهبودی روابط با جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید.

این آگاه سیاسی متعقد است که دولت افغانستان حتی با پاکستان هم مقاطعه صد درصد نداشته باشد و دیپلماسی خود را فعال نگهدارد، چون پاکستانی‌ها حتماً باید قانع ساخته شوند تا از ورود تروریست‌ها به افغانستان جلوگیری کنند و به امور کشور نیز دخالت نکنند.

 

آقای مزاری اضافه کرد که نمی‌شود با کشورهای دیگر بنشنیم و در رابطه با صلح صحبت کنیم؛ در حالیکه این‌طرف حساسیت پاکستانی‌ها را بر انگیزیم؛ چون برانگیختن احساسات و عصبانی کردن یک کشور هنر نیست؛ بلکه هنر این‌است که حتی اگر کشوری دشمن ما باشد با داشتن دیپلماسی فعال او را وادار کنیم که به سیاست‌های ما و منافع‌ما ارج بگذارد و دست از دخالت بکشد.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی یادآور شد که من به رئیس جمهور غنی می‌گویم که این سیاست شما خیلی عالی است؛ اما در بحث سیاست داخلی هم توجه کن، چون اگر در داخل کشور ما اقتدار و عظمت نداشته باشیم پاکستان و یا هر کشور دیگر به هیچ وجه بالای ما حساب نمی‌کند.

 

آقای مزاری اشاره به بحث اختلافات در درون حکومت کرد و افزود که امروز در لایه‌های مختلف حکومت اختلافات وجود دارد و صداهای گوناگونی از هر طرف شنیده می‌شود.

آقای مزاری تاکید کرد که اگر حکومت با جنرال دوستم مشکل دارد از راه مسالمت آمیز و حسن نیت حل کند، کاری نکند که یک کتله بزرگ از برادران ازبک و ترکمن ما حساس شوند و شیرازه زندگی اجتماعی ما حداقل در شمال از هم بپاشد؛ دولت مشکلات خود با برادران تاجک، با جمعیت اسلامی، با استاد عطا و داکتر عبدالله را حل کند؛ هم‌چنان مشکلات خود با مردم هزاره را باید حل کند. چه اینکه پایگاه اقتدار داخلی وحدت است و ما این وحدت را در جامعه خود نهادینه کنیم تا ما با اقتدار در سیاست خارجی خود فعال عمل کنیم و تاثیر گذار باشیم.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان هم‌چنان افزود که هفته آینده دوازدهم دلو (سالروز ورود حضرت امام خمینی(ره) به جمهوری اسلامی ایران است که این ورود در دنیا تحول ایجاد کرد و موجبات بیداری مسلمان‌ها شد و زمینه ساز وحدت میان شیعه‌ها و سنی‌ها گردید.

 

آقای مزاری افزود که روز ۱۲ دلو(بهمن)، روز میمون و مبارکی در سطح حد اقل دنیای اسلام است و ما امیدواریم که نظام فعلی این ایران که ادامه دهنده خط امام خمینی(ره) است همچنان با اقتدار بماند و ادامه حیات عزتمندانه داشته باشد.

مزاری تاکید کرد که بر آحاد ملت‌های مسلمه است که روز ۱۲ دلو(ره)، سالروز ورود امام خمینی(ره) به ایران، که سرآغاز تحول در دنیا و موجب بیداری مسلمان‌ها و زمینه ساز وحدت میان شیعه‌ها و سنی‌ها و برگرداندن عزت و سربلندی برای مسلمانان گردیدرا باید گرامی بدارند و برای آن شخصیت بزرگوار دعای خیر صورت بگیرد.

 

 

وی گفت: آمدن حضرت امام خمینی(ره) به ایران و مدیریت نزدیک روند پیروزی انقلاب اسلامی از داخل این کشور، سرآغاز تحول عظیم در ایران، منطقه و سطح دنیا و شروع بیداری بزرگ اسلامی در جهان اسلام و حرکت به سوی به دست آوری مجد و عظمت مجدد مسلمانان است.

 

ایشان افزود: بر آحاد مسلمین لازم است که از این مناسبت تاریخی تجلیل نموده، از آن به نیکی یادکنند و درس های این حرکت را بازگو کرده، همواره امام خمینی(ره) این احیاگر بزرگ اسلامی را دعا کرده از خط و جهت هدایت شده از سوی ایشان پیروی صورت بگیرد که حقیقت راه و مسیر نجات همین است

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>