• تاریخ انشار: ۱۸ حمل ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18521
  • 1,023 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

‘اعتیاد توطئه قدرت‌های خارجی علیه پیشرفت افغانستان است’

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، ﮔﻓﺘﻤﺎﻥ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮﯾﯽ “افغانستان و وضعیت جوانان”  به روز جمعه (۱۷ حمل) با حضور شخصیت های فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه از طرف مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار گردید.   حجت الاسلام غلام‌حسین عارفی؛ مدرس حوزه علمیه امام جعفر صادق(ع) کارشناس این […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، ﮔﻓﺘﻤﺎﻥ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮﯾﯽ “افغانستان و وضعیت جوانان”  به روز جمعه (۱۷ حمل) با حضور شخصیت های فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه از طرف مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار گردید.

 

حجت الاسلام غلام‌حسین عارفی؛ مدرس حوزه علمیه امام جعفر صادق(ع) کارشناس این گفتمان بود که در مورد سرفصل های “عمده مشکلات جوانان افغانستان، نقش جوانان در حکومت و مدیریت جامعه و نیز جوانان و معضل اعتیاد” صحبت کرد.

 

آقای عارفی در ابتدا با بیان اینکه زندگی انسان دارای سه فصل ایام کودکی، جوانی و پیری می‌باشد، اظهار داشت: در دوران اول و آخر، انسان ضعیف بوده و نیازمند کمک دیگران می باشد؛ اما بهترین ایام عمر انسان، دوران جوانی است.

وی خاطرنشان ساخت: دانشمندان و روان‌شناسان در تحقیقات شان گفته اند که قدرت یک جامعه و توانایی یک مملکت بستگی به نیروی انسانی دارد و هر قدر نفوس یک جامعه یا مملکت بیشتر باشد، توانایی آن بیشتر است که بهترین نیرو و قدرت را جوانان دارا می باشند.

 

آقای عارفی به دوران پیامبر خدا(ص) اشاره نمود و اذعان داشت: حضرت محمد(ص) در عمر ۴۰ سالگی به پیامبری مبعوث شد و ۲۰ سال در هرم قدرت بود که در این مدت از جوانان به عنوان مدیر جامعه و دستیار خود شان استفاده می کردند و مدیران شان را از این قشر انتخاب می نمودند.

 

به باور آقای عارفی، افغانستان از عقب مانده ترین کشورهای دنیا بوده که در آن حقوق هیچ فرد این مملکت رعایت نمی گردد و این کشور نه به عنوان یک کشور اسلامی، قانون اسلام در آن پیاده می گردد و نه قانون بین المللی و کنوانسیون هایی که در آن شامل است.

 

وی ضمن انتقاد از سران حکومت گفت: متاسفانه به دلیل فساد گسترده که در نظام وجود دارد، کمک های جهانی که برای بهبود این کشور کمک می شود، فقط به منفعت های شخصی به مصرف رسیده  و از سوی تعدادی از زورمندان، حیف و میل می شود.

 

مدرس حوزه علمیه امام جعفر صادق(ع) عمده ترین مشکل جوانان را فقر و نبود کار عنوان نمود و اظهار داشت: نیروی جوان است که یک کشور و یک جغرافیا را به شکوفایی می رساند و اگر از این نیرو در نظام و ادارات دولتی کار گرفته شود؛ قطعا کشور روز به روز به سوی پیشرفت گام برمی‌دارد.

 

آقای عارفی به سرفصل جوانان و معضل اعتیاد اشاره نمود و دست کشورهای بیرونی را در این معضل، دخیل دانست.

 

وی خاطرنشان ساخت: کشورهایی وجود دارند که افغانستان قدرتمند را دیده نمی توانند و به همین خاطر با معتاد کردن جوانان، می خواهند جلو پیشرفت این کشور را بگیرند.

 

به باور این کارشناس، کارهای وزارت مبارزه علیه مواد مخدر در کشور تا به حال ناکام بوده و این وزارت اکثر بودجه خود را به خاطر حیف و میل خود شان به مصرف رسانده اند نه برای مبارزه با این پدیده.

 

آقای عارفی، استفاده درست از درآمدهای کشور و توزیع عادلانه پروژه ها میان تمام ولایات و ولسوالی ها، ایجاد شغل برای جوانان، دست‌گیری دهقان‌ها و کمک به آنان به خاطر جلوگیری از زرع و قاچاق مواد مخدر، گرفتن برنامه های آگاهی دهی از عواقب بد معتاد شدن و به تصویر کشیدن زندگی معتادین توسط وزارات مبارزه با مواد مخدر را از جمله راهکارهای این مشکلات عنوان کرد.