• تاریخ انشار: ۱۳ سرطان ۱۳۹۹
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 30159
  • 490 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اعلام آمار نفوس شیعیان افغانستان از سوی آمریکا؛ توطئه حساب شده، سئوال برانگیز و نگران کننده

حسینی مزاری به شیطنت اخیر امریکایی ها در اعلام آمار شیعیان در افغانستان واکنش نشان داد و گفت که آنها می خواهند این آمار معیار و ملاک هر گونه تحلیل و تصمیم برای تخصیص حقوق و مزایا در حوزه های گوناگون مدیریتی خرد و کلان کشور قرار گیرد. خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ کابل: اخیرا وزارت […]

حسینی مزاری به شیطنت اخیر امریکایی ها در اعلام آمار شیعیان در افغانستان واکنش نشان داد و گفت که آنها می خواهند این آمار معیار و ملاک هر گونه تحلیل و تصمیم برای تخصیص حقوق و مزایا در حوزه های گوناگون مدیریتی خرد و کلان کشور قرار گیرد.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ کابل: اخیرا وزارت خارجه امریکا به نقل از یک نهاد تحقیقاتی اعلام کرده که شیعیان در افغانستان ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

اعلام این آمار از سوی امریکایی ها با واکنش های مختلفی در افغانستان همراه بود. امروز نیز حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان به شیطنت امریکایی ها واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.

متن کامل بیانیه حسینی مزاری در محکومیت شیطنت اخیر امریکایی ها

بسم الله الرحمن الرحیم

در یک اقدام ناشیانه اما قطعا مداخله‌جویانه، جمعیت شیعیان افغانستان اخیرا از سوی وزارت خارجه آمریکا بین ۱۰ تا ۱۵ درصد اعلام گردیده است و اگرچه این اولین باری نیست که آمریکایی ها به این عمل جانبدارانه دست می یازند بلکه قبلا نیز آمارهایی از سوی آنها ها اعلام گردیده که بالاترین آن ۱۹ درصد و کمترین آن ۱۰ درصد بوده است، اما اعلام آمار اخیر، آنهم در شرایط موجود کاملا سوال برانگیز و نگران کننده خواهد بود.

در بدو امر، این حرکت آمریکایی ها شاید به چشم نیاید و باعث حساسیت و واکنش نگردد چنانچه تاکنون کمتر از آنچه انتظار می رفت، بدان واکنش نشان داده شده، اما واقعیت امر این است که آمریکایی ها به هیچ وجه به یک حرکت غیر حساب شده دست نمی زنند و به ویژه در شرایط موجود که افغانستان حساسترین دوران خودرا سپری کرده و احتمال گفتگوی بین الافغانستانی قوت گرفته و ممکن است صف آرایی ها و تقسیمات جدید قدرت صورت بگیرد که قطعا معیار و مبنای آن، آمار جمعیتی هرقوم و جریانی خواهد بود، آمار نفوس غیر واقعی و کاملا ظالمانه برای شیعیان اعلام می کند تا معیار و ملاک هرگونه تحلیل و تصمیم برای تخصیص حقوق و مزایا در حوزه های گوناگون مدیریتی خرد و کلان کشور قرار بگیرد.

این درحالی است که جمعیت شیعیان افغانستان به مراتب بیشتر از آمار اعلام شده شکل یافته و طبیعی است که متناسب باآن می بایست در قدرت شریک بوده، از امتیازات مادی و معنوی کشور استفاده کنند.

به هرحال ضمن محکومیت میزان آمار اعلام شده از سوی وزارت خارجه آمریکا برای شیعیان افغانستان، نکاتی مورد نظر است که ذیلا مورد اشاره و تاکید قرار می گیرد:

۱- مردم افغانستان اعم از حقیقی و حقوقی و دولتی و غیر آن، هشیار باشند تا مبادا در دام توطئه های اجانب به ویژه آمریکایی ها گرفتار شوند و نسبت به هرگونه عملکرد آنها حساس بوده، نه تنها آن را خیر خواهانه تلقی نکنند بلکه با شک و تردید نگریسته، خود برای مصالح علیای کشور در تمام عرصه ها و میادین تصمیم بگیرند.

۲- حکومت افغانستان اقدام به شمارش نفوس کند تا بدینترتیب از یکسو آمار جمعیتی هرقوم و پیروان هر مذهبی به طور شفاف مشخص گردد و از سوی دیگر بهانه ای برای سوء استفاده از طرف قدرتهای مداخله گر باقی نماند و نیز در برابر اقدام مداخله جویانه آمریکایی ها موضع مشخص و شفاف اتخاذ نماید.

۳- شخصیت های حقیقی و حقوقیِ علمی و سیاسیِ شیعه بایستی به طور منسجم و سازمانیافته موضع مناسب گرفته، ضمن محکومیت آمار اعلامی از سوی آمریکایی ها، تخمین جدی خودشان از آمار نفوس شیعیان را اعلام و روی آن تاکید کنند.

۴- شخصیت های حقیقی و حقوقی فرهنگی، رسانه ای و تبلیغی شیعی به صورت گسترده و هماهنگ در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی حضور یافته، با راه اندازی کمپین وسیع، به محکومیت آمار آمریکایی اقدام کرده، روی آمار نفوس واقعی تر شیعیان در افغانستان تاکید ورزند.
اگر در شرایط موجود غفلت صورت گرفته، دست روی دست گذاشته شود و موضع مشخصی علیه این خباثت آمریکایی ها اتخاذ نگردد، بایستی منتظر صفحه تاریک دیگری در سرنوشت شیعیان باشیم که قطعا به وسیله اجانب و مزدوران داخلی آنها ورق خواهد خورد.

سیدعیسی حسینی مزاری
روز پنجشنبه ۱۲ سرطان ۱۳۹۹