• تاریخ انشار: ۱۹ حمل ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 9665
  • 1,045 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اعلام همدردی با زلزله زدگان خراسان رضوی/حمایت از مردم سوریه در برابر حملات امریکا/تبیین ضرورت انسجام عمل علما

  گرامیداشت سالروز میلاد حضرت امام جواد(ع) نشست تشکیل کارگروه” راه اندازی گفتمان و هم اندیشی حوزویان”جهت ساماندهی موثرتر فعالیت علما و طلاب مهاجرین افغانستانی خارج از کشور به خصوص طلاب مقیم ایران، قبل از ظهر امروز در محل دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.       به […]

 

گرامیداشت سالروز میلاد حضرت امام جواد(ع) نشست تشکیل کارگروه” راه اندازی گفتمان و هم اندیشی حوزویان”جهت ساماندهی موثرتر فعالیت علما و طلاب مهاجرین افغانستانی خارج از کشور به خصوص طلاب مقیم ایران، قبل از ظهر امروز در محل دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.

 

 

 

به گزارش خبرگزاری آوا، در ابتدای این نشست که با حضور ده ها تن از علمای برجسته و فعال در تالار اجتماعات مرکز تبیان برگزار شد، سیدعیسی حسینی مزاری؛ دبیرکل حزب اسلامی تبیان افغانستان میلاد حضرت جوادالائمه را تبریک گفت و از اظهار نظرهای  برخی از شخصیت های افغانستانی مقیم ایران پس از وقوع زلزله در منطقه سفید سنگ ولسوالی فریمان خراسان رضوی انتقاد کرد.

 

حسینی مزاری ضمن ابراز همدردی با مردم ایران به خصوص خانواده های قربانیان این زلزله تصریح کرد : در چنین شرایطی که زلزله زدگان در وضعیت بد روحی به سر می برند و خواهران و برادران ایمانی ما نیازمند کمک هستند، مطرح شدن بحث اردوگاه نگهداری اتباع افغانستان “سفید سنگ” از سوی برخی از شخصیت ها آنهم در این زمان کار پسندیده ای نبود و جای تاسف دارد.

 

 

 

وی با بیان اینکه انتقاد باید به جا صورت گیرد گفت: برخی از شخصیت ها حرف های سطحی می زنند و مسائلی را مطرح می کنند که نزدیک به دو دهه از آن می گذرد، امروز که شرایط رو به بهبود و مطلوب شدن است بازگویی شرایط آن زمان پیامد های منفی برای مهاجرین به دنبال خواهد داشت.

 

 

 

حسینی مزاری گفت: اگر انتقادی هم صورت می گیرد باید در زمان و مکان خودش آن هم  منصفانه باشد و در کنار ده ها انتقاد حداقل یک کار مثبتی که نظام جمهوری اسلامی ایران برای مردم افغانستان انجام داده یادآوری و تشکر و سپاس گردد.

 

 

 

وی گفت: آیا جمهوری اسلامی در طول جهاد هیچ کار مثبتی برای مردم، کشور و مجاهدین ما انجام نداده است؟ آیا هیچ کار اثر گزاری در ایام مقاومت به نفع مقاومت گران نکرده است و آیا ایرانی ها در طول ۱۵ سال اخیر هیچ زحمت قابل وصف و تذکری متحمل نشده اند تا یکبار از صدها یکی یاد شود و همواره و این همه لب به انتقاد و شکوه نگشاییم؟.

 

 

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان در ادامه عنوان داشت: واقعیت امر این است که خدمات جمهوری اسلامی در طول ۱۴ سال جهاد با وصفی که خود گرفتاری های بی شماری داشت و درگیر جنگ ۸ ساله با عراق بود، نه تنها قابل قراموشی نیست که جای صدها و هزاران سپاس و تشکر دارد.

 

وی گفت:  اگر نبود کمک نظام جمهوری اسلامی ایران در دوران مقاومت با مجاهدین و مبارزین کشور، امروز حتی همین فضای تنفس نیم بند هم وجود نمی داشت تا غربی ها ادعا کنند که ما طالبان را برانداختیم و زمینه را برای دموکراسی و آزادی بیان و حاکمیت انتخابی فراهم کردیم.

 

حسینی مزاری با برشمردن کمکهای جمهوری اسلامی ایران  در دوران پس از طالبان، افزود: در  ۱۵ سال اخیر نیز کمکهای جمهوری اسلامی ایران به دولت افغانستان، مردم کشور و به خصوص مهاجرین قابل شمارش نیست. پس اگر دوتا انتقاد ازین کشور داریم یک تحسین و تشکر نیز بایستی از دست اندرکاران نظام و مردم مسلمان ایران داشته باشیم.

 

 

 

وی گفت: من مخالف انتقاد از احتمالا رویه اشتباه مدیران ایرانی نسبت به مهاجرین نیستم و نیز نمی گویم در رابطه با وضعیت مهاجرین اطلاع رسانی نشود و دست اندرکاران ایرانی حوزه مهاجرین مطلع نگردد، چنانچه خودما سالها در این عرصه فعال بودیم و به موقع حرف زدیم و انتقاد کردیم و نیز راهکار ارائه می دادیم و تاحال نیز این رویه ادامه دارد، ولی در چنین شرایطی که هم حضرت امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) نگاه ویژه تری از هرزمان به مسایل مهاجرین دارند و هم سایر ارگانها و نهادهای ذیربط تمام تلاش شان این است که به مهاجرین خدمات مناسب ارائه کنند، کاملا ناجوانمردانه است که به خراب کردن ذهنیت ها بپردازیم و به جای تشکر و سپاس از نظام اسلامی و دلداری زلزله زدگان، به انتقاد، طعنه  و نیش زدن اقدام کنیم.

 

 

 

عزیزانی که حالا در رابطه با اردوگاه سفید سنگ انتقاد دارند در همان زمان و سالها پیش کجا بودند و چرا مردانه در همان شرایط در کنار مهاجرین قرار نگرفتند که اکثرا لب فروبسته و آرام و ساکت بودند و زندگی خود را می کردند اما حالا که زلزله آمده و صدها و هزاران مشکل متوجه برادران و خواهران ایرانی ما است و لازم به نظر می رسد که به کمک آنها بشتابیم و حد اقل اعلام همدردی کنیم اما ناجوانمردانه نمک به زخم این عزیزان می پاشیم و فضای ذهنی دست اندرکاران نظام، مردم ایران و مهاجرین را خراب می کنیم؟

 

این فعال سیاسی در ادامه صحبت خود به حمله امریکا به سوریه اشاره کرد و گفت:حمله امریکا به سوریه محکوم است  و مجامع بین المللی باید در این قضیه ورود پیدا کنند و در برابر این تجاوز آشکار بایستند.

 

وی با بیان اینکه از مردم سوریه در مقابل این حمله حمایت میکنیم تصریح کرد: پرداختن به این مسائل و ابراز انزجار از آن حد اقل باعث می شود که روزی خودمان گرفتار این وضعیت تاسفبار نشویم.

 

 

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان افغانستان با تاکید بر اهمیت کارهای منسجم و سازمان یافته در بین اقشار مختلف به خصوص علما از آغاز جلسات حول موضوع یک کار اثر گزار تر از سوی بخش علمای مرکز تبیان  در مشهد مقدس سخن گفت و اظهار داشت: به منظور هماهنگی و تعامل بیشتر در صدد هستیم گفتمانی را در بین علما راه اندازی نماییم تا در آن، مسائل مهاجرین و اوضاع روز افغانستان، منطقه و جهان مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

 

 

 

وی با اشاره به جایگاه خاص علما در بین مردم، گفت: علمای فاضل و برجسته ای در بین مهاجرین وجود دارند اما ما از فضل آنها بی بهره هستیم که شناسایی علمای نخبه و بهره مندی از دانش و علم آنها یکی از اهداف این گفتمان می باشد.

 

حسینی مزاری با تصریح نقش آفرینی هریک از علما در اثرگذاری بیشتر این گفتمان خاطر نشان کرد: انتظار می رود باوجود گرفتاری های روزمره هر یک از علما، بخشی از کار را بر عهده بگیرند تا گام موثری برای رفع مشکلات اقتصادی، اجتماعی خود و دیگران برداریم.

 

 

 

وی وظایف کارگروه علما را به سه بخش، فرهنگی، ارتباطات  و اجرایی تقسیم کرد و از علما و طلاب حاضر در نشست خواست تا وظیفه ای را در یکی از بخش برعهده بگیرند که شماری از علمای حاضربه طور داوطلب مسوول مستقیم و یا همکار یکی از این بخش ها شدند.

 

 

 

گفتنی است که کارگروه برپایی گفتمان و هم اندیشی حوزویان زیر نظر معاونت دفترمرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس به فعالیت خود ادامه می دهد.

 

 

 

به گفته مسؤلین دفتر مرکز تبیان در مشهد مقدس، هر ۱۵ روز یک گفتمان با حضور کارشناسان برجسته افغانستانی و غیر افغانستانی از کشورهای ایران، عراق، لبنان و دیگر کشورها، و نیز  اشتراک روحانیون و طلاب فاضل حوزه برگزار می شود.

 

 

 

شرکت در این گفتمان برای دانشجویان، دانش آموزان، فرهنگیان و متنفذین اجتماعی نیز آزاد می باشد. در هر گفتمان نمایندگانی از رسانه های جمعی نیز جهت پوشش دادن صحبت و دیدگاه های کارشناسان حضور خواهند داشت.