• تاریخ انشار: ۲۴ قوس ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8251
  • 1,127 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

افرادی که به مسجد القصی عقیده ندارد به قرآن و پیامبر عقیده ندارند

سید حیدر هاشمی امام جمعه ولایت بلخ می گوید که برخی از افرادی به قدس عقیده ندارد این به آن معناست که عقیده به گفته های قرآن و پیامبر ندارند. به گزارش خبرگزاری آوا، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان گفتمان دانشجویی را تحت عنوان ” قدس محور وحدت و همدلی” امروز در حاشیه ی […]

سید حیدر هاشمی امام جمعه ولایت بلخ می گوید که برخی از افرادی به قدس عقیده ندارد این به آن معناست که عقیده به گفته های قرآن و پیامبر ندارند.

به گزارش خبرگزاری آوا، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان گفتمان دانشجویی را تحت عنوان ” قدس محور وحدت و همدلی” امروز در حاشیه ی دومین نمایشگاه اخوت اسلامی با حضور علما، اساتید دانشگاه و صدها تن از دانشجویان و جوانان در مزار شریف برگزار کرد.

امام جمعه مزارشریف در این گفتمان فرهنگی خاطرنشان کرد که وحدت مثل همه مقوله ها فراهم کردنی است و باید تمام مسلمین جهان بخصوص مردم افغانستان در این عرصه تلاش کنند.

وی، به نقل از امام علی (ع) گفت: “مسجد الحرام، مسجد کوفه، مسجد نبی و مسجد الاقصی این اماکن مقدس؛ کاخ های بهشت در سرزمین الهی هستند.” لذا ما باید دفاع از قدس را ضرورری بدانیم.

او اضافه کرد که فلسطین بخشی از پیکره اسلام است، باید از این سرزمین دفاع کنیم، همانطور که در عید و زیارت خانه کعبه (حج) وحدت داریم، باید در مسئله قدس وحدت و یکپارچگی خود را حفظ کنیم.

آقای هاشمی به سوال یکتن از اشتراک کنندگان که پرسیده بود که چرا وحدت در افغانستان میان سنی و شیعه وجود ندارد، گفت که در کشور ما افغانستان وحدت و هم پذیری بیشتری میان مسلمین نسبت به سایر کشورها وجود دارد، اما برخی اختلافات که از سوی برخی از افراد جاهل و بی سواد باعث دوری مسلمانان شده است، باعث دوری مردم ما می شود.

وی سیاست را یکی از عمده ترین مسایل در دین دانست و گفت که سیاست مدارانی که با آموزه های دینی آشنا نباشند، هیج وقت نمی توانند در مدیریت برنامه های سیاسی شان موفق باشد. همین طور جریان فلسطین یک جریان سیاسی و دینی است و باید در این راستا رهبران سیاسی مسلمان تلاش جدی کنند.

در همین حال، مولوی مطیع الله نماینده ریاست حج و اوقاف در ولایت بلخ گفت: ”بدون شک روز قدس روز جهانی اسلام است و این روز هویدا می شود و باطل نابود خواهد شد.”

وی افزود که مسجد الاقصی اولین قبله مسلمین و مسجد اسلامی است که از طرف اسراییل اشغال شده و روزی خواهد رسید که اسراییل نابود خواهد شد، مثل اینکه چند هفته قبل در اثر آتش سوزی بسیاری از اماکن شان در آتش سوخت.!

وی از مجاهدین فلسطینی یاد کرد و گفت که کسانی که از این مکان مقدس دفاع می کنند، مجاهد بر حق هستند و اشخاصی که علیه این مسجد موضع می گیرند از نظر دین اسلام منفورند.

او مردم را به وحدت دعوت کرد و افزود که خداشناسی محور اصلی وحدت مسلمانان است و ایمان به قرآن، پیامبر و نماز سایر محورهای وحدت را تشکیل می دهند که همه روزه همه ی مسلمانان به آن عمل می کنند.

وی وجود اختلافات در میان مسلمین را بی سوادی و جهل دانست و اضافه کرد که نفاق و بدبختی که در کشورهای اسلامی بخصوص افغانستان وجود دارد بخاطر جهل و بی سوادی است که این دو مسئله باعث نفاق در جامعه اسلامی شده است.

وی خطاب به مردم گفت تا دست به دست هم داده نفاق و بدبختی ها را نابود سازیم و نگذاریم که کشورهایی غربی مثل امریکا در امورات اسلامی ما مداخله داشته باشند.

قابل ذکر است که این گفتمان در حاشیه نمایشگاه اخوت اسلامی در شهر مزار شریف برگزار شد، همه روزه با موضوعات مختلف از ساعت ۲ تا ۳ تا پایان برگزاری این نمایشگاه(۲۸ قوس) ادامه دارد و اشتراک همه شهروندان کشور آزاد می باشد.