• تاریخ انشار: ۱۷ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 11880
  • 1,055 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

افراط و تفریط ؛ دو آسیب مهم و اساسی جوامع اسلامی

n00145940-b

علمای دینی می گویند: افراط و تفریط گرایی که از آسیب های فقدان بصیرت است ، مشکل بزرگ امروز جوامع اسلامی و انسانی است. به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، حجت الاسلام و المسلمین سید جعفر سجادی در نشست هفته وار علما در مشهد مقدس یکی از بلاها و گرفتاری های مسلمین را فرقه ضاله […]

علمای دینی می گویند: افراط و تفریط گرایی که از آسیب های فقدان بصیرت است ، مشکل بزرگ امروز جوامع اسلامی و انسانی است.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، حجت الاسلام و المسلمین سید جعفر سجادی در نشست هفته وار علما در مشهد مقدس یکی از بلاها و گرفتاری های مسلمین را فرقه ضاله وهابیت دانست و گفت: در طول تاریخ علمای راستین هر چه خواستند با این فرقه گمراه مقابله کنند، کمتر موفق بودند و دلیل آن هم ضعف و مشکلات مسلمانان بود که به آن مبتلا شده اند.

حجت الاسلام جعفر سجادی با بیان این که دشمن نقاط ضعف مسلمانان را شناسایی می کند، گفت: در زمان فتح اروپا مسلمان ها راهی اسپانیا شدند و آن سرزمین ها را فتح کردند. علمای مسیحیت که خود را در حالت انزوا می دیدند، نقاط قوت و ضعف مسلمین را شناسایی نموده و با اتکا به افراط و تفریط گری های مسلمین توانستند ضمن اخراج مسلمانان از اسپانیا ، بر امور آنان مسلط شوند.

حجت السلام و المسلمین سجادی گفت: امروزه افکار وهابیت در حقیقت همان افکار مسیحیت است که رواج پیدا کرده است .

وی یکی از نقاط ضعف دیگر فریب خوردگان را استفاده از روایات ضعیف عنوان کرد و گفت: استفاده از روایات ضقیف، نقطه ضعف دیگری است که برخی افراد غیر متخصص به آن استناد می کنند.

سجادی تصریح کرد: مستر همفر ( جاسوس انگلیسی) نقاط ضعف و قوت مسلمانان را بررسی نمود و تمام سعی خود را برای کم رنگ کردن نماز جماعت که از نقاط قوت مسلمانان بود ، انجام داد.

وی آسیب بعدی را متفرق کردن مردم دانست و تصریح نمود: تفرقه حربه ای بود که در کشور ایران به دلیل داشتن رهبری واحد جواب نداد اما در کشور افغانستان صورت گرفت؛ به طوری که حتی اگر علمای ما از قم و مشهد هم به کابل بروند باز هم مسائل تفرقه برانگیز را مطرح می کنند و مردم را از یک دیگر جدا می سازند که این کار ، خواسته یا نا خواسته کمک به اهداف دشمنان است.

این عالم دینی تاکید کرد:علما باید این مشکلات و معضلات را حل بکنند،نه تنها این نقاط ضعف را حل نکردند بلکه آن را هم تشدید نمودند.

حجت الاسلام و المسلمین عادلی دیگر شرکت کننده در این نشست با بررسی انواع مختلف گروه های افراطی گفت: این گروه ها در زمان پیامبر هم ترور می کردند اما گروه هایی مثل داعش، کسانی هستند که به شیوه خطرناکی با روایات خودساخته و یا ضعیف به ترویج افراطیت می پردازند .

حجت الاسلام و المسلمین تقدسی نیز در این نشست گفت: حضرت علی (ع) با اینکه علم فراوان و بی انتهایی داشت اما کسی را طالب علم و یا دارای ظرفیت آن نمی دید.

وی به واکنش سه گروه در برابر علم پرداخت و گفت: کسانی هستند که زیرک هستند و بصیرت دارند ولی دین را وسیله دنیا قرار می دهند. از سویی افراد دیگری هستند که با وجود داشتن علم، بصیرت ندارند و به اسلام ضربه های جبران نپذیری وارد می کند و همچنین گروه سوم آن قدر سرگرم شهوت هستند که تمام همت آن لذت گرایی شده است.

حجت الاسلام تقدسی اظهار داشت: محمد ابن عبد الوهاب که نه علم و بصیرت کافی نداشت ، اکنون به عنوان رهبر فکری آل سعود است. به گفته وی این رژیم هر جا دچار مشکل می شوند فورا یک روایت را جعل کرده و دشمنان را با اتهام کافر و مفسد فی الارض کنار می زنند.

وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: امروز علما برای ورود به صحنه و فعالیت باید بصیرت داشته باشند .

حجت الاسلام و المسلمین واعظی دیگر شرکت کننده در این نشست گفت: از زمانی که وهابیت و افراط گرایی احیا شد جنایات بسیاری صورت گرفته است و مکان های مذهبی بسیاری را نابود کردند.

آقای واعظی در پایان گفت: گروه های القاعده ،طالبان و داعش در اعتقادات با هم هیچ قرقی ندارند جز در برخی از مسائل جزئی اما هدف همه آن ها تخریب دین و باور های مسلمانان است.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>