• تاریخ انشار: 16 نوامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15250
  • 1,241 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

افراط و تفریط در باور و خشونت در رفتار، ناشی از بی توجهی به سیره رسول خدا(ص) است

به مناسبت فرا رسیدن بیست و هشتم سفر، سالروز رحلت جان‌گداز خاتم پیامبران، حضرت محمد بن عبدالله(ص) و شهادت سبط اکبرش حضرت امام حسن مجتبی(ع)، گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان “ترویج سیره و فضائل پیامبر، راه بیرون رفت از افراطی گری در جهان”، از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد. […]

به مناسبت فرا رسیدن بیست و هشتم سفر، سالروز رحلت جان‌گداز خاتم پیامبران، حضرت محمد بن عبدالله(ص) و شهادت سبط اکبرش حضرت امام حسن مجتبی(ع)، گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان “ترویج سیره و فضائل پیامبر، راه بیرون رفت از افراطی گری در جهان”، از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، کارشناسان این برنامه پیرامون ویژگی های اخلاقی، تربیتی، فرهنگ سازی و این که سیره رسول خدا(ص) از ضروری ترین نیاز جامعه امروز می باشد، صحبت کردند.

 

حجت الاسلام و المسلمین محمدحیدر زکی، یک تن از کارشناسان این گفتمان، اخلاق حسنه را از عمده ترین ویژگی های پیامبر گرامی اسلام(ص) عنوان کرد و گفت: “با وجود این که اخلاق حسنه جوهر وجودی انسان را به نمایش می گذارد، اما مسلمانان امروز متأسفانه از آن غفلت کرده و در لجن زار بد اخلاقی ها غرق شده اند”.

 

به گفته او، با این که اکثر مسلمانان می دانند یکی از عوامل پیشرفت اسلام اخلاق نیکوی پیامبر(ص) بود، اما با آن هم برای بهبود زندگی سیاسی و اجتماعی، اهمیتی به این صفت بارز انسانی نمی دهند.

 

در همین حال حجت الاسلام و المسلمین محمد ایوب اخلاقی، کارشناس دیگر برنامه گفت: “توحید و میعادمحوری در شرایطی که شرک و بت پرستی در جهان بشریت موج می زد، از سیره مهم و سرلوحه کاری حضرت پیامبر(ص) بود”.

 

به گفته او، پیامبر گرامی اسلام(ص) با معرفی خداوند یکتا و زندگی هدف‌مند، تمام انحرافات و جهل خرافات را برداشت و با تعلیمات آسمانی، شیوه زندگی معتدل و انسانی را در اختیار بشر قرار داد.

 

اخلاقی افزود: “پیامبر گرامی اسلام(ص) با موعظه حسنه، استدلال منطقی و برخورد انسانی، از جامعه وحشی عرب، انسان های متمدن را ساخت؛ بنابراین روش دعوت‌گری رسول خدا به ما می آموزد که تنها از راه برخورد انسانی می توان اصلاحات را در جامعه به وجود آورد، نه از طریق برخورد خشن و افراط و تفریط در رفتار، گفتار و عمل”.

 

وی ادامه داد: “همان گونه که شیوه تربیتی و اخلاقی پیامبر(ص) در اجتماع سازنده و بی نظیر بود، در خانواده خویش نیز با زنان، اطفال و سایر اعضا به گونه یی رفتار می کرد که خشونت های دوران جاهلیت علیه زنان، با این که ریشه طولانی در زندگی مردم داشت، فراموش می شد”.

 

حجت الاسلام والمسلمین اخلاقی بیان داشت که پیامبر اسلام(ص) قبل از رسالت و بعد از آن، برخلاف تمام سنت های غلط عرب جاهلی، به زنان دید مثبت داشت و آنان را نیمی از پیکر جامعه انسانی می پنداشت.

 

به گفته او، در بحث اعتقادی نیز حضرت همواره تأکید می کرد که اسلام دین سهولت و آیین دنیا و آخرت است، لذا با انحرافات فکری، افراط و تفریط در برنامه ها و دستورات اسلام، کار را بر خود سخت نگیرید.

 

حجت الاسلام و المسلمین حیدر زکی نیز به شیوه تربیتی و اخلاقی حضرت پیامبر(ص) در خانواده اشاره کرد و گفت: “حضرت پیامبر(ص) همواره تأکید می کرد که بهترین امت من، کسی است که رفتار نیکو با زنان داشته باشد”.

 

به گفته آقای زکی، تا زمان حیات رسول خدا(ص)، مسلمانان از شیوه رفتاری آن حضرت در خانواده بهره می بردند، اما بعد رحلت آن حضرت، مسلمانان از مسیر اصلی قرآن و سنت خارج شدند.

 

وی علاوه کرد: “بی توجهی نسبت به سیره رسول خدا(ص) به خصوص شیوه تربیتی و اخلاقی وی در خانواده، امروز سبب شده است که مسلمانان از هر پدیده نامیمون رنگی به خود بگیرند و در ضمن در طریق زندگی خانوادگی و اجتماعی، آن چنان دچار ضعف شده است که باید برای سر و سامان دادن زندگی خود، از غیرمسلمان الگو بگیرند”.

 

این عالم دینی اضافه کرد: “حضرت پیامبر(ص) برای زندگی خانوادگی و اجتماعی، تقسیم اوقات منظم داشت و هرگز از آن تخلف نمی کرد، لذا زندگی پر باری داشت و هیچ گاه با مشکل روبرو نمی شد”.

 

او تأکید کرد که اکثر مشکلات جامعه امروز به خصوص مسلمانان ناشی از بی توجهی به سیره رسول خدا است، که نه به فرزندان و خانواده خود درست رسیدگی می تواند و نه به اجتماع خدمت می کند، در مجموع یک حالت سردرگمی، ناراحتی و استرس در همه عرصه های زندگی دیده می شود.

 

به عقیده آقای زکی، مسلمانان امروز به جای “اسوه حسنه”، “اسوه سیئه” را گرفته اند و آن چه را از سوی بیگانه ها و غرب برای تخریب تقدیم می شود، پیروی می کند.

 

حجت الاسلام و المسلمین ایوب اخلاقی نیز در خصوص فرهنگی سازی پیروی از سیره رسول خدا(ص) صحبت کرد و گفت: “علما و روحانیت به عنوان وارثان انبیا و همچنین دانشمندان اسلام شناس وظیفه دارند که سیره فراموش شده پیامبر(ص) را در جامعه ترویج کنند تا از بدبختی های موجود نجات پیدا کنند”.

 

او با ابراز این که فرهنگ قرآن و سنت پیامبر امروز در جامعه به حاشیه رانده شده است، افزود: “هرگاه علما بتوانند دستورات اسلام و قرآن را در متن جامعه وارد کنند، فلاح و رستگاری به سراغ مسلمانان خواهد آمد”.

 

لازم به ذکر است که گفتمان امروزی با جمع بندی حجت الاسلام و المسلمین سید باقر واعظی، رییس دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل به پایان رسید.