• تاریخ انشار: 26 ژانویه 2020
  • سرویس: حوزه و دانشگاه
  • کد خبر: 29004
  • 303 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

افراط و تفریط عامل تفرقه و نفاق در افغانستان است

دانشجویان ولایت بلخ در بخش نظریات گفتمان خبرگزاری صدای افغان می‌گویند که افراط و تفریط ابزار مهم غرب برای ایجاد تفرقه میان جامعه اسلامی افغانستان می‌باشد.   گفتمان دانشجویی خبرگزاری آوا، روز جمعه (۴ دلو) با موضوع “افراط و تفریط در افغانستان” در سالن مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف برگزار شد.   […]

دانشجویان ولایت بلخ در بخش نظریات گفتمان خبرگزاری صدای افغان می‌گویند که افراط و تفریط ابزار مهم غرب برای ایجاد تفرقه میان جامعه اسلامی افغانستان می‌باشد.

 

گفتمان دانشجویی خبرگزاری آوا، روز جمعه (۴ دلو) با موضوع “افراط و تفریط در افغانستان” در سالن مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف برگزار شد.

 

عزیزه جعفری دانش‌آموز یکی از مکاتب ولایت بلخ می‌گوید که واژه اعتدال در مقابل دو عنوان افراط و تفریط قرار می‌گیرد و اسلام دین اعتدال است و در این دین هیچ افراط و تفریطی جای ندارد.

 

خانم جعفری عنوان می‌کند که داعش، طالب و دیگر گروه‌های تروریستی از اسلام نیستند. آنها فقط کلمه “لا اله الا الله” را در زبان جاری می‌کنند و از عمق قلب به آن ایمان ندارند.

 

وی با ابراز نارضایتی از افراط و تفریط‌های موجود می‌گوید که افراط و تفریط اصلی‌ترین آسیب را بر وحدت مسلمانان جهان اسلام وارد کرده است.

 

او گفت: امام صادق (ع) فرموده است که دین را از اصل منبع‌اش بگیرید و در دین فهم عمیقی داشته باشید، زیرا کسانی که معرفت و فهم عمیقی از دین داشته باشند به  افراط و تفریط در جامعه روی نمی‌آورند.

 

سید غضنفر موسوی یکی از شهروندان شهر مزارشریف می‌گوید: اگر نگاه عمیقی به افغانستان و جهان داشته باشیم با مطالعه از تاریخ درس‌های زیادی می‌گیریم و دریافت می‌کنیم که اندیشه‌ها و تفکرات افراطی به ویژه در سرزمین‌های اسلامی ظهور کرده چگونه و چه چیزی از آنها را مردم ما می‌توانند برداشت نمایند.

 

به گفته موسوی طالبانی که در افغانستان به عنوان یک گروه افراطی ظهور کرده و در حال حاضر نیز فعالیت دارد تغذیه‌شان توسط امریکا و هم‌دستانش صورت می‌گیرد.

 

وی عنوان کرد اگر ما بدانیم که در پشت صحنۀ این گرو‌ه‌های افراطی کشور‌هایی مانند پاکستان و سعودی به عنوان علم‌داران افراطیت در جهان قرار دارند، اسیر این گرایش‌ها و اندیشه‌ها نخواهیم شد.

 

یلدا موسوی از دیگر اشتراک‌ کنندگان این گفتمان نیز گفت: اسلام دین دوست‌داشتن و مودت است و یک اصولی که در سیره پیامبر مطرح شده اگر قلبا در جامعه امروزی ما و یا در گذشته حکم‌فرما می‌شد ما هرگز شاهد افراط گرایی نبودیم.

 

وی افرود: چند اصل را حضرت محمد (ص) فرموده و ابتدای آن اصلاح رابطۀ ما با خدا می‌باشد و دوم رحمت و محبت می‌باشد که آن قدر مورد توجه پیامبر قرار گرفته که با اخلاق خود تمام جزیرهالعرب را فتح کرد.

 

نادر سیرت محصل سال سوم حقوق و علوم سیاسی دانشگاه بلخ نیز گفت: اگر ما در بین جامعه مطالعه و پژوهش کنیم می‌بینیم که گرایش به افراطیت رو به رو می‌باشد، به خاطر آنکه تاکون جامعۀ ما به یک اجتماع تحقیقی تبدیل نشده است.

 

به گفته او مردم باید دین و دانش و مذهب را بطور علمی آن دریابند.

 

سیرت می‌گوید که ریشۀ افراطیت امروزی به اسلام آمریکایی بر می‌گردد که با گرایش‌ها و اندیشه‌های غربی یک عده را اجیر می‌سازد و از آنها به عنوان وسیله تبلیغی برای قبولاندن تفکر خود استفاده می‌کند.