• تاریخ انشار: ۵ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 26438
  • 365 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

افزایش معتادان پس از حضور ۱۸ ساله امریکا در افغانستان

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، سید سجاد موسوی؛ کارشناس مسائل اجتماعی و فرهنگی با بیان اینکه در بحث اعتیاد دانستن انسان کیست و بحران مواد مخدر در جهان چی معنا میدهد؟ گفت: فطرت انسان پاکی و نیکی است خداوند متعال نعمت بزرگ سلامتی را بر انسان ارزانی کرده و به امانت داده تا در […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، سید سجاد موسوی؛ کارشناس مسائل اجتماعی و فرهنگی با بیان اینکه در بحث اعتیاد دانستن انسان کیست و بحران مواد مخدر در جهان چی معنا میدهد؟ گفت: فطرت انسان پاکی و نیکی است خداوند متعال نعمت بزرگ سلامتی را بر انسان ارزانی کرده و به امانت داده تا در ابعاد عبادی و مادی بهترین زندگی را برای خود رقم بزند هر انسانی که به امانت خیانت کند، طبق دستور قرآن مردود و طرد شده است.

 

وی افزود: کشت و تولید مواد مخدر امروزه یک تجارت پر سود برای عده‌ ای از ابر قدرت ها و مافیای جهانی محسوب می شود و به عنوان ابزاری علیه بشریت استفاده می گردد.

 

موسوی ادامه داد: بحران زیست محیطی، بحران هسته‌ای، بحران جمعیتی و بحران اعتیاد به مواد مخدر بزرگترین چالش بشریت در قرن ۲۱ به حساب می‌آید، اما بحران اعتیاد به مواد مخدر از سوی قدرت های جهانی و مافیا سازماندهی می شود.

 

کارشناس مسائل احتماعی و فرهنگی تصریح کرد: طبق گزارش وزارت صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان آمار معتادان در سال ۲۰۱۴ به سه میلیون نفر میرسید، علت اینکه آمار ۹۲۰ هزار نفری معتادین در سال ۲۰۰۵،  طی ۹ سال تقریبا سه برابر شده است، باید مورد بررسی قرار بگیرد، همچنان نهادهای بین المللی می گویند ۱۱ درصد از نفوذ افغانستان آغشته به مواد مخدر می باشند.

 

وی یادآور شد: افغانستان از بدو ورود امریکا و غربی ها هر روز شاهد وخامت اوضاع داخلی است در صورتیکه امریکا برای تامین امنیت، مبارزه با مواد مخدر و نابودی تروریزم وارد افغانستان شد.

 

موسوی ابراز داشت: بحران اعتیاد در افغاستان باعث ناامنی، سرقت های شبانه روزی، فقر، تزلزل نهاد خانواده شده است.

 

این کارشناس  می گوید: مطرح شدن نظم نوین جهانی از سوی رهبران سیاسی امریکا چند مورد را در بر می گیرد که عبارتند از سلطه اقتصادی در جهان، تفرقه اندازی میان حکومت ها و ملت ها، تهاجم فرهنگی و قدرت رسانه‌ی برای تسلط بر افکار عمومی که امروزه شاهد آن در افغانستان هستیم.

 

وی ادامه داد: امریکا و هم دستانش با به کارگیری رسانه ها و اعتیاد ملت افغانستان دچار مصراف گرایی کاذب کرده و حتی گفته می شود که امریکا از کشت، تولید و انتقال مواد مخدر ۵۰ میلیارد دالر در سال درامد دارد که خود نشان دهنده سازماندهی بحران اعتیاد به مواد مخدر را نشان میدهد.

 

موسوی خاطر نشان ساخت: عدم انگیزه سالم در جوانان باعث می شود که با بهانه های مختلف و غیر منطقی به اعتیاد روی بیاورند و اگر این روند از سوی خانواده ها و مسئولین آموزشی، تحصیلی و فرهنگی کشور با جدیت پیگیری نشود، ملت افغانستان دچار بحران اسفناکی خواهد شد.

 

عدم آگاهی از اضرار و پیامدها مواد مخدر؛ از عوامل اعتیاد به این مواد است

در همین حال، شماری از دانشجویان شهر مزارشریف در گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان(آوا) تحت عنوان “اعتیاد به مواد مخدر؛ عوامل، آسیب‌ها و راهکارها” گفتند که عدم آگاهی از اضرار و پیامدهای مواد مخدر، یکی از عوامل اعتیاد به این مواد است.

 

محمد علی اخلاقی، دانشجوی دانشگاه بلخ می‌گوید که اعتیاد به مواد مخدر اضرار زیادی به فردی که به آن مبتلا شده، دارد که از جمله آسیب‌های جسمی، روانی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی می‌باشد.

 

وی می‌افزاید که مواد مخدر باعث بندش سیستم تنفسی فرد شده، دندان ها را به شدت تخریب می‌کند و همچنان کبد را سیاه نموده که در این صورت، امکان ورزش کردن برای فرد هم کم می‌شود.

 

اخلاقی بی‌مسئولیتی، دوری از اجتماع و عدم اعتماد مردم به فرد معتاد را از دیگر پیامدهای اعتیاد به مواد مخدر می‌داند.

 

سید یحیی سادات، دانشجوی دانشکده طب بلخ نیز بیان کرد که سالانه در نتیجه استفاده از مواد مخدار ۲۲۰ هزار نفر در جهان جان‌شان را از دست می‌دهند.

 

محمد حسین ناظر، یکی دیگر از شرکت‌کنندگان گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در مزارشریف خاطرنشان ساخت که یکی از عوامل اعتیاد به مواد مخدر، عدم آگاهی از اضرار و پیامدهای آن است و شماری از خانواده‌ها مواد مخدر را به عنوان دارو استفاده می‌کنند.

 

وی افزود، یکی دیگر از عوامل اعتیاد به مواد مخدر، عدم توجه عاطفی خانواده‌ها به فرزندان‌شان است و در صورت محروم ماندن از عواطف خانواده، آنان مجبور به پیدا کردن یک آغوش دیگر هستند و همین دلیل باعث می‌شود که فرد به مواد مخدر رو بیاورد.

 

ناظر الگوگیری از سریال‌هایی که در رسانه‌ها پخش می‌شود را نیز یک دلیل اعتیاد به مواد مخدر خواند و افزود که هدف این سریال‌ها فاسد ساختن جامعه و اعتیاد جوانان به مواد مخدر می‌باشد.

 

شایان ذکر است: گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان آوا هر هفته روز جمعه ساعت ۸:۳۰ صبح در سالن جلسات مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان برگزار می گردد.