• تاریخ انشار: ۱۰ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 18727
  • 806 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

افغانستان امروز هم تحت سیطره کشورهای خارجی است

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به مناسبت فرا رسیدن ۷ و ۸ ثور، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف، شماری از دانشجویان با حضور در گفتمان دانشجویی” روز های سیاه و سفید تاریخ افغانستان” در ولایت بلخ اظهار داشتند: افغانستان در زمان حاضر نیز مانند ۷ ثورسال ۱۳۵۷ تحت سیطره کشورهای […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به مناسبت فرا رسیدن ۷ و ۸ ثور، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف، شماری از دانشجویان با حضور در گفتمان دانشجویی” روز های سیاه و سفید تاریخ افغانستان” در ولایت بلخ اظهار داشتند: افغانستان در زمان حاضر نیز مانند ۷ ثورسال ۱۳۵۷ تحت سیطره کشورهای بیرونی قرار دارد.

 

به باور این دانشجویان در آن زمان روس ها با زور تانگ بالای این کشور هجوم آوردند ولی فعلا غربی ها با تهاجم فرهنگی می خواهند دین اسلام عزیز را از این کشور محو نمایند.

 

 

صالحه میرزایی؛ دانشجوی دانشگاه بلخ که در این گفتمان صحبت می کرد، گفت: ظهور مجاهدین در ۸ ثور سبب شد تا نیروهای عظیم سلطه گر که می خواستند کشورهای اسلامی را تحت تسلط خود در بیاورند و خواسته های خودشان را تحمیل نمایند، با شکست مواجه شود.

 

وی افزود: اگر ما هم مانند کشورهای ازبکستان و تاجکستان سلطه شوروی را قبول می کردیم، حالا مانند آنها از زبان، فرهنگ و دین ما هیچ اثری باقی نمی ماند.

 

قادر نظری، یکی دیگر از شرکت کنندگان این گفتمان ادامه داد: اگر مجاهدین، جهاد فرهنگی را در مقابل قشون سرخ شوروی به راه می انداختند، شاید اثر گذارتر از جهاد فیزیکی می بود.

 

نظری خاطر نشان ساخت: قیام امام حسین (ع)، با جهاد فرهنگی حضرت زینب سلام الله علیها به نتیجه رسید و مجاهدین نیز می توانستند با شخصیت هایی هم چون شهید سید اسمائیلی بلخی دست به این کار بزنند.

 

وی در ادامه به انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و اظهار داشت: خروج قشون سرخ شوروی از کشور هم زمان با انقلاب اسلامی ایران بود که ملت ایران توسط جهاد فرهنگی، رژیم شاهی را سرنگون کرد و پیروز شد ئاین در حالی است که اگر ما هم چنین کاری را انجام میدادیم، شاید وضع ما از این بهتر بود.

 

شهر بانو حسینی دیگر شرکت کننده این گفتمان تصریح کرد: قدرطلبی، جنگ های داخلی، ساختار قومی، حزبی، عدم صلاحیت و مستقل نبودن مجاهدین از عوامل مهم فروپاشی اتحاد مجاهدین از همدیگر بوده است.

 

صمیمی محصل سال سوم دانشکده ژورنالیزم دانشگاه بلخ یادآور شد: در ۸ ثور، جهادیون برای اینکه ارزش های دینی کشور تحت سیطره کشورهای بیگانه قرار نگیرد، جهاد کردند که این کارشان قابل ستایش است.

 

وی در ادامه  ضمن بیان اینکه  در حال حاضر هم کشور ما تحت سیطره غربی ها قرار دارد گفت: در زمان حاضر نیز غربی ها با تهاجم فرهنگی می خواهند دین اسلام عزیز را از این کشور محو نماید اما کسانیکه خود را داعیه داران اسلام می گیرند، چرا دراین زمان خاموش هستند؟.

 

صمیمی با اشاره به آیه ای از قرآن کریم (جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا)  اظهار داشت: همانطور که جهادیون در گذشته به خاطر دفاع از دین بلند شدند حالا نیز باید مسلمان به خصوص قشر جوان با اعتقادی که به خداوند متعال دارند و می دانند که حق همیشه پیروز خواهد شد؛ با اتحاد، وحدت و یک پارچگی علیه این ها برخیزند و رسالت خود را اداء نمایند و تغییرات را در آینده این کشور ایجاد نمایند.

 

گفتنی است این گفتمان دانشجویی با حضور شخصیت های دینی و فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه برگزار شده است.